بهترین فیلم‌هایی که در سال 2022 از دست دادید – و مکان تماشای آنها


حتی اگر جیمز کامرون در دو هفته پایانی سال ظاهر نشده بود تا 1.4 میلیارد دلار دیگر را به باکس آفیس جهانی بیاندازد. آواتار: راه آب، 2022 همچنان به عنوان یک سال عالی برای فیلم تلقی می شد – هم از نظر موفقیت های منتقدانه و هم از نظر بلاک باسترهای خوب.

در حالی که احتمالا قبلاً تماشا کرده اید تاپ گان: ماوریک، پیاز شیشه ای، جواب منفی، و بانشی های اینشیرین، تعداد زیادی فیلم عالی وجود دارد که ممکن است از کنار شما عبور کرده باشند. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

بدون خرس

محتوا

این محتوا را می توان در سایتی که از آن سرچشمه می گیرد نیز مشاهده کرد.

با توجه به انتشار اواخر دسامبر، احتمالاً از دست داده اید بدون خرس در سال 2022 – اما هنوز در سینماها پخش می شود. تازه‌ترین فیلم جعفر پناهی، استاد برجسته سینمای ایران، درست حدود یک ماه پس از محکومیت شش سال زندان پناهی به دستگیری محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد، فیلم‌ساز دیگر، در جشنواره ونیز به نمایش درآمد. نه اینکه پناهی اصلا قرار بود فیلم بسازد: در سال 2010، کارگردانی که اولین بار در سال 1995 به بینندگان بین المللی راه یافت. بادکنک سفید، یک مدیتیشن به سبک سینما واریته در مورد زندگی روزمره در تهران – به دلیل تمایلات ظاهراً تبلیغاتی خود از کارگردانی تا 20 سال آینده محروم شد. اما پناهی مانند هر هنرمند بزرگی پافشاری کرد و به دنبال ساخت یک فیلم‌شناسی میراثی است که شامل دایره (2000) آفساید (2006) و 3 چهره (2018). او برای آخرین کارش فیلمی درباره فیلمسازی به نام جعفر پناهی (با بازی خودش) ساخت که ممنوع الفعالیت شده و برای خلق آثار هنری خود به مرز ترکیه سفر می کند. در حالی که این یک نسخه داستانی از زندگی کارگردان است، اما یادآوری عمیق و چند لایه ای از قدرت هنر سینمایی و قهرمانی واقعی است که برای مبارزه با ظلم لازم است.

همچنین لازم به ذکر است که پناه پناهی، پسر 39 ساله جعفر، اولین کارگردانی شگفت انگیز خود را در سال 2022 انجام داد. به جاده بزن– فیلمی درباره خانواده که مکمل کاملی برای آن است بدون خرس (و در لیست ما از بهترین فیلم های سال 2022 قرار گرفت).

بعد از خورشید

محتوا

این محتوا را می توان در سایتی که از آن سرچشمه می گیرد نیز مشاهده کرد.

شارلوت ولز، فیلمساز اسکاتلندی، بهترین فیلم کارگردانی سال 2022 را با آن ساخته است بعد از خورشید، یک درام خانوادگی دلخراش که به همان اندازه که یک داستان بلوغ است به همان اندازه که نمایشی تکان دهنده از بیماری روانی است. از برخی جهات، این باعث می‌شود که احساس کند دو فیلم متفاوت است – هر کدام داستان یکسانی را از دیدگاهی منحصر به فرد و در عین حال به هم پیوسته روایت می‌کنند. مردم عادیپل مسکال در نقش کالوم، پدری مبارز که دختر 11 ساله‌اش سوفی (فرانکی کوریو) را برای تعطیلات تابستانی به ترکیه می‌برد، بازی درخشان دیگری را انجام می‌دهد. در حالی که کالوم تلاش می کند تا آشفتگی درونی خود را به خاطر دخترش پنهان کند، او به راحتی نما را می بیند و سعی می کند یک ارتباط واقعی و پایدار با او برقرار کند. شیمی بین مسکال و کوریو هم واقعی و هم زیبا است. قسمت اعظم فیلم در دهه 1990 می گذرد و ما شاهد بسیاری از تعطیلات آنها از طریق فیلم ویدیویی هستیم که سال ها بعد توسط سوفی بزرگسال (سلیا رولسون هال) تماشا شده است. در حالی که فیلم دارای لحظات طنز و لطافت است، تنش قابل لمسی وجود دارد که منجر به پایانی مبهم می شود که در آن ولز این را به تماشاگر واگذار می کند تا جاهای خالی را پر کند. در دست یک کارگردان کمتر، این می تواند مانند یک پلیس به نظر برسد. در شرایطی که بعد از خورشید، فقط به جذابیت فیلم می افزاید.

