وب معنایی و مستقل: تصویری کامل از آینده اینترنت


جلسات درخواستی از اجلاس Low-Code/No-Code را بررسی کنید تا بیاموزید چگونه با ارتقاء مهارت و مقیاس‌بندی توسعه‌دهندگان شهروند، نوآوری موفقیت‌آمیز و دستیابی به کارایی داشته باشید. الان ببین.


در این مجموعه درباره Web3 و پتانسیل آن برای تغییر اینترنت آنطور که می شناسیم صحبت کرده ایم. ما می‌خواهیم یک نمای کلی جامع‌تر از این که آینده ممکن است به نظر برسد، ارائه دهیم. برای انجام این کار، ابتدا باید دو مفهوم مهم را درک کنیم: وب معنایی و حاکمیت.

وب معنایی توسعه ای از وب جهانی فعلی است که در آن به اطلاعات معنای کاملاً مشخصی داده می شود و رایانه ها و افراد را بهتر قادر می سازد تا با یکدیگر همکاری کنند.

به زبان ساده، وب معنایی راهی برای درک آسان‌تر داده‌های موجود در اینترنت توسط ماشین‌ها است. چرا این مهم است؟ به این موضوع نگاه کنید: در حال حاضر، اینترنت در ارائه اطلاعات (مثلاً صفحات وب و ویدیوها) بسیار خوب است، اما در درک روابط بین آن اطلاعات چندان عالی نیست.

هدف وب معنایی تغییر آن با استانداردسازی روش توصیف داده ها در اینترنت است. این به ماشین‌ها امکان می‌دهد تا اطلاعات را راحت‌تر پیدا کرده و استفاده کنند.

در حال حاضر، بیشتر داده های موجود در اینترنت بدون ساختار هستند، به این معنی که درک آن برای ماشین ها دشوار است. با این حال، با وب معنایی، این داده ها را می توان به گونه ای ساختار داد که به راحتی قابل درک باشد.

پس چگونه Web3 در این مورد قرار می گیرد؟ ما آینده ای را مورد بحث قرار خواهیم داد که در آن وب معنایی و وب 3 برای ایجاد نوع جدیدی از اینترنت همگرا می شوند – اینترنتی که از هر چیزی که قبلاً دیده ایم هوشمندتر و تعاملی تر است.

معناشناسی اینترنت

اگر به تاریخچه اینترنت نگاه کنید، همیشه در مورد ارتباط افراد بوده است. در روزهای اول، این موضوع در مورد اتصال کامپیوترها بود تا مردم بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. سپس، همانطور که وب توسعه یافت، به ارتباط افراد با اطلاعات تبدیل شد.

اکنون، با Web3، تمرکز بر ارتباط افراد با یکدیگر است. با این حال، این بار یک پیچ و خم وجود دارد. Web3 فقط در مورد اتصال افراد نیست، بلکه در مورد اتصال داده ها نیز می باشد.

وب معنایی بخش مهمی از این امر است زیرا اجازه می دهد تا داده ها بهتر سازماندهی شوند و توسط ماشین ها به راحتی درک شوند. این سطح جدیدی از تعامل بین انسان و ماشین را ممکن می کند که قبلاً هرگز ندیده ایم.

در آینده، اینترنت بسیار بیشتر از راهی برای جستجوی اطلاعات یا برقراری ارتباط با دوستان خواهد بود. این یک موجود زنده و تنفسی خواهد بود که دائماً در حال یادگیری و تکامل است.

وب حاکمیتی

علاوه بر وب معنایی، مفهوم کلیدی دیگری که آینده اینترنت را شکل خواهد داد، حاکمیت است. این ایده ای است که افراد حق دارند خودگردان باشند.

این مفهوم به ویژه در دنیای امروز به دلیل نگرانی فزاینده در مورد حفظ حریم خصوصی و امنیت داده ها مرتبط است. با Web3، افراد کنترل بیشتری بر روی داده های شخصی خود نسبت به قبل خواهند داشت.

آنها می توانند انتخاب کنند که چه اطلاعاتی را به اشتراک بگذارند و با چه کسی به اشتراک بگذارند. این امر باعث ایجاد اینترنت خصوصی تر و ایمن تر می شود که با نیازهای افراد سازگارتر است.

در مقاله‌های قبلی‌مان، در مورد حریم خصوصی و امنیت دو مورد از اصلی‌ترین مسائلی است که Web3 به آنها اشاره خواهد کرد، صحبت کردیم. با این حال، حاکمیت بسیار بیشتر از حفظ حریم خصوصی و امنیت داده است. این در مورد دادن قدرت به افراد برای کنترل سرنوشت خود است.

در آینده شاهد تغییر سیستم های متمرکز به سیستم های غیرمتمرکز خواهیم بود. این بدان معناست که به جای اینکه چند شرکت بزرگ اینترنت را کنترل کنند، توسط افراد و سازمان های مختلف کنترل می شود.

