مدیر تجزیه و تحلیل داده ها: نقش و مهارت های کلیدی مورد نیاز


تمام جلسات درخواستی از اجلاس امنیت هوشمند را در اینجا بررسی کنید.


مدیر تجزیه و تحلیل داده ها مسئول عملکرد تجزیه و تحلیل داده ها در یک سازمان است. برای هر شرکت بزرگ، این یک نقش مدیریتی است و ممکن است به یک مدیر داده بالاتر گزارش دهد یا نه. به همین ترتیب، ممکن است مسئول یکپارچه سازی و مدیریت داده ها در یک شرکت باشد یا نباشد (اگرچه اغلب این کار را انجام می دهد) و/یا عملکرد تحلیلی مبتنی بر یادگیری ماشین (ML)، پیش بینی کننده و تجویزی که ممکن است تحت علم داده یک شرکت قرار گیرد. عملکرد.

به این معنی که عنوان مدیر تجزیه و تحلیل داده ها بسته به تاریخچه، اندازه و تخصص عملکرد پردازش و تجزیه و تحلیل داده ها، ممکن است به طور متفاوت در سازمان های خاص اعمال شود.

در این مقاله، ما یک مدیر را به عنوان مسئول تیمی از تحلیلگران داده در نظر می گیریم. با این حال، این نقش ممکن است مسئولیت مدیریتی برای عملکرد سازمانی مهندسی داده و/یا دانشمندان داده نیز داشته باشد. هیئت شغلی Zippia از جمله مواردی است که مسئولیت های معمولی را بر اساس آگهی های ارسال شده برای این نقش مطالعه کرده است.

این مقاله به بررسی مسئولیت‌ها و مهارت‌های مورد نیاز برای یک مدیر تجزیه و تحلیل داده می‌پردازد.

رویداد

اجلاس امنیت هوشمند بر حسب تقاضا

نقش حیاتی هوش مصنوعی و ML در امنیت سایبری و مطالعات موردی خاص صنعت را بیاموزید. امروز جلسات درخواستی را تماشا کنید.

اینجا را تماشا کنید

نقش مدیر تجزیه و تحلیل داده در سازمان

در زیر نقش های مدیر تجزیه و تحلیل داده ها در یک سازمان آورده شده است.

1. تجزیه و تحلیل

یک مدیر تجزیه و تحلیل داده ها ابتدا باید یک تحلیلگر داده باشد که در ایجاد، حفظ، بهبود و یکپارچه سازی صحیح ابزارها و فرآیندهای تحلیلی در بخش های داخلی سازمان مسلط باشد. در مرحله بعد، مدیر تجزیه و تحلیل داده ها با سایر رهبران داده در یک سازمان برای تعریف شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) و هدایت توسعه چارچوب های اندازه گیری همکاری می کند. سپس، با استفاده از الگوهای شناسایی شده در داده ها، مدیر ابتکارات مبتنی بر داده را هدایت می کند که اهداف KPI را در حمایت از سودآوری و رشد شرکت برآورده می کند.

نقش مدیر تجزیه و تحلیل داده ها در درجه اول به رهبری بستگی دارد و شامل نظارت پیشرفته بر تمام فعالیت های مرتبط با تجزیه و تحلیل داده ها (و شاید مدیریت انبار داده های سازمانی) است. درک نحوه مدیریت تیم های از راه دور و در محل برای انجام این نقش بسیار مهم است. به عنوان یک متخصص موضوع، مدیر تجزیه و تحلیل داده، پرسنل داده های کلیدی را در توسعه و پیاده سازی سیستم هایی که عملکرد شرکت را افزایش می دهند، رهبری می کند.

اگر شرکت برای به دست آوردن بینش های خاص به روش های تحلیلی جدیدی نیاز داشته باشد، این مسئولیت مدیر است که آن رویکردها را طراحی یا توصیه کند. مدیران تجزیه و تحلیل داده‌ها همچنین مکالمات و سیاست‌های مبتنی بر داده‌های حیاتی را در سازمان هدایت می‌کنند و بینش‌های مبتنی بر داده را آموزش و پیاده‌سازی می‌کنند.

