فرو رفتن عمیق: چگونه شبکه به عنوان یک سرویس (NaaS) به پذیرش ابر کمک می کند


جلسات درخواستی از اجلاس Low-Code/No-Code را بررسی کنید تا بیاموزید چگونه با ارتقاء مهارت و مقیاس‌بندی توسعه‌دهندگان شهروند، نوآوری موفقیت‌آمیز و دستیابی به کارایی داشته باشید. الان ببین.


پذیرش رایانش ابری و انتقال برنامه‌های کاربردی شرکتی به شبکه‌های داخلی، زیرساخت‌های داده‌های شرکت را به طور فزاینده‌ای پیچیده کرده است. امروزه کارمندان برای مشاغل خود به چندین برنامه کاربردی نیاز دارند، برنامه هایی که به تاخیر حساس هستند و به اتصال شبکه با کارایی بالا و قابل اعتماد نیاز دارند.

در حالی که برخی از برنامه ها را می توان در یک ابر میزبانی کرد، برخی دیگر باید در یک ابر کاملا متفاوت راه اندازی شوند. این عمل به شدت انعطاف پذیری معماری شبکه را کاهش می دهد. انعطاف‌پذیری شبکه همچنین مشکلات جدیدی را برای تیم‌های فناوری اطلاعات ایجاد کرده است، تیم‌هایی که در حال حاضر تحت فشار بسیار زیادی هستند تا اطمینان حاصل کنند که شبکه‌های سازمانی امن، مقیاس‌پذیر و سازگار باقی می‌مانند.

بیش از یک دهه پیش، انعطاف‌پذیری سازمانی به‌عنوان یک امتیاز به‌جای یک ضرورت تلقی می‌شد و مطمئناً در راس دستور کار شرکت‌ها نبود. اما با سرعت نوآوری، بیشتر شرکت‌ها دیگر نمی‌توانند زمان لازم برای ساخت و نگهداری زیرساخت‌های شبکه خود را بپردازند. در نتیجه، اهمیت یک شبکه قوی هرگز بیشتر از این نبوده است.

شبکه به عنوان یک سرویس (NaaS) به آرامی به مدل مصرف انتخابی تبدیل می شود تا به سازمان ها کمک کند تا نیازهای انعطاف پذیری افزایش یافته را برآورده کنند. راه‌حل‌های NaaS سازمان را قادر می‌سازد تا اطمینان حاصل کند که زیرساخت شبکه و امنیت در سطح سازمانی برای محافظت از آن بدون نیاز به حفظ پرسنل و منابع لازم در داخل دارد.

رویداد

اجلاس امنیت هوشمند

نقش حیاتی AI و ML در امنیت سایبری و مطالعات موردی خاص صنعت را در 8 دسامبر بیاموزید. امروز برای پاس رایگان خود ثبت نام کنید.

اکنون ثبت نام کنید

شبکه به عنوان یک سرویس چیست؟

معماری NaaS یک الگوی خدمات ابری است که سخت‌افزار، نرم‌افزار و خدمات عملیاتی/نگهداری شبکه را به‌عنوان هزینه عملیاتی به جای هزینه یک‌بار ارائه می‌کند.

در سازمان‌ها، مفهوم به‌عنوان یک سرویس با استقبال سازمان‌ها از محاسبات ابری و مدل صورت‌حساب مبتنی بر مصرف آن، در حال گسترش است. به گفته شرکت تحقیقاتی IDC، مدل به‌عنوان سرویس تا سال 2024 بیش از 75 درصد از زیرساخت‌های شبکه در مکان‌های لبه و 50 درصد از زیرساخت‌های مرکز داده را به خود اختصاص خواهد داد.

بسیاری از فعالیت‌های شرکتی در حال انتقال به فضای ابری هستند و NaaS جایگزین مناسبی برای اتصالات MLPS، راه‌اندازی‌های شبکه قدیمی و انواع مختلفی از سخت‌افزارهای داخلی، مانند متعادل‌کننده‌های بار و دستگاه‌های فایروال است.

NaaS همچنین زمانی را که کارکنان شبکه باید صرف نگهداری شبکه کنند و همچنین سطح آموزش و شایستگی مورد نیاز متخصصان شبکه را کاهش می دهد. به عنوان مثال، کارشناسان فناوری اطلاعات می توانند به جای نگهداری مجموعه ای از ابزارهای مدیریت شبکه و پشته های سخت افزاری، شبکه سازمان را از طریق یک پورتال مدیریت کنند.

