راهنمای سریع برای درک منطقه phpMyAdmin شما


اگر از وب سایت وردپرسی استفاده می کنید، احتمالاً از پایگاه داده MySQL استفاده می کند. مورد دیگری که ممکن است از آن استفاده کند MariaDB نام دارد.

هر وب سایتی برای ذخیره اطلاعاتی مانند رمز عبور، پست ها و داده های کاربر به یکی از این موارد نیاز دارد. چه زمانی وردپرس نمی توانید به پایگاه داده MySQL خود متصل شوید، احتمالاً وب سایت شما قابل دسترسی نخواهد بود.

دلایل متعددی وجود دارد که چرا درک نحوه عملکرد آن مهم است. در اینجا چند مورد است که می توانم به آنها فکر کنم.

  • ممکن است لازم باشد داده ها یا جداول قدیمی را حذف کنید
  • ممکن است لازم باشد عناوین را به روز کنید هزاران پست مختلف فورا
  • یک جدول پایگاه داده فردی ممکن است نیاز به وارد یا صادر شود

برای اینکه به منطقه ای که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، بر روی “phpMyAdmin” از کنترل پنل وب سایت خود کلیک کنید. ممکن است بگوید “Access PhpMyAdmin” یا برخی از تغییرات مشابه مانند من در زیر.

phpMyAdmin

منبع تصویر: باب باکلی; متشکرم!

صفحه بعدی که باید ببینید به این شکل است:

منبع تصویر: باب باکلی; متشکرم!

در سمت چپ، روی پایگاه داده ای که مربوط به وب سایت شما است کلیک کنید. در مورد من، “backupweathersite” زیر “جدید” در درخت است. سپس، شما باید در صفحه ای باشید که در مورد آن صحبت می کنیم:

phpMyAdmin

منبع تصویر: باب باکلی; متشکرم!

منوی برجسته شده با رنگ قرمز دارای برگه های مفیدی برای انجام انواع کارهایی است که در بالا ذکر کردم. با شروع با Structure، در اینجا کارهایی که می توانید با هر یک انجام دهید آورده شده است.

ساختار

ساختار احتمالاً مهمترین برگه در میان همه تب ها است زیرا جداول پایگاه داده شما را فهرست می کند. هر جدول مجموعه ای از گزینه های خود را دارد، مانند خالی کردن آن اگر می خواهید تمام داده ها را حذف کنید. همچنین اگر می‌خواهید به طور کامل از شر آن خلاص شوید، می‌توانید جدول را رها کنید.

با آن بسیار مراقب باشید. به جای حذف همه چیز، می توانید مواردی مانند پست های قدیمی را با اجرای پرس و جوهای SQL پاک کنید.

SQL

با انتخاب SQL این صفحه نمایش داده می شود:

منطقه phpMyAdmin

منبع تصویر: باب باکلی; متشکرم!

در آنجا می توانید پرس و جوهای SQL را اجرا کنید. به عنوان مثال، در یکی از سایت های من، من اغلب باید کارهای منقضی شده را حذف کنم. اگر این کار را نکنم، پایگاه داده پر می شود حتی اگر کارها در قسمت جلویی حذف شوند. این باعث می شود سرعت سایت بسیار کاهش یابد و من نمی توانم پست های جدید یا داده های دیگری اضافه کنم.

راه حل؟ اجرای این پرس و جو: حذف از “wp_posts” که در آن “post_status” = “منقضی شده”

این کار هزاران شغل قدیمی را در یک ثانیه انجام می دهد، که بسیار خوب است!

به عنوان یک یادداشت جانبی، اسکرین شات های موجود در این مقاله مربوط به نصب محلی وردپرس است که من برای یک پروژه متفاوت دارم.

جستجو کردن

جستجو همان کاری را انجام می دهد که به نظر می رسد. وقتی چیزی را در آن قرار می دهید جستجوی اصلی فیلد، به طور خودکار از کل پایگاه داده عبور می کند و به دنبال هر چیزی که مطابقت دارد می گردد.

اینجاست نکته این نیز ممکن است کمک کند: می‌توانید در صورت تمایل، جستجوی جداول خاصی را شامل یا حذف کنید تا همه چیز را جستجو نکند.

phpMyAdmin

منبع تصویر: باب باکلی; متشکرم!