این یک اینترنت دموکراتیک‌تر ایجاد می‌کند که بهتر می‌تواند نیازهای کاربران خود را به شیوه‌ای بسیار عمیق‌تر از آنچه فناوری بزرگ امروزی قادر به ارائه آن است، برآورده کند. این صرفاً در مورد پاسخگویی به تقاضا برای محصولات یا خدمات خاص نیست، بلکه در مورد توانمندسازی افراد برای ایجاد راه حل های خود است.

اینترنت جدید چگونه صنعت و جامعه را شکل خواهد داد؟

اینترنت مسیر بشریت را به گونه‌ای شکل داده است که زمانی غیرقابل تصور بود. مردم را از گوشه و کنار جهان به هم متصل کرده و صدایی را به آنها داده است که در سراسر جهان شنیده می شود.

همچنین صنعت را متحول کرده است و روش کسب و کار ما را متحول کرده و صنایع کاملا جدیدی را به وجود آورده است. در آینده، اینترنت به شکل‌گیری دنیای ما ادامه می‌دهد که حتی نمی‌توانیم تصور کنیم.

همگرایی وب معنایی و Web3 نوع جدیدی از اینترنت را ایجاد می‌کند که از هر چیزی که قبلاً دیده‌ایم، هوشمندتر، تعاملی‌تر و مستقل‌تر است. این اینترنت جدید تأثیر عمیقی بر جامعه و صنعت خواهد داشت و نحوه زندگی، کار و بازی ما را شکل خواهد داد.

چه تفاوتی با تکرار فعلی دارد؟ اینترنت را به هدف اصلی خود باز می گرداند – تجمع غیرمتمرکز اطلاعات و مردم – اما این بار با کمک معناشناسی برای هوشمندتر کردن آن و با افزودن عنصر حاکمیت برای کنترل بیشتر افراد.

این چه چالش هایی را ایجاد می کند؟ چالش ها در قالب اجرا خواهد بود. به عنوان مثال، مسئله مقیاس پذیری بلاک چین ها باید مورد توجه قرار گیرد تا وب 3 واقعاً شروع به کار کند. اما این چالش ها غیر قابل حل نیستند و در مقایسه با مزایای بالقوه ای که این اینترنت جدید به ارمغان خواهد آورد، رنگ پریده است.

آینده اینترنت

این سری Web3 یک کاوش در اینترنت جدید در حال ساخت بوده است. ما به مفاهیم کلیدی که توسعه آن را شکل می دهند، و همچنین چالش ها و فرصت هایی که ارائه می دهد، نگاه کرده ایم.

ما در مورد غروب وب 2 و ظهور وب 3 صحبت کرده ایم، اینکه چگونه حریم خصوصی به یک نگرانی کلیدی در عصر دیجیتال تبدیل شده است و چگونه حاکمیت به افراد امکان کنترل بیشتری بر داده های شخصی خود می دهد.

ما همچنین در مورد اینکه چگونه اقتصاد Web3 در دسترسی به امور مالی، حذف سیلوهای جغرافیایی برای استارت‌آپ‌ها منطقی‌تر است – و اینکه اینترنت جدید در نهایت صنعت و جامعه را شکل خواهد داد، صحبت کرده‌ایم.

اگر چیزی وجود دارد که بتوانید از این نوآوری حذف کنید، این است که برای همیشه قابل توسعه است و با Web3 ما تازه در آغاز عصر جدیدی از امکانات اینترنت هستیم. در اوایل دهه 90، ضرورت اینترنت اغلب مورد تمسخر قرار می گرفت، اما همانطور که امروز می بینید، به یکی از مهم ترین زیرساخت های جامعه ما تبدیل شده است.

در مورد Web3 هم همین اتفاق خواهد افتاد: به آرامی تمام جنبه های زندگی ما را به گونه ای شکل می دهد که حتی نمی توانیم تصور کنیم. پس با ما همراه باشید، زیرا آینده واقعاً بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

دانیل سایتو مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران StrongNode است.

DataDecisionMakers

به انجمن VentureBeat خوش آمدید!

DataDecisionMakers جایی است که کارشناسان، از جمله افراد فنی که کار داده را انجام می دهند، می توانند بینش ها و نوآوری های مرتبط با داده را به اشتراک بگذارند.

اگر می‌خواهید درباره ایده‌های پیشرفته و اطلاعات به‌روز، بهترین شیوه‌ها و آینده فناوری داده و داده مطالعه کنید، به ما در DataDecisionMakers بپیوندید.

شما حتی ممکن است در نظر داشته باشید که مقاله ای از خودتان ارائه دهید!

از DataDecisionMakers بیشتر بخوانید