چرا ما در جنگ علیه جرایم سایبری پیروز نمی شویم؟


جرایم سایبری یک مشکل جهانی است که همچنان گریبانگیر مشاغل، افراد و دولت ها است. با وجود افزایش آگاهی از اهمیت امنیت سایبری، جنایتکاران همچنان فعال و در حملات خود بسیار موفق هستند. پس چرا به نظر نمی رسد که ما در جنگ علیه جرایم سایبری پیروز شویم؟

5 مانع برتر برای توقف جرایم سایبری

دلایل متعددی وجود دارد که چرا مبارزه با جرایم سایبری بسیار دشوار بوده است. از قوانین و مقررات ناکافی گرفته تا فناوری قدیمی و کمبود منابع، اینها مسائلی هستند که امنیت آنلاین را برای ما سخت‌تر می‌کنند.

1. جرایم سایبری دائما در حال تحول است.

مجرمان سایبری همیشه در حال یافتن راه‌های جدیدی برای بهره‌برداری از آسیب‌پذیری‌ها در سیستم‌ها و فناوری‌ها هستند، به این معنی که مجریان قانون و متخصصان امنیت سایبری باید دائماً خود را تطبیق دهند و در مورد آخرین تهدیدات به‌روز بمانند.

2. مقیاس وسیع جرایم سایبری.

میلیاردها کاربر اینترنتی و دستگاه‌های متصل به اینترنت وجود دارد که ردیابی و جلوگیری از همه جرایم سایبری را دشوار می‌کند.

3. منابع محدود.

جرایم سایبری یک مشکل جهانی است، اما بسیاری از سازمان های مجری قانون و متخصصان امنیت سایبری منابع و بودجه محدودی برای مقابله با این موضوع دارند. آنها همچنین ابزار محدودی برای دستگیری، اتهام و محاکمه مجرمان سایبری در سراسر مرزها دارند.

4. مسائل مربوط به صلاحیت قضایی.

جرایم سایبری اغلب شامل مرتکبین در یک کشور می شود که از اینترنت برای هدف قرار دادن قربانیان در کشور دیگر استفاده می کنند، که می تواند ردیابی و تعقیب مجرمان را به دلیل مسائل قضایی دشوار کند.

5. عدم آگاهی.

بسیاری از مردم از خطرات و اقدامات احتیاطی که باید برای محافظت از خود در فضای آنلاین انجام دهند، آگاه نیستند و این امر آنها را در برابر جرایم سایبری آسیب پذیرتر می کند.

به طور کلی، اگرچه ممکن است نتوان به طور کامل در جنگ علیه جرایم سایبری “برنده” شد، اما برای افراد، مشاغل و دولت ها مهم است که برای محافظت از خود و همکاری با یکدیگر برای مبارزه با این مشکل اقداماتی انجام دهند. این شامل آگاهی از آخرین تهدیدات، اجرای اقدامات امنیتی قوی سایبری و حمایت از تلاش‌های مجری قانون برای ردیابی و تعقیب مجرمان سایبری است.

هزینه های جرایم سایبری

هزینه های جرایم سایبری قابل توجه است و همچنان در حال افزایش است. در سال 2022، طبق گزارش سالانه IBM “هزینه نقض داده ها”، میانگین هزینه نقض داده ها 4.35 میلیون دلار بود و 83٪ از سازمان های مورد بررسی بیش از یک نقض را گزارش کردند.

جرایم سایبری بر مشاغل در هر اندازه تأثیر می گذارد، اما مشاغل کوچک به ویژه آسیب پذیر هستند. به گفته Worldr، در واقع، 60 درصد از مشاغل کوچکی که حملات سایبری را تجربه می کنند، مجبور به اعلام ورشکستگی می شوند.

تعدادی هزینه مستقیم و غیرمستقیم در ارتباط با جرایم سایبری وجود دارد.

هزینه های مستقیم شامل مواردی مانند هزینه استخدام یک شرکت امنیتی برای تمیز کردن پس از حمله، از دست دادن کسب و کار به دلیل خرابی، و هزینه بازسازی سیستم های آسیب دیده است. هزینه های غیر مستقیم شامل از دست دادن مشتریان یا مشتریان، آسیب به شهرت و افزایش حق بیمه است.

همانطور که در مقاله مرتبط ذکر شد، شرکت ها نمی توانند 100% از خطرات امنیتی مصون باشند. به همین دلیل است که شرکت های بزرگتر کارگرانی را استخدام می کنند که به طور تمام وقت به پیشگیری از کلاهبرداری و کلاهبرداری اختصاص دارند.

جرایم سایبری هزینه انسانی نیز دارد. قربانیان سرقت هویت می توانند سال ها تلاش کنند تا وضعیت مالی و نام خوب خود را بازیابی کنند. و کارمندانی که اطلاعات شخصی آنها به دلیل نقض داده به سرقت رفته است، ممکن است برای مدت طولانی پس از آن از اضطراب و استرس رنج ببرند.

واضح است که برای پیشگیری از جرایم سایبری باید تلاش بیشتری انجام دهیم، اما همچنین واضح است که هزینه های این نوع جرایم زیاد است و همچنان در حال افزایش است. اگر می‌خواهیم در جنگ علیه جرایم سایبری پیروز شویم، باید راهی پیدا کنیم تا بین نیاز به امنیت و نیاز به نوآوری و خلاقیت تعادل ایجاد کنیم.

