پایان Google Stadia


Google Stadia است خاموش شدن. تنها سه سال پس از راه اندازی، شرط بندی بزرگ گوگل در بازی های ابری در 18 ژانویه 2023 متوقف می شود.

نابودی سریع آن یک شوک کامل نیست. علی‌رغم تلاش‌های زیاد گوگل برای ایجاد تبلیغات در مورد سرویسی که آن را «آینده بازی» می‌نامد، برنامه بزرگ این شرکت همیشه فاقد یک عنصر کلیدی بود: بازی‌های ویدیویی. گوگل نتوانست هیچ عنوان اصلی را برای Stadia منتشر کند، در عوض به بازی های شخص ثالث برای جذب بازیکنان متکی بود – سرمایه گذاری پرهزینه ای که به گزارش بلومبرگ، گوگل ده ها میلیون دلار برای هر پورت خرج کرد. طبق گزارش‌ها، گوگل بدون هیچ نسخه پر زرق و برقی برای نمایش، با شرکت‌هایی مانند Peloton و Bungie در مورد معاملات برچسب سفید برای فناوری استریم خود تماس گرفت.

برنامه گوگل برای توقف این سرویس از ماه جولای شایعه شده است، زمانی که حساب کاربری توئیتر که اکنون معلق شده بود، یعنی Killed By Google حدس می زد که Stadia تا پایان تابستان به پایان می رسد. در آن زمان، حساب رسمی توییتر Stadia کمی عقب با این ادعا که “استادیا تعطیل نمی شود.” دو ماه بعد، دقیقاً همین اتفاق می افتد.

زمانی که خبر درگذشت استادیا منتشر شد، مشخص نبود که چند کارمند یا حتی شرکا از قبل اطلاع داشتند. یکی از مدیران Bungie در Destiny Forums نوشت: «ما به تازگی از تعطیلی Stadia مطلع شدیم و صحبت‌هایی را درباره گام‌های بعدی بازیکنان خود آغاز کرده‌ایم. در Reddit، یکی از مدیران انجمن Stadia در حال پاسخ به پست‌هایی در مورد یک رابط کاربری جدید بود که به آرامی عرضه می‌شود و کسانی را که از خاموش شدن مطلع شده بودند متحیر می‌کرد. فیل هریسون، معاون و مدیر کل Stadia امروز در یک پست وبلاگی گفت که “بسیاری از اعضای تیم Stadia این کار را در بخش‌های دیگر شرکت پیش خواهند برد” بدون ارائه جزئیات بیشتر.

در زمان راه اندازی، گوگل مطمئن بود که Stadia می تواند صنعتی را متحول کند که تجربه چندانی در آن نداشت. در مارس 2019، این شرکت اعلام کرد که استودیوی داخلی خود را برای کار بر روی پروژه های اصلی ایجاد خواهد کرد. این تلاش توسط غول صنعت جید ریموند رهبری شد. ریموند، بنیانگذار یوبی‌سافت تورنتو و استودیوی الکترونیک آرتز، و همچنین معاون وقت گوگل، مدت زیادی دوام نیاورد. گویا تا فوریه 2021، گوگل چندین پروژه را لغو کرد، دو استودیو خود را در مونترال و لس آنجلس تعطیل کرد و تقریباً 150 نفر را اخراج کرد. ریموند به عنوان بخشی از انتقال، شرکت را ترک کرد و در یک استودیوی جدید به نام Haven شروع به کار کرد. حداقل نیم دوجین کارمند او را دنبال کردند.

استادیا هرگز بهبود نیافت. هریسون با اعلام تعطیلی خود در امروز، گفت که با وجود اینکه Stadia بر روی یک “بنیان فن آوری قوی” ساخته شده است، اما “در بین کاربران جذب نشده است.” این یک شکست پرهزینه و شرم آور برای گوگل است—که همچنین هزینه هر قطعه سخت افزاری را که از طریق فروشگاه آن خریداری شده و همچنین بازی ها و افزونه های خریداری شده از طریق فروشگاه Stadia را بازپرداخت می کند. هریسون گفت که “اکثریت” این بازپرداخت ها باید تا اواسط ژانویه انجام شود.

اکنون به نظر می رسد تمرکز این شرکت بر روی فناوری است که به Stadia قدرت می دهد، نه خود بازی ها. هریسون گفت که گوگل «فرصت‌های روشنی برای اعمال این فناوری در سایر بخش‌های Google» مانند YouTube، Google Play و پروژه‌های واقعیت افزوده می‌بیند. هریسون همچنین گفت که فناوری پشت Stadia در دسترس “شریک های صنعتی” قرار خواهد گرفت و افزود که او همچنان معتقد است که بازی ابری آینده است. هریسون هنگام اعلام مرگ Stadia گفت: “ما عمیقاً به بازی متعهد هستیم.” باورش سخت است. Stadia زمانی آینده بازی بود. حالا دیگر گذشته است.