اخراج در آمازون، متا و توییتر نشان دهنده یک تغییر بزرگ در سیلیکون ولی است


موجی از اخراج ها در سراسر سیلیکون ولی در حال وقوع است.

مارک زاکربرگ، مدیر عامل متا، 11000 کارمند یا 13 درصد از فیس بوک را اخراج کرد. آمازون برنامه های خود را برای کاهش 10000 شغل شرکتی و فناوری تایید کرده است. لیفت. رابین هود. راه راه. نتفلیکس. کوین بیس. همه آنها در حال کوچک کردن هستند. و آن‌ها فقط شغل‌ها را از بین نمی‌برند – آنها همچنین برخی از مزایایی را که مترادف با کار در فناوری شده‌اند کنار می‌گذارند.

هر شرکتی مشکلات منحصر به فرد خود را دارد که باعث کاهش هزینه ها می شود. اما چند دلیل کلان نیز برای انقباضات وجود دارد. اولاً، شرکت‌های فناوری برنده همه‌گیری بودند. زمانی که مصرف کنندگان در جلسات زوم، سواری پلوتن و تماشای نتفلیکس در خانه گیر کردند، سهام شرکت های فناوری افزایش یافت. آنها مقدار زیادی پول نقد دریافت کردند و از آن برای گسترش استفاده کردند – بسیار، و گاهی اوقات در عمودی های پرخطر. اما با بدتر شدن اقتصاد و افزایش تورم، در حالی که محدودیت‌های همه‌گیر کاهش می‌یابد، سرمایه‌گذاران به دنبال شرط‌بندی مطمئن‌تر هستند و شرکت‌های فناوری به زمین بازمی‌گردند. از این رو کمربند سفت می شود.

دلیل کلان دیگر برای کاهش هزینه، همانطور که پیتر کافکا از Recode استدلال می کند امروز، توضیح داده شد، این است که بزرگترین شرکت های فناوری اکنون بالغ شده اند. به عبارت دیگر، آنها نمی توانند همان نوع رشد عظیمی را برای سرمایه گذاران فراهم کنند که در دوران رونق اواخر دهه 2000 و 2010 می توانستند. و این همه نوع عواقب برای بازیگران در صنعت خواهد داشت.

در زیر گزیده ای از گفتگو را مشاهده می کنید که برای طولانی بودن و وضوح ویرایش شده است. در پادکست کامل چیزهای بیشتری وجود دارد، پس گوش کنید امروز، توضیح داده شد هر جا که پادکست دریافت می‌کنید، از جمله پادکست‌های اپل، پادکست Google، Spotify و Stitcher.


نوئل کینگ

اقدامات کاهش هزینه در این مرحله چگونه است؟

پیتر کافکا

اینها اقدامات کاهش هزینه هستند، اما اگر با افراد متخصص در فناوری صحبت کنید، به نوعی بازنشانی عاطفی و فرهنگی نیز هستند. گوگل واقعاً سال ها پیش این کار را آغاز کرد و گفت: «ما آنقدر پول در می آوریم که می توانیم این کار را انجام دهیم. ما بهترین استعدادها را استخدام خواهیم کرد. ما قصد داریم با پرداخت هزینه زیاد آنها را در اینجا نگه داریم، اما همچنین از طریق این امتیازات ظالمانه: نه فقط غذای رایگان، بلکه چندین کافه تریا در هر یک از دفاتر ما که می توانید در تمام طول روز خود را بگذرانید. باشگاه‌های ورزشی و اتوبوس‌های شاتل واقعاً استادانه‌ای که شما را از خانه‌تان به محوطه دانشگاه ما می‌برند.»

و چیزی که در بهار گذشته شروع به دیدن کردید، شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک و گوگل بود که گفتند: “ما هم روی این موارد ترمز خواهیم کرد.” فیس‌بوک بهار گذشته گفت: «اگر اینجا بمانید و تا شب کار کنید، همچنان می‌توانید غذای رایگان داشته باشید، اما ما آن را خیلی زود به شما نمی‌دهیم». بنابراین شما واقعا باید در محل کار خود را حفظ کنید. و یک چیز کوچک مانند، “ما به شما جعبه های کوچکتری می دهیم تا نتوانید استیکی را که به شما می دهیم بردارید و به خانواده خود با آن غذا بدهید.” آنها می گویند، “ما نمی خواهیم شما دیگر اینگونه به فیس بوک فکر کنید.” این به شرایط عادی کار برای بسیاری از مردم در سراسر ایالات متحده، حداقل، نزدیک تر خواهد بود.