انواع جرایم سایبری

انواع مختلفی از جرایم سایبری وجود دارد، اما پنج مورد از رایج ترین آنها عبارتند از:

  1. فیشینگ: این زمانی است که مجرمان ایمیل هایی را ارسال می کنند که به نظر می رسد از یک شرکت یا سازمان قانونی هستند و در تلاش برای دریافت اطلاعات شخصی از گیرنده هستند.
  2. بدافزار: نرم افزاری است که برای آسیب رساندن یا مختل کردن یک سیستم کامپیوتری طراحی شده است. این می تواند شامل ویروس ها، کرم ها و اسب های تروجان باشد.
  3. حملات انکار سرویس: این حملات یک وب سایت یا سرور را با ترافیک زیادی پر می کند که بیش از حد بارگذاری می شود و در دسترس کاربران قرار نمی گیرد.
  4. سرقت هویت: زمانی اتفاق می افتد که شخصی اطلاعات شخصی شما را به منظور ارتکاب کلاهبرداری یا سایر جرایم سرقت کند.
  5. Cyberstalking: این شامل استفاده از اینترنت برای آزار و اذیت یا تهدید کسی است.

چه کسی پشت جرایم سایبری است؟

جرایم سایبری نوعی جرایم است که شامل استفاده از رایانه و اینترنت است. این اصطلاح می تواند به هر چیزی از کلاهبرداری آنلاین گرفته تا هک اشاره کند. جرایم سایبری یک مشکل رو به رشد است، زیرا افراد بیشتری از اینترنت و رایانه برای فعالیت های روزمره خود استفاده می کنند.

انواع مختلفی از جرایم سایبری وجود دارد، اما همه آنها یک ویژگی مشترک دارند. مردم از ناشناس بودن رایانه و اینترنت برای ارتکاب جرم استفاده می کنند.

این می تواند شامل هر کسی از هکرهای فردی گرفته تا گروه های جنایت سازمان یافته باشد. بسیاری از مجرمان سایبری در کشورهایی مستقر هستند که قوانین علیه جرایم سایبری به اندازه سایر نقاط جهان سختگیرانه نیست. این امر ردیابی و پیگرد قانونی آنها را برای مجریان قانون دشوار می کند.

جرایم سایبری یک مشکل جهانی است و به این زودی ها از بین نمی رود. با این حال، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای محافظت از خود در برابر قربانی شدن جرایم سایبری انجام دهید. این موارد شامل استفاده از رمزهای عبور قوی، دقت در مورد کلیک بر روی آنلاین و به روز نگه داشتن نرم افزار می باشد.

آینده جرایم سایبری

اما آینده جرایم سایبری چیست؟ در اینجا چند پیش بینی وجود دارد:

1. مجرمان سایبری به پیچیده تر شدن ادامه خواهند داد.

با پیشرفت تکنولوژی، تکنیک های مجرمان سایبری نیز پیشرفت می کند. آنها دائماً در حال یافتن راه‌های جدیدی برای سوء استفاده از آسیب‌پذیری‌ها در سیستم‌ها و سرقت داده‌های حساس هستند. انتظار می رود که این روند در آینده ادامه یابد زیرا مجرمان در استفاده از هوش مصنوعی و سایر ابزارها به نفع خود ماهرتر می شوند.

2. باج افزار یک تهدید بزرگ باقی خواهد ماند.

باج افزار نوعی بدافزار است. فایل‌های قربانی را رمزگذاری می‌کند و برای دسترسی مجدد به آن‌ها باج می‌خواهد. این شکل از حمله در سال های اخیر در حال افزایش بوده است و انتظار نمی رود به این زودی ها از سرعت آن کاسته شود. در واقع، پیش‌بینی می‌شود که حملات باج‌افزاری 20 میلیارد دلار برای کسب‌وکارها هزینه داشته باشد.

3. مجرمان دستگاه های IoT را بیشتر مورد هدف قرار می دهند.

دستگاه های اینترنت اشیا به طور فزاینده ای محبوب می شوند، اما آنها همچنین هدف اصلی مجرمان سایبری هستند. به این دلیل که این دستگاه ها اغلب ناامن هستند و فاقد ویژگی های امنیتی اولیه هستند. در نتیجه، آنها می توانند راه آسانی را برای ورود به یک سیستم آنلاین متصل به مهاجمان ارائه دهند.

افکار فراق

جرایم سایبری یک مشکل پیچیده و همیشه در حال تحول است که نیازمند یک رویکرد جامع و جهانی است. از کسب‌وکارهایی که برای ایمن کردن دارایی‌های داده‌شان گام برمی‌دارند تا آژانس‌های دولتی که در معاهدات بین‌المللی همکاری می‌کنند، بهبود تنها زمانی حاصل می‌شود که همه ما با هم کار کنیم.

اگر می‌خواهیم در مبارزه با جرایم سایبری موفق شویم، باید در تلاش‌های خود هوشیار باشیم. این شامل همه چیز می شود، از مطلع ماندن از آخرین تهدیدها و روندها تا استقرار راه حل های امنیت سایبری در سطوح مختلف معماری امنیتی. تنها در این صورت است که می‌توانیم به پیشرفت در جهت پیروزی در این جنگ امیدوار باشیم.

تصویر ویژه: تیما میروشنیچنکو; Pexels.com متشکرم!

دینا ریچی

دینا ریچی

ویرایشگر مدیریت در ReadWrite

Deanna مدیر ویرایشگر ReadWrite است. او قبلاً به عنوان سردبیر Startup Grind کار می کرد و بیش از 20 سال تجربه در مدیریت محتوا و توسعه محتوا دارد.