Sam Bankman-Fried، FTX، و آینده مقررات ارزهای دیجیتال


در حال حاضر، ما سوالات بسیار بیشتری نسبت به پاسخ در مورد آنچه در FTX، صرافی ارزهای دیجیتال که هفته گذشته سقوط کرد، داریم. آیا صاحبان حساب پول خود را پس می گیرند؟ آیا سم بنکمن-فرید، که با نام SBF نیز شناخته می شود، با اتهامات جنایی روبرو خواهد شد؟ تکلیف هرکسی که کمک های او را پذیرفت چه خواهد شد؟ آیا در نهایت آغاز پایان برای کریپتو است؟

و سپس این سوال درست در مقابل ما وجود دارد: چگونه این اتفاق افتاد، و چگونه مطمئن شویم که دوباره تکرار نمی شود؟ پاسخ به این سوال پیچیده است زیرا بسیاری از تحقیقات اولیه در مورد Bankman-Fried، شرکت تجاری او Alameda Research و FTX به تازگی آغاز شده است. با این حال، آنچه در حال حاضر منتشر شده است، درخواست ها برای تنظیم صنعتی را که مدت هاست فقدان مقررات خود را به عنوان یکی از ویژگی های کلیدی خود به بازار عرضه کرده است، تقویت کرده است.

این تماس‌ها اکنون بلندتر می‌شوند و به نظر می‌رسد همه موافق هستند که باید کاری در مورد مقررات ارز دیجیتال انجام شود. اما به نظر می رسد که هیچ اتفاق نظری در مورد اینکه آن چیزی باید چیست وجود ندارد. در همین حال، FTX قبلاً اعلام ورشکستگی کرده است، اگرچه مدیران تصفیه در باهاما روز چهارشنبه گفتند که آنها “اعتبار” این روند را رد می کنند.

سناتور سینتیا لومیس (R-WY) که در اوایل سال جاری به همراه سناتور کریستن گیلیبراند (D-NY) یک لایحه رمزنگاری را نوشت: «ورشکستگی FTX هم ویرانگر و هم هشدار دهنده است، اما در عین حال تعجب آور نیست. ، به Recode گفت. نتیجه این است که ما به مقررات جامعی نیاز داریم تا بازیگران بد را از بین ببریم و اطمینان حاصل کنیم که مصرف کنندگان به مؤسساتی که با پول سخت به دست آورده اند اعتماد دارند.»

در حالی که فروپاشی FTX بازار سهام را با خود پایین نیاورد، دیگر پلتفرم‌های رمزنگاری مطمئناً تأثیرات موجی را احساس می‌کنند و رهبران واشنگتن از این لحظه استفاده می‌کنند و خواستار مقررات بیشتر یا بهتر در مورد کریپتو هستند. سناتور الیزابت وارن (D-MA) روز جمعه توییت کرد که سقوط FTX نشان دهنده نیاز به “قوانین قوی تر” از طرف دیگر، نماینده طرفدار کریپتو، جیک اوچینکلاس (D-MA) گفت که برخی از پیشنهاداتی که کنگره در حال بررسی است باید در نظر گرفته شود. جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده، گفت که سقوط FTX گواه این است که پلتفرم های رمزنگاری به محافظت بهتری از مشتریان نیاز دارند، در حالی که گری گنسلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار، مدعی شد که بخش بزرگی از صنعت کریپتو با مقررات موجود “ناسازگار” است.

برخی سرمایه گذاران را به دلیل عدم بررسی دقیق FTX قبل از دادن میلیاردها دلار به شرکت سرزنش می کنند. با این حال، بسیاری از اعضای صنعت کریپتو چنین کرده اند صحبت کرد در مورد ناامیدی آنها از رویکرد فعلی دولت. بسیاری از SEC – و به ویژه Gensler – عصبانی هستند. نماینده تام ایمر (R-MN)، که رهبری گروه بلاک چین کنگره را بر عهده دارد، متهم SEC برای کمک به FTX و Bankman-Fried در تلاش برای ایجاد یک انحصار، و برایان آرمسترانگ، مدیر عامل Coinbase، این کمیسیون را مقصر دانست. ایجاد وضوح نظارتی. برخی از شکاکان ارزهای دیجیتال نیز فکر می کنند که SEC اساساً توپ را رها کرده است.

استفان دیهل، مهندس نرم‌افزار و منتقد برجسته صنعت کریپتو، می‌گوید: «فروپاشی FTX کاملاً یک شکست از سوی تنظیم‌کننده‌های مالی بود. “بازارهای مالی به یک پلیس نیاز دارند و در حال حاضر، بازار کریپتو چنین پلیسی ندارد.”

FTX اولین موسسه مالی نیست که در بحبوحه اتهامات کلاهبرداری ویران می شود، و آنچه در نهایت با FTX از بین رفت ممکن است برای مدتی مشخص نباشد. با این حال، کارشناسان به Recode گفتند که به نظر می رسد منطقه خاکستری قانونی که در آن رمزارزها در آن فعالیت می کنند، این نتیجه را محتمل تر می کند. صرافی های رمزنگاری مانند بانک ها یا حتی شرکت های کارگزاری تنظیم نمی شوند. در حالی که این فقدان نظارت، کریپتو را به سرمایه‌گذاری بسیار سوداگرانه‌تر تبدیل کرد – و برای برخی از سرمایه‌گذاران جذاب‌تر – همچنین FTX را به مکانی پرخطر برای ذخیره دارایی‌ها تبدیل کرد. حساب‌های رمزنگاری بیمه سپرده فدرال ندارند.

