آنچه که 10 سال آینده کم کد/بدون کد می تواند به همراه داشته باشد


در 9 نوامبر به ما بپیوندید تا در اجلاس Low-Code/No-Code Summit نحوه موفقیت آمیز نوآوری و دستیابی به کارایی را با ارتقاء مهارت و مقیاس توسعه دهندگان شهروندی بیاموزید. اینجا ثبت نام کنید.


در دوازدهمین سالگرد تولدم، اولین کامپیوترم را گرفتم: آمیگا 500. و در 17 سالگی، اولین شرکتم را تأسیس کردم و نرم افزاری ساختم که به عکاسان کمک می کرد تا به مشتریانشان خدمت کنند. همانطور که در دهه‌های کدنویسی خود فکر می‌کنم، به یاد می‌آورم که فناوری کم‌کد با ابزارهایی شروع شد که کاربران را قادر می‌سازد تا گزارش‌ها و برنامه‌های سفارشی را با کدنویسی بسیار کم بسازند.

زمانی که من برنامه نویسی را شروع کردم، کم کد تا حدودی مشابه موقعیتی بود که هوش مصنوعی امروزی دارد: هیجان انگیز، پر هیاهو و درک ضعیف. در سال 2014، اخبار پرهیاهو تولید می‌کرد: «برخی از شرکت‌ها به پلتفرم‌های کاربردی جدید و کم‌کد روی می‌آورند که با کاهش چشمگیر مقدار کدگذاری دستی مورد نیاز، تحویل برنامه‌ها را تسریع می‌کنند».

اکنون، پس از تقریباً یک دهه پذیرش رو به رشد، ابزارهای کم‌کد – و به طور فزاینده‌ای بدون کد – در حال تبدیل شدن به جریان اصلی هستند.

به گفته گارتنر، بازار جهانی ابزارهای کم‌کد در سال گذشته تقریباً 23 درصد افزایش یافت و این روزها، 41 درصد از کارکنان غیر فناوری اطلاعات در حال ساخت یا سفارشی کردن برنامه‌ها هستند. گارتنر همچنین پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2024، سه چهارم شرکت‌های بزرگ حداقل از چهار ابزار کم‌کد استفاده خواهند کرد و فناوری کم‌کد احتمالاً مسئول بیش از 65 درصد از کل توسعه برنامه‌ها خواهد بود. گارتنر همچنین پیش‌بینی کرد که نیمی از مشتریان کم‌کد جدید تا پایان سال 2025، خریداران تجاری خارج از سازمان فناوری اطلاعات خواهند بود.

رویداد

اجلاس کم کد/بدون کد

بیاموزید که چگونه برنامه های کم کد را به روشی ساده بسازید، مقیاس بندی کنید و مدیریت کنید که برای همه این روزهای 9 نوامبر موفقیت ایجاد کند. امروز برای پاس رایگان خود ثبت نام کنید.

اینجا ثبت نام کنید

این رشد انفجاری منطقی است. امروزه، دنیای تجارت با این ایده هدایت می شود که هر سازمانی باید عملیات خود را به صورت دیجیتالی تغییر دهد تا با تغییرات سریع بازار همگام شود. “تطبیق یا بمیر” یک عبارت رایج است. از آنجایی که اکثر سازمان‌ها نیروی انسانی توسعه‌دهنده را برای انجام چنین تحول دیجیتالی صرفاً با استفاده از نیروی کار بخش فناوری اطلاعات ندارند، کمک سایر متخصصان کسب‌وکار مورد نیاز است. ابزارهای بدون کد و کم‌کد به شرکت‌ها اجازه می‌دهند تا شرکت‌کنندگان جدیدی را در تلاش تحول دیجیتال جذب کنند و شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا پیشرفت خود را سریع و مقرون‌به‌صرفه پیش ببرند.

