هنرمند عکس های پرونده پزشکی خصوصی را در مجموعه داده های آموزشی محبوب هوش مصنوعی پیدا می کند


تصاویر پزشکی سانسور شده موجود در مجموعه داده LAION-5B که برای آموزش هوش مصنوعی استفاده می شود.  نوارهای سیاه و اعوجاج اضافه شده است.
بزرگنمایی کنید / تصاویر پزشکی سانسور شده موجود در مجموعه داده LAION-5B که برای آموزش هوش مصنوعی استفاده می شود. نوارهای سیاه و اعوجاج اضافه شده است.

Ars Technica

اواخر هفته گذشته، یک مستقر در کالیفرنیا هنرمند هوش مصنوعی که با نام لاپین شناخته می شود کشف شده عکس‌های سوابق پزشکی خصوصی که توسط پزشک او در سال 2013 گرفته شده است به مجموعه تصویر LAION-5B ارجاع داده شده است، که خراشی از تصاویر در دسترس عموم در وب است. محققان هوش مصنوعی زیرمجموعه ای از این داده ها را برای آموزش مدل های سنتز تصویر هوش مصنوعی مانند Stable Diffusion و Google Imagen دانلود می کنند.

لاپین عکس های پزشکی خود را در سایتی به نام Have I Been Trained کشف کرد که به هنرمندان اجازه می دهد ببینند آیا کار آنها در مجموعه داده LAION-5B است یا خیر. لاپین به جای جستجوی متنی در سایت، عکس اخیر خود را با استفاده از قابلیت جستجوی عکس معکوس سایت آپلود کرد. او از کشف مجموعه‌ای از دو عکس پزشکی قبل و بعد از صورتش که فقط توسط پزشکش برای استفاده خصوصی مجاز شده بود، شگفت‌زده شد، همانطور که در فرم مجوز لاپین منعکس شده است. توییت کرد و نیز در اختیار ارس قرار گرفت.

لاپین یک بیماری ژنتیکی به نام Dyskeratosis Congenita دارد. لاپین در مصاحبه ای به Ars Technica گفت: «این همه چیز از پوست گرفته تا استخوان ها و دندان هایم را تحت تأثیر قرار می دهد. “در سال 2013، من پس از انجام بسیاری از جراحی‌های دهان و فک، مجموعه‌ای از روش‌های کوچک را برای ترمیم خطوط صورت انجام دادم. این تصاویر مربوط به آخرین مجموعه اقدامات من با این جراح است.”

به گفته لاپین، جراحی که عکس‌های پزشکی را در اختیار داشت در سال 2018 بر اثر سرطان درگذشت و او مشکوک است که پس از آن به‌نوعی حضانت مطب او را ترک کرده‌اند. “لاپین می‌گوید: «این معادل دیجیتالی دریافت اموال مسروقه است. شخصی تصویر را از پرونده‌های پزشک متوفی من دزدید و به جایی آنلاین ختم شد و سپس در این مجموعه داده خراشیده شد».

لاپین ترجیح می دهد هویت خود را به دلایل حفظ حریم خصوصی پزشکی پنهان کند. با سوابق و عکس‌های ارائه شده توسط لاپین، آرس تأیید کرده است که واقعاً تصاویر پزشکی او در مجموعه داده‌های LAION وجود دارد. در طول جستجوی خود برای عکس‌های لاپین، هزاران عکس پرونده پزشکی مشابه بیمار را نیز در مجموعه داده‌ها کشف کردیم، که هر کدام ممکن است وضعیت اخلاقی یا قانونی مشکوک مشابهی داشته باشند، که احتمالاً بسیاری از آنها در مدل‌های ترکیبی تصویر محبوبی که شرکت‌ها دوست دارند ادغام شده‌اند. Midjourney و Stability AI به عنوان یک سرویس تجاری ارائه می شوند.

این بدان معنا نیست که هر کسی می‌تواند ناگهان یک نسخه هوش مصنوعی از چهره لاپین بسازد (همانطور که فناوری در حال حاضر وجود دارد) – و نام او با عکس‌ها مرتبط نیست – اما اینکه تصاویر پزشکی خصوصی در محصولی ساخته شده‌اند، او را آزار می‌دهد. هر شکلی از رضایت یا توسل برای حذف آنها. لاپین می‌گوید: «به اندازه کافی بد است که یک عکس به بیرون درز کند، اما اکنون بخشی از یک محصول است. “و این برای عکس‌های هر کسی، چه سوابق پزشکی یا غیر آن صدق می‌کند. و پتانسیل سوء استفاده در آینده واقعاً زیاد است.”