روهان گری، استاد حقوق در دانشگاه ویلامت که به نماینده رشیده طلیب (D-MI) مشاوره داده است، گفت: «اگر یک نهاد قانونی تر بود، لزوماً ممکن نیست که این کلاهبرداری به همین شکل باشد. اما خود کلاهبرداری واقعی… دزدیدن پول مشتریان داستانی به قدمت زمان است.

SEC و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) که مشتقات ایالات متحده را تنظیم می کند، به همراه دفتر دادستان کل منهتن ایالات متحده و وزارت دادگستری، اکنون در حال بررسی انفجار FTX هستند. در حالی که این شرکت از نظر فنی در باهاما مستقر است، این صرافی ممکن است به اندازه کافی پیوندهایی به ایالات متحده داشته باشد تا بتواند پرونده ای را مطرح کند. برخی گفته‌اند که محکومیت احتمالی می‌تواند به شواهدی بستگی داشته باشد که نشان می‌دهد بانکمن-فرید قصد ارتکاب کلاهبرداری را داشته است، در حالی که سایر کارشناسان حقوقی پیشنهاد کرده‌اند که انتقال وجوه مشتریان برای حمایت از Alameda، شرایط قرارداد خدمات FTX را نقض می‌کند. محققان همچنین ممکن است بر روی FTX US تمرکز کنند، بخش قانونمندتر تجارت FTX مستقر در ایالات متحده، زیرا حداقل در تئوری باید نظارت بیشتری می داشت.

کریستین پارلور، استاد امور مالی در مدرسه بازرگانی هاس برکلی، توضیح داد که FTX US یک “مجوز الفبای مجوز” دارد و برخی از معاملات آن تحت نظارت CFTC است. او گفت: «آنچه که به وضوح گم شده بود، مروری بر کل تصویر بود – این واقعیت که سرمایه ها محصور نشده بودند.

معلوم نیست بحث در مورد مقررات بعدی به کجا خواهد رفت. کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده است که جلسه استماع درباره FTX را در ماه دسامبر برگزار خواهد کرد و جلسه دیگری نیز توسط کمیته بانکی سنا برگزار خواهد شد. با این حال، توافق کمی در مورد اینکه بهترین قانون ممکن است چیست وجود دارد. کمیته کشاورزی سنا نشانه گذاری یک پیشنهاد رمزنگاری دو حزبی را که مورد علاقه FTX و Bankman-Fried بود، به تاخیر انداخت. در یک مصاحبه توییتری DM با کلسی پایپر از Vox در این هفته، Bankman-Fried گفت: “لعنت به تنظیم کننده ها.”

برخی پیشنهاد کرده اند که راه حل لزوما تصویب قوانین جدید نیست، بلکه تامین مالی و استخدام افراد بیشتری برای اجرای قوانینی است که در حال حاضر داریم. گری پیشنهاد کرد که علاوه بر قوانین جدید برای مهار صنعت کریپتو و تنظیم استیبل کوین ها، دولت باید به قوانینی نیز توجه کند که از ابتکاراتی مانند بانکداری عمومی حمایت می کند. Xuan-Thao Nguyen، مدیر مرکز حقوق آسیایی در دانشکده حقوق دانشگاه واشنگتن، به Recode گفت که بخشی از راه حل باید شامل در نظر گرفتن مقرراتی باشد که مستلزم گزارش ضرر و زیان و سود ارزهای دیجیتال به ارزش منصفانه آنها و همچنین حمایت ها باشد. برای حساب‌های نگهبانی کریپتو مشابه حساب‌هایی که همراه با حساب‌های سهامی هستند که توسط شرکت‌های کارگزاری اداره می‌شوند.

البته بخشی از چالش، پیمایش در صنعت رمزنگاری گسترده‌تر خواهد بود، که زمان و هزینه زیادی را صرف اعمال قوانین مورد نظر خود می‌کند. (تا همین اواخر، Bankman-Fried خودش سعی می کرد این کار را انجام دهد.) در این بین، بحث هایی در مورد اینکه کدام آژانس های فدرال باید در تنظیم مقررات ارزهای دیجیتال نقش رهبری را بر عهده بگیرند، و به ویژه تنش ها بین SEC و کمیسیون معاملات آتی کالا، تقریباً ادامه خواهد داشت. حتما ادامه بده در ماه مارس، رئیس جمهور جو بایدن فرمان اجرایی را امضا کرد که تلاش های گسترده ای را برای تنظیم ارزهای دیجیتال آغاز کرد. در حالی که این حرکت تا حد زیادی توسط صنعت کریپتو تحسین شد – قیمت بیت کوین افزایش یافت – هنوز مشخص نیست که سقوط FTX رویکرد آن را برای ایجاد قوانین جدید تغییر دهد یا خیر. البته رگولاتورها در کشورهای دیگر نیز درگیر این موضوع هستند.

«برنی مدوف چگونه از نظر قانونی اجازه داشت اتفاق بیفتد؟ این نبود. آرون کلاین، محقق ارشد مطالعات اقتصادی در موسسه بروکینگز، اظهار داشت: برنی مدوف برای مدت طولانی غیرقانونی عمل کرد و هیچ کس آن را نگرفت. یک جریان فرعی طبیعی وجود دارد که می‌گوید، وای، این واقعاً بد است. ما باید مقررات بیشتری برای جلوگیری از آن می داشتیم. و احتمالاً می‌گویید «نمی‌توانید صداقت را تنظیم کنید».

افشاگری: در آگوست امسال، بنیاد خانواده بشردوستانه بانکمن-فرید، ساختن آینده ای قوی تر، جایزه ای به Vox’s Future Perfect اهدا کرد. اعطا کردن برای یک پروژه گزارش سال 2023 آن پروژه اکنون متوقف شده است.

این داستان اولین بار در خبرنامه Recode منتشر شد. اینجا ثبت نام کنید تا بعدی را از دست ندهید!