8 روشی که اینترنت اشیا مدیریت انبار را متحول می کند


افزایش پذیرش اینترنت اشیا و فناوری هوشمند انقلابی در لجستیک و مدیریت انبار ایجاد کرده است. در اینجا چگونگی آن است.

“اندازه بازار انبارداری هوشمند ایالات متحده در سال 2020 3,481.58 میلیون دلار برآورد شد و انتظار می رود تا سال 2027 با CAGR 15.24٪ به 9،400.10 میلیون دلار برسد.” – گزارش Research & Markets.

با افزایش روزافزون تقاضای مصرف کننده، بار روی لجستیک و حمل و نقل تنها افزایش یافته و باعث نوآوری های بسیاری در صنعت لجستیک شده است. شرکت های لجستیک در تلاش برای افزایش کارایی و ارائه شفافیت بهتر هستند. این امر منجر به نوآوری و سرمایه گذاری جدی در فضای اینترنت اشیا شده است.

با محبوب شدن اینترنت اشیا، پیش بینی کنندگان پیش بینی می کنند که تا سال 2025، صنعت اینترنت اشیا بین 1 تا 3 تریلیون دلار درآمد خواهد داشت. این به دلیل تغییر از اتصال صرف به برنامه‌ها، پلتفرم‌ها و خدمات مبتنی بر اینترنت اشیا است.

اینترنت اشیا چگونه لجستیک را تکمیل می کند؟

مدیریت مکان و مسیر

راه‌حل‌های ردیابی خودرو معمولاً مکان فعلی کامیون‌هایی را که محموله را به مقصد می‌رسانند، نظارت می‌کنند. صنایع لجستیک کامیون های خود را ردیابی می کنند و با استفاده از ابزارهای ردیابی GPS زمان احتمالی تحویل را تخمین می زنند. به عملکرد روان کمک می کند و بینش دقیق تری را در مورد حمل و نقل کالا ارائه می دهد. حتی شرکت هایی مانند Maersk برای عملیات کارآمد، ردیاب ها را در کانتینرهای خود استفاده می کنند.

شفافیت

اینترنت اشیا اتوماسیون را به سطح بعدی از جزئیات رسانده است. فروشندگان و تحویل گیرندگان بدون تلاش زیاد دقیقاً می دانند کالاهایشان کجاست. شرکت هایی مانند VesselFinder در ارائه دید به کانتینرها در زمان واقعی تخصص دارند. در دنیای متصل‌تر، مشتریان اکنون دیدی دارند که می‌توان با استفاده از داده‌های موجود به‌طور یکپارچه یکپارچه‌سازی کرد.

قابل پیش بینی بودن

از آنجایی که جابجایی کالا در زمان واقعی ردیابی می شود، یک انبار یا یک مرکز می تواند دریافت و جابجایی کالا را از قبل برنامه ریزی کند. این امکان مدیریت کارآمدتر فضا را فراهم می کند و از ظرفیت ذخیره اضافی جلوگیری می کند.

تحویل کارآمد آخرین مایل

تحویل آخرین مایل به دلیل وابستگی زیاد به ترافیک، مهارت های رانندگان و هزینه های سوخت، بیش از 30 درصد از تمام هزینه های تحویل را پوشش می دهد. با استفاده از اینترنت اشیا، کامیون های حمل و نقل می توانند با استفاده از تمام فضای موجود، سفارشات را با کارآمدتر جمع آوری کنند.

شرکت‌هایی مانند آمازون نیز در حال آزمایش تحویل مبتنی بر هواپیماهای بدون سرنشین برای آخرین مایل، به ویژه در مناطق پرجمعیت هستند. در حالی که اینها در شهرهای کوچکتر آزمایش می شوند و نیاز به مجوز از مقامات هوانوردی دارند، با توجه به اینکه برای مواردی مانند تحویل در همان روز مقرون به صرفه تر است، تبدیل شدن آن به جریان اصلی فقط مسئله زمان است.

نظارت بر وضعیت و آسیب

نظارت بر وضعیت کالاهای در حال ترانزیت برای چندین صنعت کلیدی است. به عنوان مثال، برای مواد فاسد شدنی یا حمل و نقل با زنجیره سرد، مانند غذاهای دریایی، محصولات تازه، بیوتکنولوژی و داروسازی بسیار مهم است.

چندین شرکت دستگاه هایی تولید می کنند که شرایطی مانند رطوبت، دما، شوک و حتی نظارت بر تشعشع را کنترل و ثبت می کنند. این امر به گیرندگان و فروشندگان این امکان را می دهد که اطمینان حاصل کنند که کالا در حمل و نقل آسیب نمی بیند. علاوه بر این، فناوری‌هایی مانند Trackers و ظروف هوشمند برای کنترل آسیب استفاده می‌شوند تا محصول شما بتواند در شرایط عالی به دستتان برسد.