نوئل کینگ

به نظر شما این دوره زمانی چقدر تغییر وجودی در فناوری دارد؟

پیتر کافکا

من فکر می کنم این یک تغییر بسیار بزرگ است. من فکر می‌کنم اکثر افرادی که در زمینه فناوری کار می‌کنند، فقط در زمان‌های رونق در آنجا بوده‌اند. آخرین کاهش قیمت واقعی در فناوری به سال‌های 2000 و 2001 برمی‌گردد. تقریباً هیچ‌کس در حال حاضر در زمینه فناوری کار نمی‌کند که برای آن کار کند. بنابراین، اگر در زمینه فناوری کار کرده اید، فقط چیزهایی را که به سمت راست و بالا می روند، می دانید. پول زیادی گرفتی همیشه شرکت هایی وجود داشتند که می خواستند شما را به دور از شرکتی که در آن بودید استخدام کنند، بنابراین حتی حقوق بیشتری دریافت می کردید. می‌دانستید که می‌توانید فیسبوک یا گوگل را ترک کنید و به یک استارت‌آپ بروید، و اگر آن استارت‌آپ کار نمی‌کرد، شاید توسط فیس‌بوک یا گوگل خریداری شود.

و همه اینها امسال به رکورد بی سابقه ای رسید. مردم می‌گویند: «اوه، من نمی‌توانم بیرون بروم. من نمی توانم فقط فیس بوک یا گوگل را ترک کنم و به یک استارت آپ کریپتو یا وب 3 بروم و حتی بیشتر درآمد داشته باشم. من ممکن است مجبور باشم کاری را که در حال حاضر دارم انجام دهم و به آن راضی باشم.” و این یک بازنشانی فرهنگی بزرگ است.

نوئل کینگ

پیتر، شما استدلال می کنید که مشکل اساسی زیربنای بسیاری از این کاهش ها مشکلی است که ما دوست داریم در مورد آن صحبت کنیم امروز، توضیح داده شد: مشکل رشد یا عدم آن است.

پیتر کافکا

آره. داستان بزرگتری وجود دارد که به چند دهه قبل برمی گردد. این شرکت های فناوری، گوگل، فیس بوک، آمازون و اپل همگی رشد دیوانه وار، دیوانه کننده و دیوانه کننده ای داشتند. آنها هزاران آگهی می فروختند. آنها تن ها آیفون می فروختند. آنها منعکس کننده تغییر بزرگی در نحوه استفاده جهان از فناوری بودند. آنها در جلوی آن بودند. برای آن پاداش گرفتند.

اما این شرکت ها دیگر با همان سرعت رشد نمی کنند. بسیاری از آنها اکنون بسیار قدیمی هستند – یا محصول اصلی آنها بسیار قدیمی است. آیفون 15 ساله است. کسب و کار اصلی تبلیغات جستجوی گوگل 20 ساله است. یوتیوب 15 ساله است، کم و بیش. بسیاری از این شرکت‌ها و محصولات هنوز هم بسیار بزرگ و سودآور هستند، اما دیگر مانند گانگ‌بازها رشد نمی‌کنند. استخراج درآمد و سود سریع این شرکت ها در چند دهه گذشته دشوار است. و بنابراین، اگر وال استریت هستید و به دنبال رشد هستید، این روزها یافتن آن در فناوری بزرگ سخت‌تر است. و Big Tech نسبت به گذشته پویاتر است. این شرکت‌های بزرگ فناوری اخلالگر بودند و اکنون به نوعی غول‌های بزرگ و جا افتاده هستند. و از دیدگاه وال استریت، این کمتر جذاب است.

نوئل کینگ

آیا این شرکت ها باید رشد کنند؟

پیتر کافکا

شما قطعا می توانید آن را انجام دهید. اگر صاحب شرکت خود باشید، اگر به کسی پول بدهکار نباشید، اگر سهامدارانی که به دنبال بازدهی نیستند، کمک می کند، اما قطعا می توانید این کار را انجام دهید. و حتی اگر نوع خاصی از شرکت هستید که به سرمایه گذاران گفته است، “ما هر سال چند درصد رشد خواهیم کرد، اما مانند تبهکاران رشد نخواهیم کرد، حتی می توانید از رشد نکردن آن دور شوید.” این یک راه کاملاً منطقی برای زندگی و اداره یک تجارت است. با این حال، وال استریت اغلب می‌گوید: «خیلی خوب است، اما آنچه ما می‌خواهیم بازدهی بزرگ است. ما می‌خواهیم پول بیشتری به دست آوریم، بنابراین رشد عظیم می‌خواهیم و می‌خواهیم که شما به ما قول رشد عظیم بدهید.» این چیزی است که بسیاری از این شرکت های فناوری برای چند دهه ارائه می کردند. و اکنون انجام آن برای آنها سخت تر شده است.

نوئل کینگ

و آیا شرکت های فناوری با سرمایه گذاران صادق هستند؟ آیا آنها پیش آنها رفته اند و می گویند: “ببین بچه ها و دخترها. ما به اندازه گذشته رشد نمی کنیم.»