چه کسی ناظران را تماشا می کند؟

LAION خود را به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی با اعضایی در سراسر جهان توصیف می کند، “با هدف ارائه مدل های یادگیری ماشینی در مقیاس بزرگ، مجموعه داده ها و کدهای مرتبط در دسترس عموم.” داده‌های آن را می‌توان در پروژه‌های مختلف، از تشخیص چهره گرفته تا بینایی رایانه‌ای و سنتز تصویر، استفاده کرد.

به عنوان مثال، پس از یک فرآیند آموزش هوش مصنوعی، برخی از تصاویر موجود در مجموعه داده LAION اساس توانایی شگفت انگیز Stable Diffusion برای تولید تصاویر از توضیحات متن می شوند. از آنجایی که LAION مجموعه ای از URL ها است که به تصاویر در وب اشاره می کنند، LAION خود تصاویر را میزبانی نمی کند. در عوض، LAION می‌گوید که محققان وقتی می‌خواهند تصاویر را در پروژه‌ای استفاده کنند، باید از مکان‌های مختلف دانلود کنند.

مجموعه داده‌های LAION مملو از تصاویر بالقوه حساس جمع‌آوری‌شده از اینترنت است، مانند این‌ها، که اکنون در محصولات تجاری یادگیری ماشین ادغام شده‌اند.  نوارهای سیاه توسط Ars به ​​منظور حفظ حریم خصوصی اضافه شده است.
بزرگنمایی کنید / مجموعه داده‌های LAION مملو از تصاویر بالقوه حساس جمع‌آوری‌شده از اینترنت است، مانند این‌ها، که اکنون در محصولات تجاری یادگیری ماشین ادغام شده‌اند. نوارهای سیاه توسط Ars به ​​منظور حفظ حریم خصوصی اضافه شده است.

Ars Technica

تحت این شرایط، مسئولیت گنجاندن یک تصویر خاص در مجموعه LAION سپس تبدیل به یک بازی فانتزی می شود. یکی از دوستان لاپین جمعه گذشته در کانال #ایمنی و حریم خصوصی سرور Discord LAION سوالی باز مطرح کرد و از او پرسید که چگونه می توان تصاویر او را از مجموعه حذف کرد. مهندس LAION، Romain Beaumont، پاسخ داد: “بهترین راه برای حذف یک تصویر از اینترنت این است که از وب سایت میزبان درخواست کنید تا میزبانی آن را متوقف کند.” ما میزبان هیچ یک از این تصاویر نیستیم.»

همانطور که نتایج یک پرونده قضایی در سال 2019 تأیید می کند، در ایالات متحده، به نظر می رسد که استخراج داده های عمومی در دسترس از اینترنت قانونی باشد. آیا بیشتر تقصیر دکتر متوفی است؟ یا سایتی که میزبان تصاویر غیرقانونی لاپین در وب است؟

Ars برای اظهار نظر در مورد این سؤالات با LAION تماس گرفت اما تا زمان مطبوعات پاسخی دریافت نکرد. وب سایت LAION فرمی را ارائه می دهد که در آن شهروندان اروپایی می توانند اطلاعات حذف شده از پایگاه داده خود را برای مطابقت با قوانین GDPR اتحادیه اروپا درخواست کنند، اما تنها در صورتی که عکس یک شخص با نامی در فراداده تصویر مرتبط باشد. با این حال، به لطف خدماتی مانند PimEyes، مرتبط کردن چهره شخصی با نام‌ها از طریق روش‌های دیگر، امری بی‌اهمیت شده است.

در نهایت، لاپین می‌داند که چگونه زنجیره بازداشت تصاویر خصوصی او شکست خورده است، اما همچنان مایل است تصاویر او را از مجموعه داده‌های LAION حذف کند. “من مایلم راهی داشته باشم که هر کسی بخواهد بدون قربانی کردن اطلاعات شخصی، تصویر خود را از مجموعه داده حذف کند. فقط به این دلیل که آنها آن را از وب حذف کرده اند به این معنی نیست که قرار است اطلاعات عمومی یا حتی روی آن باشد. اصلا وب.”