اینترنت اشیا در مدیریت انبار

انبارداری به طور کلی یک فرآیند بسیار پرمشغله است و دارای دامنه قابل توجهی برای اتوماسیون است. بیایید برخی از نوآوری هایی را که اینترنت اشیا در انبارداری فعال کرده است بررسی کنیم.

مدیریت کارآمد انبار و وضعیت موجودی

فرآیند کلی عملیات انبار را می توان به طور کلی به دریافت، ذخیره سازی، چیدن، بسته بندی و حمل و نقل تقسیم کرد.

با استفاده از فناوری هایی مانند RFID، کالاهایی که وارد و خارج از انبار می شوند را می توان به طور خودکار با کمترین تلاش کارکنان وارد سیستم کرد. علاوه بر این، RFID نیازی به اسکن یا مشاهده مستقیم محصول ندارد و تلاش‌های مرتب‌سازی و باز کردن بسته‌بندی را به حداقل می‌رساند.

در حالی که RFID یک فناوری قدیمی است، کاهش هزینه ها منجر به پذیرش جریان اصلی آن شده است. علاوه بر این، بسیاری از شرکت ها برچسب های RFID را به عنوان بخشی از فرآیند تولید خود اضافه می کنند. در نتیجه، کالاهای دریافتی را می توان بدون باز کردن بسته بندی اسکن و ثبت کرد.

وضعیت موجودی انبار را می توان با ورود و خروج کالا از انبار بدون هیچ تلاش اضافی به صورت لحظه ای به روز کرد. در هر مقطع زمانی، موجودی به روز است.

ذخیره سازی و چیدن

ذخیره سازی و چیدن فرآیندهای بسیار فشرده در یک انبار هستند. محصولات IoT می توانند در کارآمدتر کردن این فرآیندها بسیار مهم باشند. در حالی که نرم افزار مدیریت یک مکان/رک را که کالاها باید در آن ذخیره شوند اختصاص می دهد، ذخیره سازی شامل انتقال فیزیکی کالا از منطقه دریافت به مکان تعیین شده است.

به طور مشابه، چیدن شامل مکان یابی محصول در انبار و آوردن آن به منطقه بسته بندی است. تخمین زده می شود که کارمندان تقریباً 30 درصد از شیفت های خود را در سفر در داخل انبار صرف می کنند.

برخی از فناوری هایی که در اینجا می توان از آنها استفاده کرد عبارتند از:

وسایل نقلیه هدایت شونده خودکار برای حمل و نقل کالا از قسمتی به بخش دیگر در انبار استفاده می شود. آنها معمولاً با کارمندی که کالا را برای حمل و نقل یا ذخیره سازی انتخاب می کند، کار می کنند. از سوی دیگر، ربات‌های متحرک مستقل می‌توانند کالاها را روی قفسه‌ها چیده/برچینند. به عنوان مثال، علی بابا دارای 700 ربات هدایت شونده است که برای حمل بسته ها در سراسر مکان و تحویل کالا به کامیون های تحویل در انبارهای خود طراحی شده اند. شرکت هایی مانند GreyOrange و Conveyco نیز راه حل های امیدوارکننده ای در این زمینه دارند.

بسیاری از شرکت ها پهپادهایی را ارائه می دهند که به طور خودکار در انبار پرواز می کنند و موجودی موجود را بررسی می کنند. چندین شرکت مانند Flytware و Argon&Co به این دستگاه ها و قطعات ادغام شده برای ارتباط با نرم افزار مدیریت می دهند.

این عینک هوشمند پوشیدنی کارگر را به محل محصول هدایت می کند و محصولی را که باید برداشته شود برجسته می کند. این امر باعث حذف آموزش و خطای انسانی در انتخاب محصول می شود. این همچنین مسیر انتخاب را برای به حداقل رساندن مسافت طی شده توسط کارگر بهینه می کند.
Logistiview و Realtimelogistics برخی از پیشروها در این زمینه هستند.

در اینجا، کارمندان یک هدست با میکروفون می‌پوشند که دستورات صوتی ساده را می‌فهمد و آنها را به محصولات مورد علاقه هدایت می‌کند. این کار اساساً برای آزاد نگه داشتن هندزفری کارگر برای کار چیدن انجام می شود که در غیر این صورت به معنای فشار دادن دکمه ها است.