نمودار NaaS
منبع تصویر: Cloudflare.

مانند سایر سرویس های ابری، ارائه دهنده خدمات مدل NaaS را با هزینه ای ثابت نگهداری و تحویل می دهد. و برای شرکت‌هایی که رویکرد مبتنی بر اشتراک را به شبکه‌های سازمانی ترجیح می‌دهند، NaaS تجهیزات، هماهنگ‌سازی نرم‌افزار و مدیریت را با هزینه‌های تکرارشونده ثابت، با خدماتی متناسب با نیازهای تجاری منحصربه‌فرد پذیرنده فراهم می‌کند.

به عنوان یک مدل جدیدتر برای مسیریابی ترافیک و اعمال سیاست های امنیتی، NaaS به طور قابل توجهی بر معماری شبکه سازمانی تأثیر گذاشته است. علاوه بر این، برخی از ارائه دهندگان NaaS در زمینه هایی مانند اتصالات فوق امن، تنظیمات ساده و خدمات برای سایت های تلفن همراه و موقت تخصص دارند.

مزایای معماری NaaS

در گذشته، زمانی که کارمندان در یک شبکه داخلی به اینترنت متصل می‌شدند، ابتدا ترافیک آنها باید از طریق زیرساخت شبکه شرکتی از طریق VPN انجام می‌شد. این مدل به سرعت ناکارآمد شد زیرا فعالیت‌های تجاری شروع به انتقال به فضای ابری کردند. رایانش ابری نیز با قابلیت‌های بیشتر کارآمدتر شده است. امروزه، کاهش DDoS، فایروال ها، تعادل بار و سایر عملکردهای ضروری شبکه، همگی می توانند در فضای ابری اجرا شوند و نیازی به تیم های IT داخلی برای ساخت و نگهداری این خدمات را از بین ببرند.

به این دلایل، NaaS یک گزینه کارآمدتر از اتکا به شبکه های WAN داخلی است. چنین شبکه های WAN نیاز به نگهداری مداوم دارند و اغلب برای ترافیک شبکه گلوگاه ایجاد می کنند. با NaaS، کارمندان می توانند مستقیماً از طریق یک شبکه مجازی که یک فروشنده خارجی آن را مدیریت و ایمن می کند، به خدمات ابری خود متصل شوند. تیم های فناوری اطلاعات نیازی به صرف زمان برای پاسخگویی به تقاضای خدمات شبکه ندارند.

با NaaS، کارمندان دیگر مجبور نیستند منتظر بمانند تا ترافیک وب آنها از طریق زیرساخت داخلی شرکت عبور کند. در عوض، آنها می توانند به اینترنت متصل شوند، از طریق یک مرورگر وارد سیستم شوند و به تمام خدمات ابری مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند. یک ارائه‌دهنده NaaS فعالیت مرور خود را ایمن می‌کند، از داده‌های خود محافظت می‌کند و ترافیک وب خود را به هر کجا که نیاز دارد تا حد امکان کارآمد هدایت کند.

کسب‌وکارهای کوچک و متوسط، به‌ویژه آن‌هایی که قبلاً سرمایه‌گذاری WAN ندارند، خریداران معمولی NaaS هستند. با این حال، شرکت های بزرگتر نیز در 10 سال گذشته علاقه بیشتری به مدل NaaS پیدا کرده اند.

مدل NaaS چندین مزیت دیگر نیز دارد، از جمله:

  • تاخیر سرویس بهبود یافته: کاهش تأخیر منجر به افزایش کیفیت صدا، مسیریابی تماس کارآمدتر و مدیریت بهتر شبکه می شود. کارمندان می توانند به جای پرت شدن توسط مسائل IT، روی کار خود تمرکز کنند.
  • افزایش بهره وری: کارکنان فناوری اطلاعات (و سایر کارمندان) می توانند وظایف عادی خود را با کارآمدتر و موثرتر انجام دهند، زمانی که شبکه آنها در وضعیت خوبی قرار دارد، با مشکلات و خرابی های کمتر. در نتیجه بهره وری کلی افزایش می یابد. شریک NaaS گزارش های ماهانه ارائه می دهد تا بتوانید نگرانی ها و روندهای مهم را شناسایی کنید.
  • کاهش هزینه: بسیاری از هزینه‌های فناوری اطلاعات، از جمله زیرساخت، سخت‌افزار، نرم‌افزار، عملیات و نگهداری، ممکن است به خوبی با NaaS کاهش یابد. NaaS به طور قابل توجهی هزینه سرمایه گذاری برای تجهیزات شبکه را کاهش می دهد و آن را برای صاحبان مشاغل جدید جذاب می کند. علاوه بر این، اکثر ارائه دهندگان NaaS هزینه اشتراک ماهانه ثابتی را دریافت می کنند که به پذیرندگان در برنامه ریزی بودجه ماهانه IT کمک می کند.