ظهور تکنولوژیست کسب و کار

در واقع، گزینه‌های کم‌کد شخصیت جدیدی را در محل کار ایجاد کرده‌اند: فن‌آور تجاری یا کاربر تجاری، که به عنوان «توسعه‌دهنده شهروند» نیز شناخته می‌شود، که می‌تواند کمک‌کننده در فرآیند توسعه برنامه شرکت کند. ابزارها به طور مداوم برای استفاده ساده تر و شهودی تر می شوند. کاربران با آموزش عالی در خود ابزارها و کتابخانه رو به رشد منابع آنلاین با مؤلفه های از پیش ساخته شده متمرکز بر تجارت مانند آموزش ها، موارد استفاده و ویدیوهای نحوه انجام کمک می کنند. کاربران تجاری که نمی توانند یک خط کد را در یک زبان برنامه نویسی مانند C++ یا Python بنویسند که توسط توسعه دهندگان نرم افزار حرفه ای استفاده می شود، می توانند به طور مستقل بخش عمده ای از برنامه های کاربردی مفید خود را با استفاده از ابزارهای کم کد و بدون کد ایجاد کنند.

در حال حاضر، بخش IT هنوز هم کارهای سنگین توسعه برنامه‌ها را انجام می‌دهد، اما با پیشرفت این بازار، کاربران تجاری به طور فزاینده‌ای قادر خواهند بود برنامه‌ها را به صورت سرتاسری با دخالت نسبتاً کمی توسعه‌دهندگان ایجاد کنند. این تغییر به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا روی حفظ پروژه‌های استراتژیک در مقیاس بزرگ تمرکز کنند، در حالی که دم بلند برنامه‌های در حال ساخت توسط فن‌آوران تجاری را زیر نظر داشته باشند. اخیراً، مسئولیت‌های توسعه‌دهنده به سمت حفظ سیستم‌های اصلی، حمایت از بهترین شیوه‌های توسعه برنامه‌ها، اطمینان از انطباق با استانداردها، حاکمیت داده‌ها و امنیت، و عمل به عنوان توانمندساز برای سازندگان برنامه‌های کم‌کد جدید در بخش‌های مختلف تجاری تغییر کرده است.

این ابزارها در تکامل بعدی خود، با نیازهای خاص کاربران تجاری مختلف، با محتوا و اجزای از پیش ساخته شده برای کاربران تجاری، این امکان را برای کارمندان در حوزه های فنی فراهم می کند تا برنامه های کاربردی سفارشی را به سرعت توسعه دهند. به عنوان مثال، یک متخصص خدمات مشتری ممکن است به یک برنامه کاربردی برای حضور در مشتریان نیاز داشته باشد. توانایی ایجاد خود برنامه‌ها با استفاده از ابزارهایی که می‌توانند برای این منظور سفارشی شوند، به آن‌ها این امکان را می‌دهد که گردش کار داخلی و در نتیجه ادغام مشتریان جدید را تسریع کنند.

کم کد با هوش مصنوعی ملاقات می کند

با نگاهی به آینده، این احتمال وجود دارد که هوش مصنوعی (AI) به شدت وارد معادله شود و فرآیندهای توسعه نرم‌افزاری را که به طور فعالانه‌تری توسط نرم‌افزارهای دیگر هدایت و نوشته می‌شوند، امکان‌پذیر می‌سازد. این به کاربران تجاری اجازه می دهد تا با استفاده از پیام های متنی با کمک ابزار توسعه برنامه، برنامه های جدید ایجاد کنند. به عملکرد تکمیل خودکار در نوار جستجوی Google فکر کنید، اما برای کد. در حال حاضر نشانه هایی از این وجود دارد، مانند GitHub Copilot که بر روی GPT-3، شبکه عصبی زبان بزرگ OpenAI ساخته شده است. اینها نسل اول قابلیت های هوش مصنوعی هستند و در چند سال آینده پیچیده تر خواهند شد.

در حالی که این چشم انداز ممکن است باعث ایجاد اضطراب در میان توسعه دهندگان حرفه ای شود، این تغییر به جای حذف فرصت های قدیمی، نوید ایجاد فرصت های جدید در فناوری اطلاعات را می دهد. توسعه‌دهندگان نرم‌افزار می‌توانند با یادگیری نحوه ارائه اعلان‌های مناسب به ابزار هوش مصنوعی برای ایجاد کدی که یک توسعه‌دهنده برنامه بدون کد به آن نیاز دارد، در فعال کردن این تکامل ماهر شوند. پرتقاضاترین توسعه دهندگان در سال های آینده ممکن است کسانی باشند که می توانند دستورات ظریف و کارآمد بنویسند، بیشتر از کسانی که در زبان های برنامه نویسی مهارت دارند.

