“خیلی زیاد و خیلی زود” – استیون سینوفسکی 10 سال بعد به ویندوز 8 نگاه می کند


بیلبوردی که ویندوز 8 را در میدان تایمز نیویورک در فروشگاه مایکروسافت در 26 اکتبر 2012 نشان می دهد.
بزرگنمایی کنید / بیلبوردی که ویندوز 8 را در میدان تایمز نیویورک در فروشگاه مایکروسافت در اکتبر 2012 نشان می دهد.

عکس شخصی از استیون سینوفسکی

در 26 اکتبر 2012، مایکروسافت ویندوز 8 را منتشر کرد، یک سیستم عامل هیبریدی تبلت/رومیزی که خطرات جسورانه ای را به همراه داشت اما نظرات متفاوتی را به دنبال داشت. ده سال بعد، ما با استیون سینوفسکی، رئیس سابق بخش ویندوز صحبت کردیم تا چگونگی شروع ویندوز 8 را بررسی کنیم، چگونه چندین روند فعلی در محاسبات را پیش‌بینی می‌کند، و در نگاهی به گذشته، چگونه او نسبت به سیستم عامل احساس می‌کند.

در سال 2011، فروش رایانه های شخصی شروع به کاهش سال به سال کرد، روندی که صنعت را نگران کرد. به طور همزمان، رقابت تلفن همراه مبتنی بر لمس در تلفن های هوشمند و تبلت ها به طور چشمگیری محبوبیت خود را افزایش داد. در پاسخ، مایکروسافت توسعه یک سیستم عامل منعطف را بر عهده گرفت که به طور ایده آل از موبایل به دسکتاپ به طور یکپارچه مقیاس می شود. سینوفسکی این چالش را پذیرفت و با بسیاری دیگر از جمله جولی لارسون-گرین و پانوس پانای، رئیس وقت تیم سرفیس، برای تحقق آن همکاری کرد.

ویندوز 8 نمایانگرترین دگرگونی رابط کاربری ویندوز از زمان ویندوز 95 بود. در حالی که آن سیستم عامل منوی استارت را معرفی کرد، ویندوز 8 آن منوی نمادین را به نفع صفحه شروع پر از “کاشی های زنده” که به خوبی در رایانه های صفحه لمسی مانند مایکروسافت سرفیس هدفمند ساخته شده است، اما کاربران کامپیوترهای رومیزی را ناامید کرده است. این امر منجر به واکنش شدید مطبوعات شد و فروش رایانه های شخصی همچنان رو به کاهش بود.

صفحه شروع نمادین ویندوز 8 با کاشی های زنده رنگارنگ و رابط مترو.
بزرگنمایی کنید / صفحه شروع نمادین ویندوز 8 با کاشی های زنده رنگارنگ و رابط مترو.

مایکروسافت

علیرغم اشکالاتی که داشت، برخی از جنبه‌های رابط ویندوز 8 نحوه استفاده ما از تبلت‌ها و سایر دستگاه‌های تلفن همراه امروزی را پیش‌بینی می‌کرد، از جمله برخی از ویژگی‌ها (مانند برنامه‌های کنار هم و کشیدن لبه‌های صفحه) که زمانی بسیار پیچیده تلقی می‌شدند که اپل بعداً در iPad آن را پذیرفت. به غیر از اصلاحات ضروری (مانند بازیابی دکمه Start برای کاربران دسکتاپ، که در ویندوز 8.1 اتفاق افتاد)، می‌توان استدلال کرد که ویندوز 8 جلوتر از زمان خود بوده است، یا همان طور که سینوفسکی در مصاحبه زیر بیان می‌کند، «خیلی زیاد و خیلی زود» .