چالش های پیش روی معماری NaaS

معماری های NaaS موجود فاقد تطبیق پذیری فروشنده، قابلیت حمل و تعهدات بلند مدت هستند. همچنین ممکن است در سیستم های قدیمی، مانند نرم افزار یا سخت افزار ناسازگار با راه حل، مشکلاتی وجود داشته باشد. بیشتر مشکلات سازگاری NaaS ناشی از سخت افزار قدیمی یا برنامه های کاربردی داخلی است که قدیمی هستند اما هنوز در حال استفاده هستند.

از آنجایی که بسیاری از سازمان‌ها هنوز از مراکز داده داخلی به جای ابر برای برخی از عملیات یا برنامه‌های کاربردی حیاتی استفاده می‌کنند، انتقال به مدل NaaS ممکن است به زمان و تلاش زیادی نیاز داشته باشد، اگرچه این خدمات می‌توانند به مشتریانشان کمک کنند.

>>موضوع ویژه جدید ما را از دست ندهید: اعتماد صفر: پارادایم امنیتی جدید.<<

از آنجایی که اتصال NaaS معمولاً با استفاده از پهنای باند عمومی «بهترین تلاش» برقرار می‌شود، این سرویس تنها در جایی در دسترس است که اتصالات اینترنت پهن باند در دسترس باشد، که می‌تواند عملکرد و قابلیت‌ها را به سرعت اتصال آخرین مایل محدود کند.

نگرانی دیگر برای برخی سازمان ها احتمال از دست دادن کنترل است. پذیرندگان ممکن است نگرانی هایی در مورد پاسخگویی سرویس و کنترل منابع شبکه خود با خدمات شبکه برون سپاری داشته باشند.

آینده ای از فرصت ها

فروشندگان NaaS معمولاً بر عملکرد SD-WAN علاوه بر سادگی خواندن و مدیریت در مرکز مدل NaaS تأکید دارند. مدل شبکه به عنوان یک سرویس همچنین یک گزینه جدید قانع‌کننده برای شرکت‌هایی است که می‌خواهند روی طراحی کد بدون استخدام مهندسان و ساخت زیرساخت‌های سخت‌افزاری تمرکز کنند. با NaaS، یک شرکت می تواند شبکه خود را مجازی کند و از موجودیت های منطق مجازی برای تنظیم آن استفاده کند، به جای استفاده از سوئیچ ها و گره های سخت افزاری برای هدایت فعالیت شبکه

از آنجایی که NaaS از هر نقطه از جهان و هر دستگاهی به راحتی قابل دسترسی است، انتظار می رود در چند سال آینده در مشاغل هیبریدی و کوچک گسترش یابد. کارمندان می توانند به راحتی به هر پلتفرمی دسترسی داشته باشند تا زمانی که اتصال اینترنتی پایدار و اعتبار ورود داشته باشند.

معمولاً ارائه‌دهنده خدمات هزینه اشتراک ماهانه را دریافت می‌کند، اما بسته به ارائه‌دهنده خدمات، عملکرد زیرساخت ممکن است شامل شود یا نباشد. مشتری می تواند به صورت جداگانه برای هر سرویس، از جمله بهینه سازی، فایروال، سایر خدمات امنیتی و SD-WAN پرداخت کند. بنابراین، هنگامی که شرکت شما اهداف تجاری خود و محدوده خدمات مورد نیاز خود را مشخص کرد، می توانید بهترین مدل مالی و مجموعه ویژگی ها را برای نیازهای خود انتخاب کنید.

ماموریت VentureBeat این است که یک میدان شهر دیجیتال برای تصمیم گیرندگان فنی باشد تا دانشی در مورد فناوری سازمانی متحول کننده کسب کنند و معامله کنند. جلسات توجیهی ما را کشف کنید.