طوفان فیونا نشان می دهد که چگونه شبکه برق پورتوریکو هنوز برای از کار افتادن ساخته شده است


3.1 میلیون نفر از ساکنان پورتوریکو این هفته در پی طوفان فیونا در یک خاموشی افسرده‌کننده آشنا در سراسر جزیره قرار گرفتند. بخشی از برق مجددا برقرار شده است، اما 1.1 میلیون مشتری هنوز تا صبح چهارشنبه در تاریکی هستند. آی تی ممکن است روزها باشد قبل از اینکه همه پورتوریکویی ها بتوانند چراغ ها را روشن کنند و آب آشامیدنی تمیز را پمپ کنند.

خاموشی در پنجمین سالگرد فرود طوفان ماریا به زمین رخ می دهد، طوفانی که زخم هایی بر جای گذاشته است که هنوز در سرتاسر پورتوریکو باقی مانده است. بیش از 3000 خانه در جزیره هنوز دارای برزنت برای سقف هستند که ناشی از بادهای 174 مایل در ساعت ماریا است. آن طوفان باعث خاموشی ویرانگر شد که به مدت 11 ماه ادامه یافت و سایه ای از بدبختی را ایجاد کرد زیرا مردم قدرت لازم برای تصفیه آب، سرد کردن داروها و خنک ماندن در گرمای شدید را از دست دادند. نزدیک به 3000 نفر در پورتوریکو بر اثر طوفان ماریا جان خود را از دست دادند که بیشتر آنها در پیامدهای تاریک پس از آن بود.

خطرات یک خاموشی گسترده و احتمال وقوع مجدد آن مطمئناً با هر فصل طوفانی از زمان ماریا مشخص بود. در حالی که طوفان ممکن است نیرویی از طبیعت باشد، میزان و مدت زمان قطع برق متعاقب آن تابعی از آمادگی و واکنش است. شبکه برق پورتوریکو سال‌ها قبل از سقوط ماریا در وضعیت بدی قرار داشت و قبل از فیونا نیز به همین شکل بود. پیش از طوفان این هفته، قطعی برق این جزیره را برای ماه‌ها گرفتار کرده بود. این حتی اولین خاموشی در سراسر جزیره در سال جاری نبود.

لوئیس مارتینز، مدیر جنوب شرق برای برنامه آب و هوا و انرژی پاک شورای دفاع از منابع طبیعی، گفت: «این یک تراژدی است که اکثر پورتوریکویی‌ها شاهد آمدن آن بودند. “از زمان ماریا به اندازه کافی برای تثبیت سیستم انجام نشده است.”

چرا؟

علیرغم میلیاردها دلار اختصاص داده شده برای تقویت شبکه برق پورتوریکو پس از ماریا و جاه طلبی ها برای بازسازی و بازنگری در سیستم انرژی آن، همان موانعی که شبکه را در وضعیت شکننده ای قرار دادند همچنان باقی هستند: بوروکراسی کند، مدیریت ضعیف، سرمایه گذاری کم، و مشکل ذاتی انتقال قدرت در یک جزیره

وضعیت پورتوریکو ممکن است بسیار شدید باشد، اما شبکه‌های برق در سراسر ایالات متحده اخیراً سوسو می‌زنند، به طوری که شرایط آب و هوایی شدید تقاضا را به رکورد بالا می‌برد و در عین حال تولید برق را کاهش می‌دهد، به ویژه در کالیفرنیا و تگزاس. این آسیب‌پذیری‌ها با ادامه افزایش دمای متوسط ​​به دلیل تغییرات آب و هوایی، افزایش می‌یابند که منجر به گرمای شدیدتر و رویدادهای شدید بارندگی می‌شود.

با در نظر گرفتن این موضوع، خاموشی‌های پورتوریکو هشدار مهمی است درباره اینکه اگر تغییرات اقلیمی برطرف نشود و تامین‌کنندگان برق در روش‌های قدیمی کسب‌وکار خود گیر کنند، چه اتفاقی می‌تواند برای مکان‌های بیشتری بیفتد.

تعمیر شبکه برق پورتوریکو کار سختی است

چالش های قدرت پورتوریکو با جغرافیای آن آغاز می شود. به دلیل منابع محدود، این قلمرو تمام سوخت مورد نیاز برای راه اندازی نیروگاه های اصلی خود را وارد می کند. گاز طبیعی 44 درصد برق جزیره، نفت 37 درصد، زغال سنگ 17 درصد و انرژی های تجدیدپذیر 3 درصد تامین می شود.

