نظارت غیر خدایی بر برنامه‌های «شرم افزار» ضد پورن


بریت، یکی از کاربران سابق Accountable2You که به دلیل نگرانی‌های مربوط به حفظ حریم خصوصی، خواست تنها با نام کوچکش شناسایی شود، می‌گوید: «این واقعاً در مورد پورنوگرافی نیست. “این در مورد این است که شما را با آنچه کشیش شما می خواهد مطابقت دهید.” بریت می‌گوید پس از اینکه والدینش در حال تماشای فیلم‌های مستهجن بودند و اینکه مادرش و کشیش هر دو شرکای مسئولیت‌پذیری تعیین‌شده او بودند، از او خواسته شد که این برنامه را نصب کند. به یاد دارم که باید بنشینم و با او صحبت کنم [her pastor] بعد از اینکه در ویکی‌پدیا مقاله‌ای در مورد بی‌خدایی نوشتم، او می‌گوید. “من بچه بودم، اما این بدان معنا نیست که من حق ندارم آنچه را که می خواهم بخوانم بخوانم.”

در حالی که برنامه‌های پاسخگویی عمدتاً برای والدین و خانواده‌ها عرضه می‌شوند، برخی نیز خدمات خود را به کلیساها تبلیغ می‌کنند. برای مثال Accountable2You، نرخ‌های گروهی را برای کلیساها یا گروه‌های کوچک تبلیغ می‌کنید و چندین صفحه فرود برای کلیساهای خاص ایجاد کرده‌اید که در آن اعضا می‌توانند ثبت نام کنند. در همین حال، میثاق چشم، یک مدیر کلیسا و خدمات رسانی را برای کمک به سازمان های مذهبی استخدام می کند.

Accountable2شما به درخواست های WIRED برای اظهار نظر پاسخ ندادید.

Eva Galperin مدیر امنیت سایبری در Electronic Frontier Foundation، یک سازمان غیرانتفاعی حقوق دیجیتال، و یکی از بنیانگذاران ائتلاف علیه Stalkerware است. گالپرین می‌گوید رضایت به چنین نظارتی نگرانی بزرگی است. او می‌گوید: «یکی از عناصر کلیدی رضایت این است که فرد بتواند با نه گفتن احساس راحتی کند. “شما می توانید استدلال کنید که هر برنامه نصب شده در یک محیط کلیسا به روشی اجباری انجام می شود.” در حالی که WIRED با کسی که نمی‌دانست این برنامه در تلفن آنها وجود دارد صحبت نکرد، که اغلب در مورد نرم‌افزارهای جاسوسی صدق می‌کند، هائو-وی لین می‌گوید که احساس نمی‌کرد در موقعیتی قرار دارد که بتواند به کلیسای خود نه بگوید. رهبر زمانی که از او خواسته شد تا Covenant Eyes را نصب کند. گریس پوینت برای او یک آپارتمان 400 دلاری در ماه در برکلی، جایی که در کالج تحصیل می کرد، تضمین کرده بود. بدون حمایت کلیسا، او ممکن بود جایی برای زندگی نداشت.

اما این تجربه همه ما نیست. جیمز ناگی یکی از اعضای سابق کلیسای گریس پوینت است که به عنوان یک رهبر جماعت، در هر دو طرف گزارش های میثاق چشم بود. نگی که همجنس گرا است از کودکی به او یاد دادند که همجنس گرایی گناه است. بنابراین هنگامی که گریس پوینت یک راه حل نرم افزاری به او پیشنهاد داد که ادعا می کرد می تواند به چیزی کمک کند که در آن زمان آن را یک معضل اخلاقی می دانست، او از فرصت استفاده کرد. او می‌گوید در حالی که معتقد بود بسیاری از افراد در Gracepoint تحت فشار قرار گرفته‌اند تا برنامه را نصب کنند، اما در مورد او، این فشار از طرف خودش بود. نگی می گوید: «گریس پوینت سعی نکرد مرا تغییر دهد. “من سعی کردم خود را تغییر دهم.” ناگی اکنون در کلیسای پرسبیتریان (ایالات متحده آمریکا) یک پیر است و تا سال 2021 تسهیلگر پروژه اصلاحات بود، یک سازمان غیرانتفاعی که ماموریت آن پیشبرد گنجاندن LGBTQ در کلیسا است.

در تلاش برای جلوگیری از رفتاری که کلیساها آن را غیراخلاقی می‌دانند، این برنامه‌های پاسخگویی اطلاعات شخصی بسیار حساس را از کاربران خود، از جمله افراد زیر 18 سال، جمع‌آوری و ذخیره می‌کنند. Fortify، که خود را یک برنامه ترک اعتیاد معرفی می‌کند، از کاربرانش می‌خواهد که وارد سیستم شوند. اطلاعاتی در مورد آخرین زمان خودارضایی آنها، زمان وقوع آن در کجا بوده اند و از چه وسیله ای استفاده کرده اند. در حالی که خط‌مشی حریم خصوصی Fortify بیان می‌کند که شرکت این داده‌ها را نمی‌فروشد یا به‌طور دیگری با اشخاص ثالث به اشتراک نمی‌گذارد، خط‌مشی آن به آن اجازه می‌دهد تا داده‌ها را با اشخاص ثالث قابل اعتماد برای انجام تجزیه و تحلیل آماری به اشتراک بگذارد، اگرچه اشاره نمی‌کند که این اشخاص ثالث مورد اعتماد چه کسانی هستند. در یک تماس تلفنی، Clay Olsen، مدیر عامل شرکت مادر Fortify، Impact Suite، تصریح کرد که این اشخاص ثالث مورد اعتماد شامل شرکت‌هایی مانند Mixpanel، یک شرکت خدمات تحلیلی است که تعاملات کاربر با برنامه‌های وب و موبایل را ردیابی می‌کند.