GitHub گزارش منبع باز Octoverse 2022 را منتشر کرد، می گوید 97٪ از برنامه ها از OSS استفاده می کنند


امروزه، نرم‌افزار منبع باز تقریباً همه چیز را زیربنا می‌دهد: 97 درصد برنامه‌های کاربردی از کد منبع باز استفاده می‌کنند و 90 درصد شرکت‌ها به نوعی از آن استفاده می‌کنند یا از آن استفاده می‌کنند.

GitHub به تنهایی 413 میلیون نرم افزار منبع باز (OSS) در سال 2022 داشته است.

مارتین وودوارد، معاون روابط توسعه دهندگان در گیت هاب، گفت: «نرم افزار منبع باز پایه 99 درصد نرم افزارهای جهان است. «مزایای زیادی برای منبع باز وجود دارد، از فراهم کردن محیطی برای کار سریع و انعطاف‌پذیر، تا امکان همکاری با توسعه‌دهندگان در سراسر جهان. هیچ فرد یا تیمی به تنهایی نمی تواند پیشرفتی را که همه ما با هم می توانیم انجام دهیم، انجام دهد.

به این نقطه، GitHub این هفته گزارش جدید Octoverse 2022 خود را منتشر کرد که آمار، بینش و تحولات مهم متعددی را در سراسر جامعه منبع باز نشان می دهد.

وودوارد گفت: “به عنوان خانه همه توسعه دهندگان، ما این توانایی و مسئولیت را داریم که نحوه تکامل اکوسیستم منبع باز و تاثیر آن بر توسعه دهندگان، جوامع، سازمان ها و شرکت ها در سراسر جهان را به نمایش بگذاریم.”

تعامل بیشتر منبع باز، پشتیبانی

گزارش سالانه برای اولین بار 10 سال پیش برای تجلیل از 2.8 میلیون نفر در GitHub منتشر شد. در آن زمان، مشاغل تنها از OSS برای اجرای سرورهای وب استفاده می کردند و Kubernetes و Docker هنوز منتشر نشده بودند.

اکنون؟ بیش از 94 میلیون توسعه دهنده در GitHub وجود دارد و 90 درصد از شرکت های Fortune 100 از این پلت فرم استفاده می کنند.

وودوارد توضیح داد که گزارش سالانه داده‌های میلیون‌ها توسعه‌دهنده و مخازن را برای کشف نرم‌افزار منبع باز و تعیین روندهای کلیدی شکل‌دهنده توسعه نرم‌افزار تجزیه و تحلیل می‌کند. گزارش امسال، که بر رابطه بین OSS و کسب و کار تمرکز دارد، از داده‌های کاربر و محصول ناشناس گرفته شده از GitHub از اول اکتبر 2021 تا 30 سپتامبر 2022 استفاده می‌کند.

برخی از بزرگترین پروژه‌های OSS در GitHub در سال 2022 دارای پشتیبانی تجاری بودند (از جمله microsoft/vscode، flutter/flutter، vercel/next.js).

با این حال، یکی از محبوب‌ترین پروژه‌ها در GitHub، دستیار/هسته خانگی (یک پروژه اتوماسیون خانگی) است که در سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. همچنین، افزایش قابل‌توجهی در مشارکت‌کنندگان در پروژه مدیریت دسترسی keycloak/keycloak، که معمولاً برای فعال کردن یک ورود به سیستم، ورود از طریق حساب رسانه‌های اجتماعی و احراز هویت دو مرحله‌ای در برنامه‌های موبایل و دسکتاپ استفاده می‌شود، مشاهده شد.

و موتور تولید هنر دیجیتال HashLips/hashlips_art_engine و پروژه ابزارسازی NFT metaplex-foundation/metaplex نیز هر دو شاهد رشد قابل توجهی بودند.

سازمان ها به طور فزاینده ای درگیر می شوند

یک دیدگاه کلیدی دیگر از این گزارش: سازمان‌ها به طور فزاینده‌ای تشخیص می‌دهند که OSS چقدر حیاتی است – و به طور فعال در آن سهیم هستند.