مصاحبه Ars: استیون سینوفسکی

برای درک پیشینه استیون سینفوسکی در مایکروسافت، دانستن این نکته مفید است که او به مدت 23 سال در این شرکت کار کرد که از سال 1989 به عنوان مهندس طراحی نرم افزار شروع شد. پس از پیوستن به تیم مایکروسافت آفیس در سال 1994، او راه خود را برای مدیریت توسعه آفیس 2000، XP، 2003 و 2007 ادامه داد. دو سال بعد، او رئیس بخش ویندوز مایکروسافت شد و بر راه اندازی ویندوز 7 نظارت داشت. محصولی بسیار موفق برای مایکروسافت. پس از راه اندازی ویندوز 8، سینوفسکی در دسامبر 2012 مایکروسافت را ترک کرد.

استیون سینوفسکی در یک رویداد ویندوز در سال 2012.

استیون سینوفسکی در یک رویداد ویندوز در سال 2012.

مایکروسافت

در سال 2020، سینوفسکی شروع به نوشتن گزارش های تاریخی مفصلی از زمان خود در مایکروسافت کرد و آنها به یک خبرنامه Substack به نام نرم افزار سخت افزاری تبدیل شدند که او به طور منظم آن را منتشر می کند. او اخیراً عمیقاً در مورد تاریخچه خود فکر می کند و این باعث می شود که این زمان برای یک مصاحبه گذشته نگر باشد که ما از طریق ایمیل انجام دادیم. پاسخ‌های او به‌دلیل قالب‌بندی، نقطه‌گذاری و اختصار ویرایش شده است.

Ars Technica: نیروی محرک شماره 1 پشت تغییرات طراحی رابط ویندوز 8 چه بود؟ آی پد؟

استیون سینوفسکی: شما هرگز دلیل شماره 1 را نمی گویید، اما انگیزه اصلی برای تغییر رابط کاربری ویندوز 8 این بود که ویندوز دوره خود را اجرا کرده بود.

اگر به طرز فکر ویندوز در هنگام ساخت ویندوز 7 (2006-2009) نگاه کنید، جهان بسیار بر این موضوع متمرکز بود که چگونه رایانه شخصی برای آنچه صنعت «میلیارد بعدی» نامیده می‌شود، محاسبه می‌کند. ویندوز 7 در نهایت در انتهای چشم‌اندازی ساخته شد که هرگز محقق نمی‌شد: رایانه‌ای که نیروی محاسباتی را برای میلیاردها نفر از رایانه‌های شخصی تامین می‌کند.

همانطور که اکنون می دانیم، با آیفون در سال 2007 (+برنامه ها در سال 2008) و اندروید در سال 2008 (+/-)، نه تنها میلیارد بعدی، بلکه میلیاردهای بعدی مربوط به گوشی های هوشمند بود. با توجه به این که مردم به طور انحصاری از رایانه ها استفاده می کردند، اگر امیدی به افزایش استفاده از رایانه های شخصی وجود داشت، از تجربه ای هماهنگ تر با تلفن های هوشمند ناشی می شد. این امر در مورد رابط کاربری اصلی (راه اندازی برنامه ها) و استعاره ها (لمس) و همچنین زیربناهایی مانند ذخیره سازی ابری و عمر باتری تمام روز و همچنین روشی که پلتفرم های سخت افزاری موبایل فراتر از رایانه های شخصی مانند سنسورها رقابت می کردند، اعمال می شود.

نکته اصلی مدرن کردن محاسبات در رایانه شخصی بود تا با تجربه محاسباتی مدرن در تلفن های هوشمند مطابقت داشته باشد. این به راحتی می تواند به عنوان “پیشرفت” تلقی شود، اما در واقع، کل طراحی مربوط به گرفتن ذات یک رایانه شخصی و فراتر رفتن آن از تلفن های هوشمند بود: اشتراک گذاری بین برنامه ها، تایپ پیشرفته صفحه لمسی، فایل های زندگی، مدیریت فایل، پشتیبانی از دستگاه (چاپ! ) و غیره، که در گوشی های هوشمند وجود نداشت.