کیمی

محتوا

این محتوا را می توان در سایتی که از آن سرچشمه می گیرد نیز مشاهده کرد.

به عنوان آینده آخرین رقص جادویی مایک به ما یادآوری می کند: استیون سودربرگ قطعا بازنشسته نیست. و با توجه به پربار بودن او – به راحتی می توان روی او برای انتشار یک، یا نه دو ویژگی در سال حساب کرد – تصور اینکه او هرگز به هر تصمیمی برای ترک کار پایبند باشد، سخت است. این یک چیز بسیار خوب برای طرفداران فیلم است، زیرا او در مقیاس کوچکتر منتشر می شود، مانند سال 2021 بدون حرکت ناگهانی، به اندازه عینک های با بودجه بزرگتر قابل تماشا هستند مایک شگفت انگیز یا یازده اوشن سری – اگر نه بیشتر. که در کیمیسودربرگ به ما نشان می دهد که چه چیزی پنجره عقب ممکن است در دنیای پس از همه‌گیری (نه کاملاً) تکنولوژی ما به نظر برسد. آنجلا (زوئه کراویتز همیشه مسحورکننده) یک مترجم جریان صدای آگورافوبیک برای آمیگدال است، یک شرکت فناوری که به زودی عمومی خواهد شد و دستگاه‌های خانه هوشمندی را می‌فروشد که هر حرکت شما را استراق سمع می‌کنند. در حین پردازش داده ها، آنجلا چیزی را می شنود که معتقد است یک جنایت خشن است. اما با توجه به آنچه که ممکن است برای شرکت در خط باشد، زمانی که تلاش می‌کند آن را گزارش کند، با مقاومت مواجه می‌شود. اما آنجلا، یک بازمانده از حمله، نمی‌تواند آن را رها کند – و مجبور می‌شود با بزرگ‌ترین ترس‌هایش روبرو شود و دوباره وارد دنیای بزرگ و بد بیرون شود تا به دنبال عدالت باشد.

شما تنها نخواهید بود

محتوا

این محتوا را می توان در سایتی که از آن سرچشمه می گیرد نیز مشاهده کرد.

طرفداران رابرت اگرز ساحره (2015) از این فیلم ترسناک فوق‌العاده که در یک دهکده کوهستانی دورافتاده در مقدونیه قرن نوزدهم اتفاق می‌افتد، قدردانی می‌کند. مادری به منظور نجات جان دختر تازه متولد شده اش نونا، با گرگ خوار بدنام شهر (در اصل یک جادوگر) قراردادی می بندد که وقتی به 16 سالگی دختر برسد، دختر را رها کند. در طول یک دهه و نیم آینده، نونا (سارا کلیموسکا) مخفیانه در یک غار بزرگ می شود تا از او در برابر جادوگر محافظت کند. اما زمانی که آن تولد مهم فرا می رسد، ماریا برمی گردد و نونا را به یکی از هم نوعان خود تبدیل می کند و به نوجوان این توانایی را می دهد که ظاهر هر موجود زنده ای را که او می کشد به خود بگیرد. نونا که به طور کامل نمی‌داند چه اتفاقی برای او افتاده است، و کنجکاو در کشف دنیای خارج از غار است، از توانایی‌های جدید خود استفاده می‌کند تا واقعیت‌های انسان بودن (و غیره) – هم خوب و هم بد – را به معنای واقعی کلمه با قدم زدن در غار تجربه کند. کفش‌ها و هر چیز دیگری از یک سری آدم‌هایی که در نهایت به او یاد می‌دهند که انسان بودن چگونه است.

دختر ابدی

محتوا

این محتوا را می توان در سایتی که از آن سرچشمه می گیرد نیز مشاهده کرد.

بین سوغات (2019) سوغات قسمت دوم (2021)، و اکنون دختر ابدیجوآنا هاگ، فیلمساز تحسین شده بریتانیایی و تیلدا سوینتون همیشه متحول کننده به سرعت جایگاه خود را به عنوان یکی از درخشان ترین جفت های کارگردان و بازیگر سینما تثبیت می کنند. پس از مرگ پدرش، فیلمساز روزالیند (سوینتون) تصمیم می گیرد مادرش (همچنین سوئینتون) را به یک هتل خزنده به عمارت گوتیک که قبلا متعلق به خانواده آنها بود، ببرد، با این امید که فیلمی درباره مادرش بسازد. اما زمانی که اسرار خانوادگی آشکار می شود و مشخص می شود که این فرار مادر و دختر ممکن است دقیقاً آن چیزی نباشد که به نظر می رسد، روزالیند بیشتر از آن چیزی که چانه زنی می کند، به دست می آورد.