3. داده ها را در استراتژی شرکت قرار می دهد

صاحبان این نقش باید دید روشنی از اینکه چگونه داده ها می توانند عملیات تجاری و سودآوری را بهبود بخشند داشته باشند. مدیر تجزیه و تحلیل داده ها علاوه بر تعیین استراتژی تحلیلی یک شرکت، نحوه انطباق آن با استراتژی کلی شرکت را نیز تعریف می کند. در این موقعیت، آن‌ها ممکن است به رهبران سازمانی کمک کنند تا بررسی‌های مبتنی بر داده‌ها و اصلاحات استراتژی، به ویژه در مورد توسعه محصول، بازاریابی و فروش را برنامه‌ریزی کنند.

4. با روسای داخلی ادارات همکاری می کند

نقش اصلی مدیر تجزیه و تحلیل داده ها هدایت تیم ها در یک محیط مشترک است. به غیر از نظارت بر تجزیه و تحلیل داده‌ها و تیم‌های مدیریت انبار داده، مدیر باید با تیم‌های محصول، مدیریت اجرایی و حتی عملیات کار کند تا محصولات تحویلی پروژه را با کارایی بالا اجرا کند. به عنوان رئیس بخش، این استعداد با سایر روسای بخش کار می کند تا بر شایستگی ها و بلوغ داده محور در شرکت تأثیر بگذارد. برای نشان دادن، ممکن است مدیر با بخش منابع انسانی همکاری کند تا معیارهایی را برای انتخاب استعدادهای تحلیلی جدید تعیین کند تا تضمین کند که فقط بهترین دست ها استخدام می شوند.

حفظ آخرین روندها و بهترین شیوه ها در تجزیه و تحلیل داده ها برای شناسایی فرصت های رشد سازمانی یکی دیگر از مسئولیت های مدیر تجزیه و تحلیل داده است. مدیر همچنین می‌تواند این الگوها را شناسایی کند و راه‌های جدیدی را برای اعمال تحلیل‌ها در چالش‌های تجاری توصیه کند.

10 مهارت مورد نیاز برای مدیر تجزیه و تحلیل داده ها در سال 2023

بدون ترتیب خاصی، در اینجا ده مهارت برتر مورد نیاز مدیر تجزیه و تحلیل داده ها در سال 2023 آورده شده است.

1. تجسم داده ها

توانایی تبدیل داده های خام و سخت به زمینه های بصری که درک و تفسیر آن برای مغز انسان آسان است برای موفقیت در این نقش ضروری است. به عنوان مدیر تجزیه و تحلیل داده‌ها، ارائه مکرر به ذینفعان و سایر رهبران سازمانی با بینش‌های واضح داده‌ای که از تجزیه و تحلیل‌های دقیق به دست آمده است، یک عملکرد اصلی است. حصول اطمینان از اینکه ذینفعان بینش حاصل از این مقادیر بزرگ و ناملموس داده را درک کرده و از آنها قدردانی می کنند، تضمین می کند که اطلاعات می تواند برای اطلاع رسانی تصمیمات تجاری حیاتی مورد استفاده قرار گیرد.

به همین دلیل است که گفتن داده‌ها یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها در زرادخانه مدیر تجزیه و تحلیل داده است. ابزارهای رایج تجسم داده ها شامل نمودارها، نمودارها، نقشه ها، جداول، اینفوگرافیک ها و داشبوردها هستند. برخی از سازمان ها همچنین دانش برخی از ابزارهای تجسم داده مانند Periscope، PowerPoint، Keynote و Google Sheets را در اولویت قرار می دهند.

2. خدمات گزارش سرور SQL و SQL (SSRS)

این زبان برنامه نویسی مخصوص دامنه که به متخصصان داده اجازه می دهد به داده های ذخیره شده در پایگاه داده های رابطه ای دسترسی پیدا کرده و آنها را دستکاری کنند، یکی از رایج ترین ابزارهای تجزیه و تحلیل داده ها است. سازمان‌ها که برای ذخیره و بازیابی داده‌ها از پایگاه‌های داده استفاده می‌شوند، معمولاً از متقاضیان می‌خواهند که تجربه عملی با این زبان (و همچنین سایر زبان‌های برنامه‌نویسی مانند پایتون) داشته باشند.