از آنجایی که سوخت باید به داخل حمل شود، بیشتر نیروگاه های پورتوریکو در نزدیکی ساحل قرار دارند که بزرگترین آنها در امتداد خط ساحلی جنوبی آن است. اما مصرف کنندگان اصلی برق، از جمله پایتخت سان خوان، در شمال جزیره هستند. این نیاز به خطوط انتقال نیرو دارد تا از مرکز کوهستانی جزیره عبور کنند و نقاط خفگی ایجاد کنند که در برابر آب و هوای شدید آسیب پذیر هستند و تعمیر آنها سخت است.

طوفان تنها تهدید نیست. پورتوریکو در سال 2020 دچار زلزله‌ای شد که به دو نیروگاه بزرگ این کشور آسیب رساند و آنها را برای ماه‌ها مجبور به خاموش شدن کرد. این باعث شد که جزیره در آستانه قطع برق قرار گیرد. این نشان می دهد که چگونه تولید برق متمرکز در چند منطقه می تواند منجر به مشکلاتی شود که در سراسر شبکه موج می زند.

نقشه ژنراتورهای برق در پورتوریکو

بیشتر نیروی پورتوریکو در جنوب جزیره تولید می شود، در حالی که بیشتر تقاضا در شمال است.
اداره اطلاعات انرژی

پس از طوفان ماریا، پورتوریکو نیاز به نصب 50000 تیر برق و 6500 مایل کابل داشت که برخی از آنها باید با هلیکوپتر به مناطق دورافتاده تحویل داده می شد. به همین دلیل است که بازگرداندن برق اینقدر زمان برد. روند بازسازی نیز به دلیل تصمیمات ضعیف با مشکل مواجه شد. مهمتر از همه، یک شرکت کوچک مونتانا به نام Whitefish Energy یک قرارداد 300 میلیون دلاری برای بازسازی شبکه دریافت کرد، اما به سختی برای انجام این کار مجهز بود و بیش از دو برابر نرخ ادامه کار را برای کارگرانش دریافت کرد.

این کمکی نکرد که PREPA، شرکت برق عمومی پورتوریکو، در زمان حمله ماریا ورشکست شده بود. وابستگی پورتوریکو به سوخت وارداتی، به‌ویژه نفت، PREPA را در برابر شوک‌های بازار بین‌المللی آسیب‌پذیر کرد: افزایش قیمت سوخت در طول سال‌ها به این معنی بود که این شرکت صرفاً صرفاً برای راه‌اندازی نیروگاه‌های خود و بسیار کمتر از مقدار مورد نیاز برای حفظ وضعیت خوب خطوط انتقال و پست‌ها هزینه کرد. . PREPA خود با اتهامات بلندمدت سوءمدیریت مواجه شد و پس از ماریا، مقامات ارشد شرکت متهم به گرفتن رشوه برای بازگرداندن قدرت به مشتریان مورد علاقه شدند. حتی در حال حاضر، شرکت هنوز 8.2 میلیارد دلار بدهی دارد.

کمک های فدرال برای بازسازی پس از ماریا نیز به کندی وارد شد. FEMA 28 میلیارد دلار برای پروژه های بازیابی در پورتوریکو اختصاص داد، اما تنها 5.3 میلیارد دلار از این پول قبل از فیونا هزینه شد. بنابراین بسیاری از پیشنهادها برای انعطاف پذیرتر کردن شبکه برق جزیره هنوز اجرا نشده بودند.

در سال 2020، یک شرکت خصوصی به نام LUMA Energy وظیفه اجرای سیستم انتقال برق پورتوریکو را بر عهده گرفت. به گفته مارتینز از شورای دفاع از منابع طبیعی، اما این کشور نیز به دلیل عملکرد ضعیف و همچنین افزایش قیمت برق که از ژانویه 2021 بیش از دو برابر شده است، با انتقاداتی روبرو شده است. LUMA به دنبال انرژی بیشتر گاز طبیعی برای جزیره بوده است، اما قیمت جهانی انرژی در سال جاری افزایش یافت. تهاجم روسیه به اوکراین و کاهش متعاقب اروپا در خرید گاز طبیعی روسیه منجر به افزایش رقابت بر سر صادرات گاز طبیعی مایع آمریکا شده است. خاموشی های پراکنده تحت LUMA ادامه یافت و سال گذشته باعث اعتراضات در سراسر جزیره شد.