پرس و جو

برگه Query اساساً همان کاری را انجام می دهد زبانه SQL انجام می دهد، به جز اینکه راهنمایی برای ایجاد پرس و جو ارائه می دهد. می توانید جدولی را که می خواهید پرس و جو در آن اجرا شود را از یک منوی بازشو انتخاب کنید و سپس روی «به روز رسانی کوئری» کلیک کنید تا آن را در پنجره زیر ببینید.

اسکرین شات phpMyAdmin

منبع تصویر: باب باکلی; متشکرم!

صادرات

منبع تصویر: باب باکلی; متشکرم!

Export به شما امکان می دهد تمام جداول را از پایگاه داده خود دانلود کنید. اگر می‌خواهید به صورت دوره‌ای پشتیبان‌گیری دستی انجام دهید، مفید است (اگر چه وجود دارد چند پلاگین عالی که می تواند آن را اداره کند). همچنین می توانید جداول را در قالب های مختلف صادر کنید.

اینها شامل SQL، PDF، CSV، XML، و تعداد انگشت شماری از موارد دیگر است که احتمالاً هرگز نام آنها را نشنیده اید. عمدتا، تکسی! متن و YAML.

وارد كردن

تابع import به شما اجازه می دهد تا جداول پایگاه داده خارجی را به جدول خود بیاورید.

phpMyAdmin

منبع تصویر: باب باکلی; متشکرم!

فقط در صورتی می توانید یک جدول را وارد کنید که در پایگاه داده فعلی وجود نداشته باشد. اگر جدول از قبل وجود داشته باشد، با خطا مواجه می شوید و واردات تمام نمی شود. طبق گفته DreamHost.

فایل را می توان در چند فرمت مختلف فشرده یا غیرفشرده کرد. اینها شامل فایل های bzip2، gzip یا zip هستند. چیزی که ممکن است به آن عادت نداشته باشید نام فایل فشرده است.

باید ساختاری مانند «.[format].[compression]”. نمونه ای از یک نمونه رایج “.sql.zip” است.

منبع تصویر: باب باکلی; متشکرم!

شما می توانید از بین تعداد انگشت شماری از فرمت های مختلف انتخاب کنید. اینها عبارتند از CSV، ESRI Shape File، MediaWiki Table، OpenDocument Spreadsheet، SQL و XML.

همچنین تعدادی حالت مختلف سازگاری SQL وجود دارد. تنظیم حالت سازگاری نحوه عملکرد MySQL را دیکته می کند. ما وارد هر یک نمی‌شویم و در مورد تفاوت‌ها صحبت نمی‌کنیم، اما گزینه‌های شما برای آن‌ها ANSI، DB2، MAXDB، MYSQL323، MYSQL40، MSSQL، ORACLE و TRADITIONAL هستند.

عملیات در phpMyAdmin

این تب به شما توانایی انجام چند عملیات مختلف مانند ایجاد جدول و تغییر نام پایگاه داده را می دهد. برای ایجاد یک جدول جدید، فقط یک نام و تعداد ستون ها را وارد کرده و روی Go کلیک کنید.

سایت زمین دارای یک آموزش عالی برای ایجاد جداول زیرا همه چیز ممکن است پیچیده شود. در زیر آن، می توانید نام پایگاه داده را تغییر دهید. چک باکسی که می گوید “Adjust Privileges” وجود دارد زیرا MySQL به تنهایی امتیازات اصلی مربوط به پایگاه داده را تنظیم نمی کند.

وقتی آن کادر را علامت بزنید، phpMyAdmin جدول امتیازات را تنظیم می کند، بنابراین کاربران همین امتیازات را دارند روی آیتم های جدید اگر این کار را انجام دهید، امتیازات همه عناصر مرتبط با پایگاه داده نیز با نام جدید تنظیم می شود. این شامل مواردی مانند جداول، ستون‌ها یا رویه‌ها می‌شود.

منبع تصویر: باب باکلی; متشکرم!