از آنجایی که از یک مدیر تجزیه و تحلیل داده انتظار می رود تیم هایی متشکل از تحلیلگران داده و پرسنل انبار داده را رهبری کند، درک عمیق این زبان و تکنیک های آن حیاتی است، زیرا باعث تولید داده های قوی و با کیفیت برای شرکت می شود. تسلط در استفاده از SSRS برای ایجاد گزارش های سفارشی موبایل، چاپی و گرافیکی با سرور SQL نیز مزیت محسوب می شود. SQL به شدت توصیه می شود، و به همین دلیل، مورد تقاضای شرکت های کوچک و بزرگ در سراسر جهان است.

3. رهبری و هوش اجتماعی

همانطور که قبلاً ذکر شد، نقش مدیر تجزیه و تحلیل داده‌ها عمدتاً رهبری محور است و به همین دلیل، مهارت‌های رهبری در همکاری، تیم‌سازی، تأثیرگذاری و آموزش/راهنمایی را می‌طلبد. از الهام بخشیدن به اعتماد سایر روسای بخش گرفته تا راهنمایی تحلیلگران جوان و ارشد، این نقش مستلزم هوش اجتماعی بالایی است.

مدیری با این ظرفیت باید استعدادها را در ظرفیت های متقابل مدیریت کند و آنها را در حمایت از اهداف کلی شرکت متحد کند. این مهارت‌های بین‌فردی عبارتند از (اما نه محدود به) حل‌کننده مشکل، داشتن نگرش می‌توانم، حفظ خونسردی، رعایت ضرب‌الاجل‌های تنگاتنگ، و خودانگیختگی و فعال بودن. بسیاری از شرکت ها کاندیداهایی را که تجربه کار با مدیران ارشد کسب و کار و توانایی نشان داده شده در مدیریت بارهای کاری سنگین در محیطی سریع را داشته اند، در اولویت قرار می دهند.

4. توجه دقیق به جزئیات

اغلب مسئولیت مدیر تجزیه و تحلیل داده ها این است که اطمینان حاصل کند که جمع آوری، سازماندهی، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها کامل و یکپارچه است. از آنجایی که بینش‌های به‌دست‌آمده از این فرآیند برای اطلاع‌رسانی تصمیم‌های بعدی در سطح سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار مهم است که داده‌ها تمیز و با بیشترین توجه به جزئیات آماده شوند.

این فرآیندها نیاز به تمرکز شدید دارند و به عنوان سرپرست و ناظر منصوب تمام فعالیت‌های مرتبط با داده در سازمان، ارزیابی مجدد کدها و ساختارهای پیچیده برای خطاها و شکاف‌ها مهارتی است که باید در آن مهارت داشت. داده‌های کثیف که بدون مراقبت رها می‌شوند، سیستم‌های داده بزرگ را فلج می‌کنند و استراتژی کسب‌وکار ضعیف را اطلاع‌رسانی می‌کنند.

5. تجزیه و تحلیل فرآیند کسب و کار

مدیر تجزیه و تحلیل داده ها مسئول تأثیرگذاری بر تصمیمات کلیدی است که بر عملیات تجاری تأثیر می گذارد، به ویژه در رابطه با داده ها و قابلیت های آن. برای انجام این مسئولیت، درک چگونگی ارزیابی موثر فرآیندهای تجاری برای کارایی و بهره وری ضروری است. به همین دلیل از نامزدها مطالبه می شود.

با انجام بررسی‌های چند مرحله‌ای از عملیات کلیدی کسب‌وکار، مدیر می‌تواند شکاف‌ها یا فرصت‌ها را شناسایی کند و توصیه‌هایی مبتنی بر داده ارائه دهد. تجزیه و تحلیل فرآیند، به خودی خود، شامل تجزیه و تحلیل داده های تولید شده از عملیات تجاری است و این در حوزه نفوذ مدیر است.

6. یادگیری ماشینی

اگرچه همه پروژه های تجزیه و تحلیل داده شامل یادگیری ماشینی (ML) نمی شوند، خطوط بین ML و تجزیه و تحلیل داده ها هر روز نازک تر می شوند. تسلط بر این زیرمجموعه هوش مصنوعی به طور فزاینده ای برای متخصصان داده مورد نیاز است.