GitHub گزارش می دهد که شرکت های بیشتری در حال ایجاد جوامع OSS جدید هستند و 30٪ از شرکت های Fortune 100 دارای دفاتر برنامه منبع باز (OSPO) برای هماهنگ کردن استراتژی های OSS هستند. همچنین، نیمی از مشارکت کنندگان GitHub برای اولین بار روی پروژه هایی با پشتیبانی تجاری کار می کنند.

وودوارد گفت: «شرکت‌های بیشتری در پروژه‌های منبع باز شرکت می‌کنند.

او اشاره کرد که برخی از بزرگترین و محبوب ترین پروژه های منبع باز در GitHub از نظر تجاری پشتیبانی می شوند. این شرکت ها، به نوبه خود، در حال ایجاد جوامع OSS جدید هستند که نشان دهنده تأثیر گسترده تر آنها بر اکوسیستم منبع باز است.

وودوارد گفت: “بنابراین این بسیار جالب بود و چیزی که ما همچنان بیشتر از آن خواهیم دید.”

اشلی ولف، که رهبری OSPO در GitHub را بر عهده دارد، همچنین اظهار داشت: «وقتی شرکت‌های بیشتری می‌توانند OSPOها را بپذیرند، افراد بیشتری می‌توانند درگیر و حفظ منبع باز باشند. و این برای همه مفید است.»

میلیاردها توسعه دهنده، مشارکت، پروژه

این گزارش رشد قابل توجهی را در سراسر جهان ادامه داد:

 • GitHub دارای 94 میلیون توسعه دهنده و بیش از 85.7 میلیون مخزن جدید است.
 • بیش از 3.5 میلیارد در کل پروژه ها در GitHub مشارکت دارند.
 • 20.5 میلیون توسعه‌دهنده جدید در سال 2022 به GitHub پیوستند که برخی از بزرگترین افزایش‌ها مربوط به هند، چین و برزیل است. از سوی دیگر، دو مکانی که در آن جوامع توسعه‌دهنده در سال 2022 رشد نکردند، قطب جنوب (هر چند هنوز تقریباً 20 توسعه‌دهنده در آنجا وجود دارد، طبق گزارش شرکت) و جزیره نورفولک (یک جزیره استرالیایی در اقیانوس آرام جنوبی با جمعیتی در حدود) بودند. 1750).
 • 85 میلیون پروژه جدید در سراسر جهان در GitHub در سال 2022 آغاز شد.
 • 263 میلیون شغل خودکار در GitHub Actions هر ماه با بیش از 41 میلیون دقیقه ساخت در روز اجرا می شوند.

وودوارد در مورد این پذیرش و استفاده مداوم گفت: “ما خانه منبع باز بودن را جدی می گیریم.”

او گفت که این از بهبود بهره وری با Copilot و Codespace تا ایمن نگه داشتن نرم افزار با Dependabot و اسکن کد می رود.

وودوارد گفت: اساساً ما در تلاش هستیم تا توسعه دهندگان را گسترش دهیم – مهم نیست در کجا زندگی می کنند، چه پیشینه ای دارند یا چه مهارت هایی دارند. “رشد مستمر در پلتفرم GitHub گواه آن است.”

جاوا اسکریپت همچنان برتر است

در همین حال، افزایش زیرساخت به عنوان کد (IaC) وجود دارد، تمرین مدیریت و تهیه مراکز داده کامپیوتری از طریق فایل‌های تعریف قابل خواندن توسط ماشین (به جای پیکربندی سخت‌افزار فیزیکی یا ابزارهای پیکربندی تعاملی).

و در حالی که توسعه‌دهندگان تقریباً از 500 زبان اصلی برای ساختن نرم‌افزار در GitHub استفاده کردند، جاوا اسکریپت به عنوان شماره 1 پرکاربردترین است. پس از آن پایتون با 22.5 درصد افزایش، جاوا و TypeScript دنبال می شود.