پیتر کافکا

بله و خیر. آنها باید شماره خود را به صورت عمومی گزارش کنند. اما اگر آنها بگویند، “ببین، ما اساساً رشد را متوقف خواهیم کرد، دوره” یا “ما فقط برای مدت طولانی کمی رشد خواهیم کرد”، بازی تمام شده است. وال استریت نمی خواهد این را بشنود. یا وال استریت خواهد گفت: «بسیار خوب است. اما شما اکنون 70 درصد کمتر از آنچه قبلا بودید ارزش دارید زیرا ما می‌خواهیم این رشد را به جایی برسانیم.» بنابراین، بسیاری از شرکت‌ها را می‌بینید که می‌گویند، «خوب، همه چیز در حال حاضر کند می‌شود، اما به ما اعتماد کنید، X چند سال بعد، این دانه جادویی جوانه می‌زند، و ما یک هدست واقعیت مجازی جدید خواهیم داشت. ما یک متاورژن جدید خواهیم داشت. ما در بازارهایی که هنوز وجود ندارند رشد خواهیم کرد. به ما اعتماد کنید، ما به آنجا خواهیم رسید.» نتفلیکس در حال بررسی نسخه ای از این است که در آن می گویند: “بله، معلوم شد که شاید استریم به اندازه ای که ما فکر می کردیم بزرگ نباشد، اما ما همچنین در بازی هستیم. این خوب به نظر می رسد، درست است؟»

نوئل کینگ

همه اینها چه معنایی برای بنیانگذاران دارد؟ الان هم پیر شده اند برای آنان چه اتفاقی می افتد؟

پیتر کافکا

چیزی که به نظر من بسیار گویا است این است که تقریباً همه مردان – و همه آنها مرد هستند – که این شرکت های فناوری بزرگ را راه اندازی کردند و آنها را اداره کردند: آنها دیگر آنجا نیستند. در هر مورد داستان های مختلفی وجود دارد – استیو جابز مرده است – اما بسیاری از این افراد گفتند: “ما دیگر نمی خواهیم این شرکت ها را اداره کنیم.” آمازون، گوگل، مایکروسافت همگی گفتند: «ما مدیران حرفه‌ای را وارد می‌کنیم و می‌گوییم، شما این کار را انجام دهید. قرار است کارهای دیگری انجام دهیم.» ما قصد داریم واشنگتن پست را بخریم. در مورد بیل گیتس، ما می رویم و سعی می کنیم دنیا را واکسینه کنیم. ما قرار است کارهای دیگری انجام دهیم زیرا صادقانه بگویم، انجام کارهای دیگر جالب تر از مدیریت این شرکت های بزرگ است. مارک زاکربرگ یک استثنا بزرگ است.

نوئل کینگ

آیا تمام این لرزش ها به این معنی است که شرکت های بزرگ فناوری قدرت کمتری نسبت به گذشته دارند؟

پیتر کافکا

من نمی دانم که آنها قدرت کمتری دارند، صادقانه بگویم. آنها بسیار کم ارزش هستند، اما هنوز هم با ارزش ترین شرکت های جهان هستند. بنابراین در مقایسه، آنها هنوز هم سگ های بزرگ هستند. من فکر می کنم برای آنها سخت تر خواهد بود که بهترین و باهوش ترین و جاه طلب ترین افراد را بدست آورند، زیرا آن افراد به اطراف نگاه می کنند و می گویند: «ما به عنوان کارمند، می خواهیم به جاهایی برویم که رشد زیادی وجود دارد. این برای ما شخصاً سرگرم کننده است. این جذاب است. این نیز – جنبه های مالی زیادی برای ما وجود دارد. بنابراین شاید قرار نیست در فیسبوک یا گوگل یا آمازون یا اپل کار کنیم. ما به جای آن کار دیگری انجام می دهیم.»

نوئل کینگ

من می شنوم که می گویید یک نقطه مثبت بالقوه در اینجا وجود دارد، مانند یک صعود گسترده تر.

پیتر کافکا

آره من نمی‌خواهم در این مورد نظر بدی داشته باشم زیرا مردم شغل خود را از دست می‌دهند. و مردم برای پرداخت اجاره یا وام مسکن یا تامین غذای خانواده خود با مشکل بیشتری روبرو خواهند شد. اما تا حدی واقعی و بخشی افسانه دره سیلیکون است که این تخریب خلاقانه در جایی که چیزهای قدیمی از بین می روند. چیزهای جدید و جالب در جای خود ساخته می شوند. این بخشی از افسانه و افسانه سیلیکون ولی است که حقیقت زیادی نیز در آن وجود دارد. بنابراین، افراد زیادی می‌گویند: «بسیار خوب، ما می‌خواهیم چیز جدیدی بسازیم. اتفاقاً ما در یکی دو سال گذشته، در 10 سال گذشته، یکسری پول به دست آوردیم. ما می توانیم برای مدتی در یک شرکت فناوری بزرگ کار نکنیم. بیایید به دنبال یک ایده جدید برویم.»