Getty Images از ترس مشکلات کپی رایت، آثار هنری تولید شده توسط هوش مصنوعی را ممنوع می کند


مجموعه ای از تصاویر Stable Diffusion با امتداد در میان آنها.
بزرگنمایی کنید / منتخبی از تصاویر Stable Diffusion با یک خط خطی از میان آنها.

Ars Technica

The Verge گزارش می دهد که Getty Images فروش آثار هنری مولد هوش مصنوعی ایجاد شده با استفاده از مدل های سنتز تصویر مانند Stable Diffusion، DALL-E 2 و Midjourney را از طریق سرویس خود ممنوع کرده است.

برای شفاف سازی سیاست جدید، The Verge با کریگ پیترز، مدیرعامل Getty Images صحبت کرد. پیترز به این نشریه گفت: «نگرانی‌های واقعی در رابطه با حق نسخه‌برداری خروجی‌های این مدل‌ها و مسائل حقوقی رسیدگی نشده با توجه به تصاویر، ابرداده‌های تصویر و آن افراد موجود در تصاویر وجود دارد».

Getty Images مخزن بزرگی از عکس‌ها و تصاویر استوک و آرشیوی است که اغلب توسط نشریات (مانند Ars Technica) برای تصویرسازی مقالات پس از پرداخت هزینه مجوز استفاده می‌شود.

این اقدام گتی به دنبال ممنوعیت ترکیب تصاویر توسط سایت‌های انجمن هنری کوچک‌تر در اوایل این ماه صورت گرفت که متوجه شدند سایت‌های آن‌ها مملو از آثار تولید شده توسط هوش مصنوعی است که تهدید می‌کرد آثار هنری ایجاد شده بدون استفاده از این ابزارها را تحت تأثیر قرار دهد. رقیب Getty Images، Shutterstock به آثار هنری تولید شده توسط هوش مصنوعی در سایت خود اجازه می دهد (و اگرچه Vice اخیراً گزارش داده است که سایت آثار هنری هوش مصنوعی را حذف می کند، اما همچنان شاهد همان مقدار قبلی هستیم—و شرایط ارسال محتوای Shutterstock تغییر نکرده است).

اطلاعیه Getty Images و iStock در مورد ممنوعیت
بزرگنمایی کنید / اطلاعیه Getty Images و iStock درباره ممنوعیت “محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی”.

گتی ایماژ

توانایی کپی رایت آثار هنری تولید شده توسط هوش مصنوعی در دادگاه آزمایش نشده است، و اخلاق استفاده از آثار هنرمندان بدون رضایت (از جمله آثار هنری یافت شده در Getty Images) برای آموزش شبکه‌های عصبی که می‌توانند آثار هنری تقریباً در سطح انسان ایجاد کنند، هنوز یک سوال باز است. در حال بحث آنلاین برای محافظت از نام تجاری شرکت و مشتریانش، گتی تصمیم گرفت با ممنوعیت خود از این موضوع کاملاً جلوگیری کند. گفتنی است، Ars Technica کتابخانه Getty Images را جستجو کرد و آثار هنری تولید شده توسط هوش مصنوعی را پیدا کرد.

آیا آثار هنری هوش مصنوعی دارای حق چاپ هستند؟

در حالی که سازندگان مدل‌های رایج ترکیب تصویر هوش مصنوعی اصرار دارند که محصولاتشان آثاری را ایجاد می‌کنند که توسط کپی رایت محافظت می‌شود، موضوع حق چاپ بر روی تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی هنوز به طور کامل حل نشده است. شایان ذکر است که مقاله ای که اغلب در اسمیتسونیان مورد استناد قرار می گیرد با عنوان “آیین دفتر حق نسخه برداری ایالات متحده قوانین AI هنر را نمی توان حق نسخه برداری کرد” عنوانی اشتباه دارد و اغلب اشتباه برداشت می شود. در آن مورد، یک محقق تلاش کرد تا یک الگوریتم هوش مصنوعی را به عنوان مالک غیرانسانی حق چاپ ثبت کند، که دفتر حق چاپ آن را رد کرد. مالک حق چاپ باید انسان باشد (یا گروهی از انسان ها، در مورد یک شرکت).

در حال حاضر، شرکت‌های ترکیب تصویر هوش مصنوعی با این فرض کار می‌کنند که حق چاپ آثار هنری هوش مصنوعی می‌تواند برای یک انسان یا شرکت ثبت شود، درست مانند خروجی هر ابزار هنری دیگر. سابقه قوی در این مورد وجود دارد، و در تصمیم سال 2022 اداره حق نسخه‌برداری مبنی بر رد ثبت حق نسخه‌برداری برای یک هوش مصنوعی (همانطور که در بالا ذکر شد)، به یک پرونده حقوقی تاریخی 1884 اشاره کرد که وضعیت حق چاپ عکس‌ها را تأیید می‌کرد.

در اوایل تاریخ دوربین، متهم پرونده (شرکت لیتوگرافی بارو-جیلز در مقابل سارونی) ادعا کرد که عکس ها نمی توانند دارای حق چاپ باشند زیرا یک عکس “تکثیر روی کاغذ از ویژگی های دقیق یک شیء طبیعی یا یک شخص است.” در واقع، آنها استدلال کردند که یک عکس کار یک ماشین است و یک بیان خلاقانه نیست. در عوض، دادگاه حکم داد که عکس‌ها می‌توانند دارای حق نسخه‌برداری باشند، زیرا آنها «نماینده مفاهیم فکری اصلی هستند». [an] نویسنده.”

افرادی که با فرآیند هنر مولد هوش مصنوعی در حال حاضر آشنا هستند، حداقل در مورد تولیدکنندگان متن به تصویر، متوجه خواهند شد که خروجی های ترکیب تصویر آنها “نماینده مفاهیم فکری اولیه [an] نویسنده” نیز. علیرغم تصورات نادرست برعکس، ورودی خلاقانه و راهنمایی یک انسان برای ایجاد کار ترکیب تصویر، صرف نظر از سهم کوچک، همچنان ضروری است. حتی انتخاب ابزار و تصمیم برای اجرای آن یک عمل خلاقانه است. .

بر اساس قانون کپی رایت ایالات متحده، فشار دادن دکمه شاتر دوربینی که به طور تصادفی به سمت دیوار است، همچنان حق چاپ را به فردی که عکس گرفته است اختصاص می دهد، و با این حال، ورودی خلاقانه انسان در یک اثر هنری ترکیبی تصویر می تواند بسیار گسترده تر باشد. بنابراین منطقی است که شخصی که کار ایجاد شده توسط هوش مصنوعی را آغاز کرده است، حق چاپ تصویر را داشته باشد، مگر اینکه توسط مجوز یا شرایط استفاده محدود شده باشد.

همه آنچه گفته شد، مسئله کپی رایت بر آثار هنری هوش مصنوعی هنوز به صورت قانونی در ایالات متحده حل نشده است. منتظر تحولات بعدی باشید.