پروژه ReadME GitHub در این گزارش اظهار داشت: «پس از نزدیک به 30 سال جاوا، ممکن است انتظار داشته باشید که این زبان نشانه‌هایی از ساییدگی و پارگی را نشان دهد. “اما هیچ چیز نمی تواند دور از حقیقت باشد.”

هوش مصنوعی توسعه دهندگان منبع باز را قادر می سازد

به گزارش گیت هاب، جای تعجب نیست که هوش مصنوعی (AI) کدنویسی را سرعت می بخشد و تجربه توسعه دهندگان را بهبود می بخشد. از توسعه دهندگانی که در مورد تجربیاتشان با GitHub Copilot (ابزار هوش مصنوعی مبتنی بر ابر توسعه یافته با GitHub و OpenAI) مورد بررسی قرار گرفتند:

 • 88 درصد گفتند که بهره وری بیشتری دارند
 • 59% هنگام کدنویسی کمتر ناامید شدند
 • 88٪ تکمیل سریعتر را گزارش کردند
 • 96% در انجام کارهای تکراری سریعتر بودند
 • 77٪ زمان کمتری را صرف جستجو کردند
 • 87 درصد تلاش ذهنی کمتری را برای کارهای تکراری صرف کردند

ایمن سازی زنجیره تامین، حمایت از توسعه دهندگان شهروند

GitHub می گوید با نگاهی به آینده، ایمن سازی زنجیره تامین از اهمیت حیاتی برخوردار خواهد بود. گزارش IBM Cost of a Data Breach در سال 2022 نشان داد که تقریباً یک پنجم سازمان‌ها به دلیل به خطر افتادن زنجیره تأمین نرم‌افزار مورد نقض قرار گرفتند.

GitHub می‌گوید، انتظار تعهد بیشتری از سوی شرکت‌ها، توسعه‌دهندگان و دولت‌ها در تامین امنیت OSS داشته باشید. این شرکت همچنین پیشرفت‌های بیشتری در ابزارهای هشدار امنیتی با قابلیت‌های تشخیص تهدید و همچنین تمرکز بر ساخت کد امن‌تر از همان ابتدا پیش‌بینی می‌کند. همچنین، بدون شک سیاست گذاری اضافی در مورد OSS وجود خواهد داشت.

به همان اندازه مهم، جامعه OSS در حال بیدار شدن از این واقعیت است که مشارکت های OSS که از نظر مالی از آن بهره می برند، نتیجه تلاش های توسعه دهندگان شهروندی است.

جسیکا لرد، سرپرست محصول حامیان GitHub نوشت، در حالی که شرکت‌ها به بنیادهای منبع باز و حمایت مالی از کنفرانس‌ها حمایت مالی می‌کنند، حمایت مالی همیشه راه خود را به توسعه‌دهندگان داخلی باز نمی‌کند.

او نوشت: “اکوسیستم منبع باز هنوز در تلاش است تا زنجیره های تامین را ایمن کند – و پایداری منبع باز هنوز حل نشده است.”

برای کمک به حل این مشکل، در سال 2019، GitHub حامیان GitHub را راه اندازی کرد تا به کاربران راهی مستقیم برای حمایت مالی از نگهبانان و پروژه های OSS ارائه دهد. همچنین، برنامه حامیان شرکت‌ها، که در حال حاضر در نسخه بتا است، بازپرداخت در مقیاس را برای شرکت‌ها آسان‌تر می‌کند.

ولفگانگ گرینگ، سفیر FOSS در مؤسسه فناوری مرسدس بنز اظهار داشت: این پیشرفت‌ها و سایر پیشرفت‌ها امیدوارکننده هستند، زیرا «بخش‌های مهم زیرساخت منبع باز توسط چند نفری که دستمزد کمتری دارند و بیش از حد کار می‌کنند نگهداری می‌شود که اغلب این کار را رایگان انجام می‌دهند». “و این درست نیست.”

ماموریت VentureBeat این است که یک میدان شهر دیجیتال برای تصمیم گیرندگان فنی باشد تا دانشی در مورد فناوری سازمانی متحول کننده کسب کنند و معامله کنند. جلسات توجیهی ما را کشف کنید.