امواج گرمای اروپا چشم انداز بدی از آینده ارائه می دهد


پرتغال که بوکولیک منظره تپه‌های غلتان با درختان زیتون و دهکده‌های سنگی چند صد ساله را نشان می‌دهد که تابستان امسال به منظره‌ای از ترس تبدیل شد. هنگامی که موج گرما در اوایل ژوئیه کشور را فرا گرفت، ساکنان مجبور شدند در داخل خانه هر چه می توانستند در پشت دریچه های کشیده شده پناه ببرند در حالی که در خارج از گرما به پختن جنگل ها و محصولاتی که از خشکسالی طولانی مدت خشک شده بودند ادامه می دادند.

گرمای شدید با کمک بادهای تند و شرایط خشک، ده‌ها آتش‌سوزی در سراسر کشور و همسایه اسپانیا را برانگیخت. کشاورزان پرتغالی از شعله های آتش فرار کردند گوسفندان را بر پشت حمل می کنند. در نزدیکی استراحتگاه گلف Quinta do Lago در جنوب، رانندگان مجبور بودند به عقب برگردند شعله های آتش و دود در بزرگراه ها پیچید. حتی در مناطقی مانند شهر ساحلی آویرو که شعله های آتش مستقیماً آنها را لمس نکرده اند، ساکنان به سختی دود ناشی از آن را تنفس می کنند. آتش سوزی در چند مایلی شرق برخی از محله ها را در بر گرفت. هزاران نفر در سراسر کشور از خانه های خود تخلیه شدند.

با شعله ور شدن آتش در سراسر پرتغال، گرمای شدید رکوردها را شکست. بر اساس گزارش‌های موسسه دریا و جو پرتغال، در Pinhão، دهکده‌ای زیبا که در کرانه‌های رودخانه Douro در شمال مرکزی پرتغال قرار دارد، دمای هوا به 47.2 درجه سانتی‌گراد رسید.

مرگ و میرهای مشکوک ناشی از گرما شروع به افزایش کردند. هفته گذشته مقامات بهداشتی اسپانیا در مجموع 3833 مورد مرگ و میر ناشی از موج گرمای تابستان را گزارش کردند. هنوز ارقام مشابهی برای پرتغال منتشر نشده است، اما در اوج اولین موج گرما، بین 7 ژوئیه و 18 ژوئیه، وزارت بهداشت پرتغال گزارش داد که 1063 مرگ بیشتر از حد انتظار برای این دوره بوده است.

حتی زمانی که خدمه توانستند برخی از بدترین آتش‌سوزی‌های پرتغال را مهار کنند، گرما همچنان شمال شرق این کشور و همچنین بسیاری از اسپانیا و بخش‌هایی از فرانسه، یونان و ترکیه را فراگرفت. آب و هوای شدید سپس به سمت شمال گسترش یافت و به بریتانیا رسید، جایی که اداره هواشناسی اولین هشدار قرمز خود را برای گرمای استثنایی در کشور معمولاً خنک و مرطوب صادر کرد و از ساکنان خواست تا خود را برای دمای بالای 40 درجه سانتیگراد آماده کنند – اولین رکوردی برای انگلستان که چند روز بعد وارد شد.

پل هاچئون از اداره هواشناسی بریتانیا می گوید: «افزایش دما تا اواسط دهه 40 حتی در اسپانیا یا پرتغال زیاد اتفاق نمی افتد». فرودگاه لوتون که به لندن خدمات رسانی می کند، به دلیل اینکه بخشی از باند فرودگاه خود در گرما خم شد، در حالی که آتش سوزی در سراسر کشور رخ داد، مجبور شد به طور موقت پروازها را متوقف کند.

Friederike Otto، اقلیم شناس در موسسه Grantham Grantham’s Grantham London’s Grantham Institute for Climate Change and Environment، می گوید: «این زیرساخت برای دمای تا 40 درجه سانتیگراد ساخته نشده است. «ساختمان‌ها، مدارس و بیمارستان‌ها نه تهویه مطبوع دارند و نه عایق‌بندی می‌شوند. خانه ها کرکره یا هیچ چیز دیگری برای جلوگیری از گرما ندارند. مردم از خطرات گرما آگاه نیستند و نمی دانند چگونه با آن مقابله کنند.»

در حالی که امواج گرما در اروپا گاهی اوقات رخ داده است، اما این امواج به مراتب بیشتر و شدیدتر می شوند و برای مدت طولانی تری در اطراف باقی می مانند. و تغییرات آب و هوایی تا حد زیادی مقصر است. هنگامی که در سال 2019 یک موج گرما سراسر اروپا را فرا گرفت، اتو – که مجموع اسناد آب و هوای جهانی است، یک شرکت تحقیقاتی که نقش تغییرات آب و هوایی را در رویدادهای شدید آب و هوایی تجزیه و تحلیل می کند – بلافاصله با تیم خود ارزیابی کرد تا ببیند آیا آنها می توانند اثر انگشت گرمایش جهانی را تشخیص دهند. آنها این کار را کردند: آنها دریافتند که تغییرات آب و هوا احتمال افزایش دما را پنج برابر بیشتر می کند.