چه اتفاقی برای FTX افتاد؟


سی. توییت کرد در 7 نوامبر – اما تیم منگنال، که شرکت کپیتال بلاک او هم برای بایننس و هم برای FTX مشاوره کرده است، می‌گوید این یک مانور تجاری « زیرکانه» از سوی CZ بود که به او اجازه داد «یکی از بزرگ‌ترین رقبای خود را به قیمت دلار بخرد». ”

All Hail CZ, King of Crypto

اگر این معامله پیش برود، موقعیت بایننس را به عنوان بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در جهان بیشتر تقویت خواهد کرد. از نظر حجم معاملات، از مجموع کلاچ نزدیکترین رقبای خود (Coinbase، Kraken، OKX، Bitfinex، Huobi و FTX) بزرگتر بود.

این معامله نه تنها حجم صرافی های موجود را کاهش می دهد، بلکه بایننس کنترل بیشتری بر انواع سکه هایی که به طور گسترده برای خرید فهرست شده اند را نیز در اختیار خواهد داشت. به همین ترتیب، تأثیر CZ، که در حال حاضر یکی از برجسته‌ترین چهره‌های دنیای رمزنگاری است، در بحث‌های پیرامون سیاست‌گذاری و مقررات نیز بزرگ‌تر خواهد شد.

برای بخشی از جامعه که معتقدند کریپتو باید به معنای عدم تمرکز باشد، ادغام دو تا از بزرگترین صرافی های جهان نیز باعث نگرانی خواهد شد. تمرکززدایی در مورد توزیع یکنواخت قدرت و حذف نقاط شکست است، اما تصاحب FTX هیچ جاه طلبی را پشتیبانی نمی کند.

با این حال، جایگزین این بود که اجازه دهیم FTX سقوط کند، که بازارهای کریپتو را به همان اندازه سقوط Terra-Luna و سلسیوس تکان می داد. منگنال می‌گوید: «اگر FTX ورشکست می‌شد، اثرات فاجعه‌باری داشت. با وجود این معامله نجات، قیمت بیت کوین و اتر بیش از 10 درصد کاهش یافته است و بیش از 60 میلیارد دلار از بازار را از بین برده است.

انفجار FTX همچنین سؤالاتی را در مورد آنچه که باید برای محافظت از دارندگان رمزارز در آینده انجام شود ایجاد می کند. یکی از پیشنهادات ارائه شده توسط CZ این است که همه صرافی‌ها باید “اثبات ذخایر” شفاف ارائه دهند – به عبارت دیگر، به وضوح نشان دهند که پول نقد کافی برای تامین مالی برداشت‌های مشتری در اختیار دارند. در یک توییت، او قول داد که بایننس “به زودی” این سیاست را اتخاذ خواهد کرد.

برایان آرمسترانگ، مدیر عامل Coinbase، با FTX ابراز همدردی کرد اشاره دارد به «روش‌های تجاری مخاطره‌آمیز» و «تضاد منافع» که شرکت را در معرض دید قرار داده است – چیزی که احتمالاً الزامات شفافیت نیز می‌تواند آن را برطرف کند. به طور جداگانه، آرمسترانگ به سمت رد نگرانی‌ها مبنی بر اینکه کوین‌بیس ممکن است خود را در تنگنای نقدینگی مشابهی بیابد، رد کرد: او در توییتر نوشت: «ما همه دارایی‌ها را دلار به دلار نگه می‌داریم».

اما برخی دیگر می گویند این آخرین رقص با فاجعه دلیلی بر این است که مردم نباید ثروت خود را با مبادلات ذخیره کنند. پاسکال گوتیه، مدیر عامل Ledger، که کیف پول‌هایی را برای مدیریت رمزارزهای خود به افراد می‌سازد، می‌گوید: «آنچه اکنون می‌بینیم یادآور اهمیت نگهداری رمزارز است. «شما مالک رمزنگاری خود نیستید مگر اینکه از خود حضانت استفاده کنید.»

عواقب هر چه که باشد، این خرید نشان دهنده پایان یک رقابت طولانی و داستانی بین بایننس و FTX است – و امیدواریم که از یک فاجعه جلوگیری شود.