چگونه کاربران اینترنت چینی کنترل اینترنت چین را تحت تأثیر قرار دادند


این تراژدی زمانی رخ داد که ناامیدی ها از سیاست های صفر کووید در حال افزایش بود. درگیری های خشونت آمیزی بین کارگران و نیروهای امنیتی در کارخانه فاکسکان در ژنگژو که آیفون تولید می کند رخ داده است. اسکات کندی، از مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، یک اندیشکده در واشنگتن دی سی، می‌گوید که وقتی در سپتامبر و اکتبر از پکن و شانگهای بازدید کرد، واضح بود که مردم از اقداماتی مانند آزمایش PCR معمولی خسته شده‌اند. اسکن QR “کدهای بهداشتی” برای رفتن به هر جایی، و شبح ثابت یک قفل جدید. کندی می‌گوید: «از اینکه همه چیز به جوش آمده است تعجب نمی‌کنم. دولت در اوایل نوامبر نشان داد که برخی از محدودیت‌ها به زودی کاهش خواهند یافت، اما او می‌گوید که آتش سوزی ارومچی و اخباری مبنی بر افزایش مجدد موارد کووید، «مردم را از مرز خارج کرد».

مانند مردم در سراسر جهان، شهروندان چینی خسته از قرنطینه برای ابراز خشم خود به تلفن های خود روی آوردند. آشنایی آنها با سانسور و نحوه اجتناب از آن به تحریک اعتراضات کمک کرد و همچنین به ارائه الهام برای آنچه که ممکن است به نماد ماندگار آنها تبدیل شود کمک کرد. معترضان برگه های سفیدی در دست داشتند و مربع های سفید را در فضای مجازی منتشر کردند، موتیفی که از نظر بسیاری حداقل تا حدی اشاره ای به سانسور است. سفید همچنین رنگ عزاداری در چین است و اعتراضات را “انقلاب A4” یا “انقلاب کاغذ سفید” 白纸革命 می نامند.

معترضان به روش‌های رایج فرار از سانسور روی آوردند، مانند ارسال تصاویر صفحه‌نمایش برای اجتناب از فیلترهای متنی یا اضافه کردن فیلترها به ویدیوها قبل از اشتراک‌گذاری برای دور زدن سیستم‌های تشخیص خودکار. اعتراضات به استفاده از زبان رمزی، مانند «پیاده‌روی رفتن» اشاره شد.

برای کاربران چینی، استفاده از جناس، میم، و دیگر ترفندها برای فرار از سانسور یک کلاه قدیمی است، اگرچه از آنها بیشتر برای غر زدن یا اظهار نظر درباره دولت استفاده می شود تا تشویق به سرکشی جمعی. در هفته گذشته، آن‌ها تصاویری از موزیک ویدیوهای با زیرنویس نزدیک را پست می‌کردند، یا به طعنه پست‌های رسمی را با نظراتی مانند «خوب» یا «درست» پر می‌کردند.

در سه سال گذشته، از آنجایی که اینترنت داخلی به شدت تنظیم شده است، مردم در استفاده از VPN ها و پلتفرم های اجتماعی ایالات متحده مانند توییتر یکی از شهروندان چینی در حال حاضر در هنگ کنگ می گوید و اینستاگرام برای دسترسی و انتشار اطلاعات. اپلیکیشن چت تلگرام و ویژگی اشتراک‌گذاری فایل محلی AirDrop اپل راه‌های ضروری برای انتشار اطلاعات در مورد اعتراضات را فراهم می‌کند، اگرچه اپل اخیرا AirDrop را در چین بهینه‌سازی کرده است تا تلفن‌ها تنها به مدت 10 دقیقه برای دیگران در نزدیکی آن‌ها قابل مشاهده باشند. در مجموع، آن ابزارهای دیجیتالی باعث افزایش آگاهی و هماهنگی گسترده اعتراضات در سراسر چین شد. این شخص در هنگ کنگ می گوید، جنبش نشان داد که اتحاد بین طبقاتی و بین قومیتی غیرعادی بود و کارگران مهاجر، اقلیت های قومی، گروه های فمینیست و دانشجویان همگی به تظاهرات پیوستند.

در اواخر هفته گذشته، تلاش‌های دولت برای سرکوب اعتراض‌ها آشکار شد – هم در خیابان‌های شهر و هم در اینترنت. کارمند فناوری گوانگژو می‌گوید یکشنبه شب وقتی به منطقه‌ای نزدیک شد که معترضان با علائم تجمع کرده بودند، حدود 200 افسر پلیس نیز در محل حضور داشتند که برای جلوگیری از تشکیل گروه‌های بزرگ در میان جمعیت پراکنده شدند. او رفت اما شنید که در اواخر شب معترضان با پلیس درگیر شدند. او می‌گوید در روزهای بعد، پلیس با برخی از معترضانی که در منطقه بودند تماس گرفت، احتمالاً با استفاده از داده‌های مکان جمع‌آوری‌شده از تلفن‌هایشان. در اوایل این هفته، سیم‌های خبری گزارش دادند که پلیس در شهرهای سرزمین اصلی که اعتراض‌ها در آن‌ها رخ داده بود، حضور یافته و در برخی مکان‌ها تلفن‌های مردم را از نظر VPN یا برنامه‌هایی مانند تلگرام چک می‌کردند.