این بخش همچنین به شما اجازه می دهد تا کارهایی مانند کپی کردن پایگاه داده به پایگاه داده دیگری و تغییر ترکیب جدول ها را انجام دهید. collation مجموعه ای از قوانین است که نحوه مقایسه و مرتب سازی رشته های کاراکتر را تعریف می کند.

احتمالاً هرگز نیازی به سر و سامان دادن به مواردی مانند جمع بندی نخواهید داشت، اما خوب است که با آن نیمه آشنا باشید.

منبع تصویر: باب باکلی; متشکرم!

یک چیز دیگر این است که شما واقعا نمی توانید یک پایگاه داده را تغییر نام دهید. وقتی این کار را انجام دادید، phpMyAdmin یک مورد جدید ایجاد می کند (مثال زیر) و قدیمی را رها می کند.

منطقه phpMyAdmin

منبع تصویر: باب باکلی; متشکرم!

روتین ها در phpMyAdmin

بخش روال به صورت زیر است:

منبع تصویر: باب باکلی; متشکرم!

«فیلترها» کاری انجام نمی دهند مگر اینکه واقعاً پایگاه داده ای را برای جستجو انتخاب کنید. با قرار دادن یک کلمه در بخش “Containing the word:” همه جداول حاوی آن کلمه را در پایگاه داده شما پیدا می کند.

روتین ها رویه ها و عملکردهایی هستند که کارهای مختلفی را انجام می دهند، مانند عملکرد پاکسازی داده های شغلی که قبلاً ذکر شد. می توانید یکی را در آنجا اضافه کنید و در زیر آن تب نمایش داده می شود.

مناسبت ها

در تب زمان‌بندی رویداد، می‌توانید وظایف را به‌طور خودکار براساس یک زمان‌بندی ایجاد و اجرا کنید. برنامه می تواند بسیار متفاوت باشد، مانند اجرای یک کار هر چند ثانیه تا هر چند هفته. برای استفاده از آن، باید با کلیک کردن روی جایی که در تصویر «خاموش» است و سپس روی «افزودن رویداد» کلیک کنید، آن را به صورت دستی روشن کنید.

منبع تصویر: باب باکلی; متشکرم!

تریگرها در phpMyAdmin

یک ماشه یک شی پایگاه داده با نام است که با یک جدول مرتبط است و زمانی که یک رویداد خاص برای جدول رخ می دهد فعال می شود. می توانید از یک ماشه برای بررسی مقادیری که باید در جدول درج می شوند یا برای انجام آن ها استفاده کنید محاسبات روی مقادیر درگیر به روز رسانی

منبع تصویر: باب باکلی; متشکرم!

امتیازات در phpMyAdmin

منبع تصویر: باب باکلی; متشکرم!

بخش Privileges به شما این امکان را می دهد که تغییراتی در امتیازات فعلی کاربر ایجاد کنید یا آنها را به یک پایگاه داده جدید صادر کنید. چندین گزینه برای ویرایش امتیازات وجود دارد:

منبع تصویر: باب باکلی; متشکرم!

طراح

همانطور که می بینید، تب Designer می تواند به نوعی آشفته باشد (در منوی کشویی «بیشتر» است):

منبع تصویر: باب باکلی; متشکرم!

ویژگی Designer یک روش گرافیکی برای ایجاد، ویرایش و نمایش روابط phpMyAdmin است. این روابط با روابط ایجاد شده در نمای رابطه phpMyAdmin سازگار است.

برای استفاده از این ویژگی، به پیکربندی مناسب نیاز دارید ذخیره سازی پیکربندی phpMyAdmin و باید داشته باشد $cfg[‘Servers’][$i][‘table_coords’] پیکربندی شده است. بعید است که در این برگه نیاز به انجام کاری داشته باشید.

بسته بندی چیزها

رفتن به منطقه phpMyAdmin برای یک سایت وردپرس می تواند بسیار دلهره آور باشد. اگر خود را در آن موقعیت می بینید، مهم است که با تمام جنبه های مختلف داشبورد آشنا باشید. درک اصول اولیه کارهایی که هر بخش انجام می دهد به شما کمک می کند تا کارها را کمی سریعتر و با سردرد کمتر انجام دهید.

اعتبار تصویر ویژه: ارائه شده توسط نویسنده. متشکرم!

باب باکلی