شرکت‌هایی مانند سیستم‌های 6river و زمان واقعی لجستیک Dematic پیشگام در ساخت هدست‌های صوتی مخصوص مدیریت انبار هستند.

اینها اساساً بارکدها و اسکنرهای RFID هستند که می‌توان آنها را پوشید که محصول را در برداشتن آن و عدم انجام اسکن اول تأیید می‌کنند.

اینترنت اشیا و بلاک چین برای دیجیتال BOL

تدارکات مبتنی بر بلاک چین بر روی یک دفتر کل توزیع شده مشترک ساخته شده است و همه داده ها (وضعیت حمل و نقل در زمان های مختلف، محیط ذخیره سازی، وضعیت حمل و نقل) را غیرقابل انکار می کند. این باعث افزایش شفافیت می شود و مشتریان را قادر می سازد منبع و تحویل محصولات را ردیابی کنند.

قرارداد هوشمند

قرارداد هوشمند، قرارداد را خوداجرا و قابل اجرا می کند. با این حال، به ویژه در حمل و نقل برون مرزی، چندین مصوبه و مراجع درگیر هستند. در چنین مواردی، این قراردادها یک مکانیسم امانی ارائه می کنند که در آن وجوه بر اساس نقاط بازرسی که توسط اینترنت اشیا فعال شده اند، پرداخت می شود.

هنگامی که با فناوری بلاک چین ترکیب می شود، کاربردهای اینترنت اشیا در صنعت لجستیک یک بارنامه دیجیتالی (BOL) ایجاد می کند که شفافیت کاملاً جدیدی را در زنجیره تامین ایجاد می کند.

اکوسیستم TradeLens راه حلی است که در سال 2018 توسط Maersk و IBM راه اندازی شد. این به ردیابی وسایل نقلیه، کانتینرها، محموله ها و مدیریت زنجیره تامین کمک می کند. داده های ترافیک حمل و نقل شرکای صنعت در یک شبکه بلاک چین ایمن جمع آوری می شود. و دسترسی ایمن به اطلاعات برای تمامی علاقه مندان فراهم شده است. این سیستم همچنین اسناد مرتبط، از جمله فاکتورها، صورتحساب ها و هزینه ها را خودکار می کند.

حل اختلاف با بلاک چین

حل اختلاف یک عملکرد گسترده در تدارکات است. شرکت‌ها تلاش کرده‌اند تا در این مورد یک راه حل راحت ارائه دهند. FedEx با Hyperledger و BiTa (Blockchain in Transport Alliance) همکاری کرد و یک پروژه آزمایشی را برای یافتن راه حل هایی برای کمک به حل اختلافات با مشتریان راه اندازی کرد. ماهیت تغییرناپذیر بلاک چین به به حداقل رساندن اختلافات مشتریان کمک می کند.

IBM Food Trust یکی دیگر از ابتکارات IBM در اکوسیستم Food Trust است که امکان ردیابی منبع محصول را تا نقطه مصرف فراهم می کند. این برای پیگیری حمل و نقل محصول ضروری است. IBM از رجیستری توزیع Hyperledger Fabric برای راه اندازی اکوسیستم IBM Food Trust استفاده کرد. هدف از این کار افزایش شفافیت و قابلیت ردیابی زنجیره‌های تامین مواد غذایی با ایجاد داستان‌های انتها به انتها از هر محصول است.

به عبارت دیگر، شبکه اطلاعات مربوط به تولید، حمل و نقل و ذخیره سازی مواد غذایی را جمع آوری و یکپارچه می کند. این امر برای اطمینان از ایمنی و استانداردها، به ویژه در صنایع غذایی ضروری است. شرکت هایی مانند Dole و Golden State Foods قبلا قابلیت ردیابی را در سیستم های لجستیک خود پیاده سازی کرده اند.

مدیریت لجستیک و انبار به طور مستقیم یا غیرمستقیم برای هر کسب و کاری ضروری است. در عین حال، این یک فرآیند یکپارچه نیست، بلکه ترکیبی از فرآیندهای پیچیده است. اتصال آنها به یکدیگر برای اطمینان از اینکه داده های دقیق به طور یکپارچه بین اجزای مختلف جریان دارند، چالش اصلی است.

اینترنت اشیا نوآوری های امیدوارکننده ای را در زمینه لجستیک و مدیریت انبار ارائه می دهد و فقط باید افزایش یابد.

آنجانا ساداناندان

آنجانا ساداناندان به عنوان مدیر ارشد – بازاریابی در Trigent کار می کند. او سابقه ارتباط بازاریابی قوی دارد و با چندین سازمان چند ملیتی کار کرده است.