سیر تکاملی به سمت ابزارهای ایجاد برنامه کاربردی با استفاده آسان تر، نه تنها فرصتی برای توسعه دهندگان برای ایجاد نقاط قوت جدید است. همچنین می تواند یک موهبت بزرگ برای همکاران تجاری آنها و اهداف تجاری آنها باشد. کسب و کارها با استفاده از ابزارهای بدون کد و کم کد چابکی به دست می آورند. چابکی توانایی واکنش سریع به تغییرات است و زمانی که واحدهای تجاری بتوانند برنامه‌های خود را شخصی‌سازی و نگهداری کنند تا فوراً به آن تغییر پاسخ دهند، افزایش می‌یابد.

یکی از مهمترین سوالات برای هر پروژه فناوری اطلاعات، از جمله پروژه هایی که از توسعه کم کد استفاده می کنند، این است: چه کسی آن را حفظ خواهد کرد؟ یک برنامه کاربردی ضعیف، تجربه مشتری ضعیفی را به یک برند مرتبط می کند، نتیجه ای که به احتمال زیاد زمانی رخ می دهد که ایجاد و نگهداری برنامه برون سپاری می شود و زمانی که یک بخش فناوری اطلاعات محدود به منابع به تنهایی مسئول تمام تعمیرات است. این ابزارها در حال تطبیق و ارائه قابلیت‌هایی برای نظارت سازمانی و مدیریت برنامه‌های کم‌کد هستند.

با کد پایین/بدون کد دهه آینده

در حالی که دهه آینده احتمالاً نقشی را که کاربران تجاری در ایجاد و نگهداری برنامه دارند، گسترش خواهد داد، مهم است که توجه داشته باشیم که تیم فناوری اطلاعات در حال حاضر – و همیشه خواهد بود – عاملی برای هدایت این نوآوری است. این وظیفه آنهاست که بفهمند چگونه به کاربران تجاری ابزارهای مورد نیاز برای بهره وری هر چه بیشتر و راهنمایی برای استفاده مناسب از آنها را ارائه دهند. این تغییر از طریق همکاری اتفاق می‌افتد، و IT هم تسهیلات و هم کارهای پشتیبان را انجام می‌دهد که به کاربران تجاری اجازه می‌دهد تا مهارت‌ها و استراتژی‌های خود را از طریق برنامه‌های هدفمند به بهترین شکل اعمال کنند.

10 سال آینده توسعه بدون کد و کم کد احتمالاً به اندازه 10 سال گذشته تغییر خواهد کرد، اگر نه بیشتر. از دیرباز یک مرز کارکردی و فرهنگی بین IT و کاربران تجاری وجود داشته است. پیشرفت سریع ابزارهای کم‌کد و بدون کد با کمک هوش مصنوعی این موضوع را از بین می‌برد و محیطی با همکاری بیشتر را فراهم می‌کند. این امکان وجود دارد که در طی چندین سال آینده، مرزها نه تنها محو شوند، بلکه در برخی موارد شروع به ناپدید شدن کنند. این باید یک امتیاز مثبت برای بهره‌وری و تقویت تلاش‌های تحول دیجیتال باشد.

و در حالی که این نوع تغییر سریع می‌تواند چالش‌هایی را برای افراد و کسب‌وکارها ایجاد کند، این ابزارهای به سرعت در حال تکامل بیشتر اخبار خوبی را ارائه می‌دهند. با کمک آنها، کاربران تجاری می توانند موثرتر و سریع تر کار کنند، تیم های فناوری اطلاعات می توانند بر ارتقای رشد کسب و کار به روش های با ارزش تمرکز کنند و شرکت ها بهتر می توانند با نزدیک شدن به آینده، موفق شوند.

یورگن مولر مدیر ارشد فناوری و عضو هیئت مدیره در SAP SE است.

DataDecisionMakers

به انجمن VentureBeat خوش آمدید!

DataDecisionMakers جایی است که کارشناسان، از جمله افراد فنی که کار داده را انجام می دهند، می توانند بینش ها و نوآوری های مرتبط با داده را به اشتراک بگذارند.

اگر می‌خواهید درباره ایده‌های پیشرفته و اطلاعات به‌روز، بهترین شیوه‌ها و آینده فناوری داده و داده مطالعه کنید، به ما در DataDecisionMakers بپیوندید.

شما حتی ممکن است در نظر داشته باشید که مقاله ای از خودتان ارائه دهید!

از DataDecisionMakers بیشتر بخوانید