برنامه 38 میلیارد دلاری Savvy برای تبدیل عربستان سعودی به یک مرکز بازی جهانی


علاقه مند به یادگیری آینده صنعت بازی هستید؟ به مدیران بازی بپیوندید تا در اکتبر امسال در GamesBeat Summit Next درباره بخش‌های نوظهور صنعت صحبت کنیم. امروز ثبت نام کنید.


Savvy Games Group (SGG) از برنامه‌های خود برای سرمایه‌گذاری 142 میلیارد SAR (حدود 38 میلیارد دلار) تا سال 2030 برای پیشبرد عربستان سعودی در خط مقدم اکوسیستم بازی‌های الکترونیکی و ورزش‌های الکترونیکی رونمایی کرد.

این شرکت قصد دارد سرمایه گذاری خود را در چهار برنامه مختلف تقسیم کند. حدود 13.3 میلیارد دلار صرف خرید و توسعه یک ناشر برجسته بازی خواهد شد. نزدیک به 18.7 میلیارد دلار به سهام اقلیت در سایر ناشران بازی خواهد رفت. 533 میلیون دلار دیگر برای شرکت‌های در حال رشد بازی‌ها و ورزش‌های الکترونیکی در مراحل اولیه کنار گذاشته شده است. در نهایت 5.3 میلیارد دلار دیگر از شرکت های بالغ تری حمایت می کند که به Savvy مشارکت های استراتژیک ارائه می کنند.

SGG نشان داد که این وجوه توسط پنج شرکت تابعه آنها تحویل خواهد شد:

  • Nine66، یک ارائه دهنده خدمات حرفه ای برای توسعه دهندگان بازی
  • VOV، یک شرکت معماری متخصص بازی‌ها و مکان‌های esports
  • یک استودیوی آینده که بازی های میانی/هسته ای را منتشر خواهد کرد
  • گروه ESL FACEIT (EFG)، مجموعه مسابقات ورزش های الکترونیکی که از ادغام 1.5 میلیارد دلاری بین گروه ESL (ESL و DreamHack) و FACEIT شکل گرفت.
  • Savvy Games Fund – بازوی سرمایه گذاری Savvy که بر ایجاد توسعه دهندگان در عربستان سعودی تمرکز خواهد کرد

SGG شاخه ای از صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان سعودی (PIF) است که والاحضرت ولیعهد محمد بن سلمان بن عبدالعزیز به عنوان رئیس هیئت مدیره فعالیت می کند. این صندوق قبلاً سهام قابل توجهی در نینتندو، کپکام، نکسون و گروه امبراسر را به دست آورده است. با این بودجه اضافی، SGG قصد دارد 250 شرکت بازی سازی در عربستان سعودی ایجاد کند، 39000 شغل ایجاد کند و سهم تولید ناخالص داخلی این بخش را تا سال 2030 به حدود 13.3 میلیارد دلار برساند.

عربستان سعودی و SGG قصد دارند از این سرمایه گذاری ها برای تنوع بخشیدن به اقتصاد متمرکز بر انرژی استفاده کنند. با این حال، آنها احتمالا با جنجال مواجه خواهند شد. بسیاری عربستان سعودی را به “ورزششویی” و “شستشوی ورزشی” – سرمایه گذاری در محصولات سرگرمی برای منحرف کردن توجه از سوابق حقوق بشری خود متهم کرده اند.

اما با 38 میلیارد دلار برای خرج کردن، نه گفتن به هجوم نقدی برای بسیاری دشوار خواهد بود. گروه Savvy Games در موقعیتی منحصر به فرد برای شکل دادن به آینده صنعت بازی و ورزش های الکترونیکی حداقل تا سال 2030 است.

عقیده GamesBeat وقتی صنعت بازی را پوشش می دهد “جایی که اشتیاق با تجارت روبرو می شود.” این یعنی چی؟ ما می خواهیم به شما بگوییم که اخبار چقدر برای شما اهمیت دارد — نه فقط به عنوان یک تصمیم گیرنده در یک استودیوی بازی، بلکه به عنوان یک طرفدار بازی. خواه مقالات ما را می خوانید، به پادکست های ما گوش می دهید یا ویدیوهای ما را تماشا می کنید، GamesBeat به شما کمک می کند تا در مورد صنعت بیاموزید و از تعامل با آن لذت ببرید. جلسات توجیهی ما را کشف کنید.