انتقال به انرژی های تجدیدپذیر در حال حاضر در حال انجام است، اما به طور یکنواخت پخش نشده است

پورتوریکو جاه طلبی های متفاوتی برای انجام کارها دارد که فقط بعد از ماریا پیدا شد. در سال 2019، دولت این منطقه قانون سیاست عمومی انرژی پورتوریکو را تصویب کرد، که به انحصار PREPA پایان داد، مهلتی را تا سال 2028 برای حذف تدریجی انرژی زغال سنگ تعیین کرد و این جزیره را ملزم کرد تا 40 درصد برق خود را از انرژی های تجدیدپذیر تا سال 2025 و 100 درصد تا سال 2050 تامین کند. .

گروه‌هایی مانند Queremos Sol که به معنی خورشید می‌خواهیم ترجمه می‌شود، به حمایت از این انتقال در جزیره کمک می‌کنند. این پیشنهادها شامل نزدیک‌تر کردن تولید انرژی به محل مصرف، به حداقل رساندن اتکا به انتقال از راه دور، و همچنین تقسیم شبکه توزیع به ریزشبکه‌ها است تا قطعی در یک منطقه در کل جزیره موج نزند. آنها همچنین خواهان سرمایه‌گذاری بیشتر در تامین مالی هستند تا به ساکنان کم‌درآمد کمک کنند تا ابزارهایی مانند پنل‌های خورشیدی و باتری‌ها را برای اطمینان از برق مطمئن‌تر دریافت کنند.

اما پورتوریکو از برنامه بسیار عقب است و برخی از پروژه های خورشیدی با مشکل مواجه شده اند. تلاش‌های تسلا برای نصب پنل‌های فتوولتائیک و باتری‌ها در جزیره مجاور Vieques به دلیل قدیمی بودن سیم‌کشی در خانه‌های مردم و موانع نظارتی متوقف شد. برخی از مقامات تمایلی به روی آوردن به انرژی های تجدیدپذیر ندارند.

جنیفر گونزالس کولون، نماینده پورتوریکو بدون رای در کنگره، در سال 2021 به پولیتیکو گفت: «پورتوریکو می‌تواند آزمایش بزرگی برای کل کشور از نظر داشتن مجموعه‌ای متنوع از انرژی باشد، نه فقط یک آزمایش از نظر انرژی‌های تجدیدپذیر». .

در همان زمان، پورتوریکویی‌هایی که می‌توانند از عهده استفاده از انرژی خورشیدی برآیند، در حال حاضر این کار را انجام می‌دهند و برخی به طور کامل از شبکه خارج می‌شوند. اما این بدان معناست که شرکت‌های برق پورتوریکو باید هزینه‌های انرژی را بین مشتریان کمتری تقسیم کنند و قیمت‌ها را برای بسیاری از کسانی که حداقل توان پرداخت آن را دارند، مجبور به افزایش قیمت کنند. جمعیت پورتوریکو در دهه گذشته نیز رو به کاهش بوده است و ماریا این روند را تسریع کرد.

مارتینز گفت: «فکر می‌کنم پورتوریکو باید در مورد چگونگی انتقال آن بسیار عمدی عمل کند تا به افرادی که در این جزیره خوش شانس‌تر هستند آسیب نرساند.

پورتوریکو در مواجهه با این چالش ها تنها نیست. طوفان زمستانی 2021 در تگزاس نه تنها منجر به خاموشی گسترده شد، بلکه قبض برق برخی از مشتریان را به 17000 دلار رساند. کالیفرنیایی‌ها در اوایل این ماه یک پیام متنی فوری دریافت کردند تا مصرف برق خود را برای جلوگیری از خاموشی قطع کنند زیرا تقاضای برق در طول موج گرما به رکورد بالایی رسیده است. شبکه برق ایالات متحده بسیار شکننده تر از آن چیزی است که بسیاری تصور می کنند. رفع آن نه تنها به سخت افزار، بلکه به روشی برای تقسیم عادلانه بار نیاز دارد.