7. درک عمیق حاکمیت داده ها، انطباق با مقررات و بهترین شیوه های سیاست حفظ حریم خصوصی

بهترین شیوه‌ها برای ذخیره و حفاظت از داده‌های حساس مشتریان یکی از دغدغه‌های اصلی سازمان است. به عنوان رهبر تیم‌های مرتبط با داده، مدیر تجزیه و تحلیل داده‌ها باید درک عمیقی از نحوه مدیریت مداوم و اخلاقی داده‌ها در تمام موارد استفاده داشته باشد و متخصصان جوان را برای دنبال کردن همان مسیر راهنمایی کند. دانش کاری ابزارهای حاکمیت داده مانند IBM و Collibra نیز برای کمک به مدیر در ایجاد و حفظ یک برنامه حاکمیت داده مستحکم مورد نیاز است. آگاهی از قوانین جهانی حفاظت از داده ها از جمله CCPA و GDPR نیز حیاتی است.

8. ارتباط موثر

مهارت های ارتباطی عالی کلامی و نوشتاری از الزامات حیاتی برای برتری در نقش مدیر تجزیه و تحلیل داده ها است. به عنوان یک نقش مشترک، مدیر تجزیه و تحلیل داده ها باید نه تنها با کارکنان، بلکه با سایر روسای بخش ها و مدیران سطح بالا ارتباط موثر برقرار کند. صرف نظر از شکل ارتباط، داوطلب باید مهارت هایی را توسعه دهد که به آنها امکان می دهد داده ها و استراتژی های پیچیده را به اصطلاحات کاربردی و قابل درک آسان ترجمه کنند که هر فرد بتواند آن را درک کند.

9. هوش تجاری (BI)

هوش تجاری (BI) یک فرآیند مبتنی بر فناوری است که تجزیه و تحلیل تجاری، تجسم داده ها، داده کاوی و سایر زیرساخت های داده را ترکیب می کند تا به شرکت ها در تصمیم گیری های سودآور و مبتنی بر داده کمک کند. اگرچه BI به خودی خود یک شغل است، یک بخش تجزیه و تحلیل داده مسئول استفاده از تکنیک ها و زیرساخت های پیشرفته داده در حمایت از BI است که در سراسر سازمان استفاده می شود.

10. استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل داده منبع باز

دانش کار در مورد استفاده از ابزارهای منبع باز در تجزیه و تحلیل مجموعه داده های بزرگ و بدون ساختار نیز یک مهارت ارجح (اما نه لازم) برای برتری در این نقش است. این ابزارها برای بخش‌های اصلی تحلیل داده‌ها وجود دارند و به متخصصان داده کمک می‌کنند تا از حمایت جامعه برای به دست آوردن داده‌های مرتبط برای رشد سازمان خود استفاده کنند. توانایی استفاده از ابزارهای رایج تجزیه و تحلیل داده منبع باز مانند Apache Hadoop نیز مزیت دیگری است.

پیشینه یک مدیر تجزیه و تحلیل داده ها

تجربه، مهارت و استعداد از صلاحیت آموزشی رسمی برای مدیر تجزیه و تحلیل داده ها فراتر می رود. زیپیا دریافته است که کمتر از دو سوم افرادی که در این نقش حضور دارند مدرک لیسانس دارند و کمتر از یک سوم دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند، اگرچه البته چنین مدارکی می‌تواند مهارت‌ها و استعدادهای مرتبط را ارائه دهد.

مدرک کارشناسی در رشته های علوم، فناوری، مهندسی یا ریاضی (STEM) یا امور مالی، اقتصاد یا تجارت مرتبط ممکن است مرتبط باشد. یک مدرک تحصیلات تکمیلی اضافی (اعم از کارشناسی ارشد یا دکترا) ممکن است به طور مشابه داوطلبان را واجد شرایط کند – و البته، اولین گام مهمی را برای ورود به بخش تجزیه و تحلیل داده ها فراهم می کند.

ماموریت VentureBeat این است که یک میدان شهر دیجیتال برای تصمیم گیرندگان فنی باشد تا دانشی در مورد فناوری سازمانی متحول کننده کسب کنند و معامله کنند. جلسات توجیهی ما را کشف کنید.