ChatGPT سرمایه گذاران را غرق کرده است – اما آیا می تواند بیکن را به خانه بیاورد؟


چه زمانی ChatGPT – ربات چت مبتکر، متفکر و گهگاهی از OpenAI – این هفته از شرکتی که در پشت آن قرار دارد پرسیده شد که چقدر ارزش دارد، پاسخ‌های آن عبارت بود از: «احتمالاً ارزش آن صدها میلیون دلار است، اگر نه بیشتر. “

مایکروسافت که شایعه شده است سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در OpenAI علاوه بر تعهد 1 میلیارد دلاری قبلی خود را در نظر گرفته است، شرط می بندد که ارزش این شرکت بسیار بیشتر است – علیرغم این واقعیت که نه ChatGPT و نه سایر مدل های AI ساخته شده توسط OpenAI هنوز در رتبه بندی قرار ندارند. مقادیر زیادی پول نقد OpenAI چندین نسخه نمایشی چشمگیر و جلب توجه ساخته است و یک عملکرد محبوب تکمیل خودکار برای کدنویسان ارائه شده توسط GitHub مایکروسافت را تقویت می کند. اما علیرغم هیاهویی که در اطراف فناوری آن در حال چرخش است، این استارت آپ محصول یا کسب و کاری پردرآمد و سودآور ایجاد نکرده است.

جیمز چم، شریک بلومبرگ بتا، یک شرکت سرمایه گذاری، می گوید: “ما واقعا نمی دانیم که ChatGPT در چه چیزی عالی خواهد بود.” اما در حالی که ممکن است مسیر ربات به سمت ثروت مشخص نباشد، Cham با بسیاری از VCها و کارآفرینان این احساس را به اشتراک می‌گذارد که فناوری پشت ربات به میزان قابل توجهی سود خواهد کرد. فن‌آوری OpenAI در قلب علاقه‌مندی به به اصطلاح هوش مصنوعی مولد است، اصطلاحی که شامل الگوریتم‌هایی است که می‌توانند متن، تصاویر یا داده‌های دیگر تولید کنند.

چم وضعیت کنونی را با روزهای اولیه اینترنت مقایسه می‌کند، زمانی که برخی از نمایش‌های مبهم اما خاطره‌انگیز پیش از یک تغییر دریایی در عملکرد نرم‌افزار، شرکت‌های فناوری و جامعه گسترده‌تر بودند. چم درباره ChatGPT می‌گوید: «ما دهه‌ها دموی عالی هوش مصنوعی داشته‌ایم، اما این اولین موردی است که شما آن را به کسی می‌دهید و آنها واقعاً از احتمالات هیجان‌زده هستند.

چت ربات OpenAI هنگام انتشار در دسامبر 2022، اینترنت را تحت تأثیر قرار داد و توانایی عجیبی در پاسخ به سؤالات و انجام ترفندهایی مانند ساختن مقالات منسجم، تولید کدهای کامپیوتری کارآمد و تفکر در مورد معنای زندگی را نشان داد. این الگوریتم توسط GPT-3، یک الگوریتم تولید متن که توسط OpenAI توسعه یافته است، ارائه می‌شود که به مقدار زیادی متن از وب و منابع دیگر داده می‌شود و سپس آموزش‌های اضافی در مورد نحوه پاسخ دادن به سؤالات داده شده است.

برخی از توسعه دهندگان آنقدر از ChatGPT الهام گرفتند که به سرعت از آن برای ایجاد برنامه هایی مانند یک دستیار صفحه گسترده قادر به انجام محاسبات پیچیده در پاسخ به یک درخواست ساده تایپ شده است.

اما به دلیل نحوه عملکرد ChatGPT – با یافتن الگوهای آماری در متن به جای اتصال کلمات به معنی – اغلب حقایق و ارقام را جعل می کند، سؤالات را اشتباه می فهمد و سوگیری هایی را که در داده های آموزشی خود یافت می شود نشان می دهد. این احتمالاً تلاش‌ها برای استفاده گسترده از فناوری را پیچیده می‌کند، مثلاً با مخلوط کردن اطلاعات گمراه‌کننده یا مغرضانه در نتایج جستجو.

یکی از دلایل هیجان صنعت فناوری در مورد ChatGPT که با ترفندهای سالنی آن تغذیه می شود، این پیشنهاد است که ممکن است سلطه طولانی مدت گوگل و سایر غول های فناوری را مختل کند و به شرکت های کوچک اجازه می دهد از رقبای بسیار بزرگتر رقابت کنند. یکی از نظریه های رایج این است که ربات می تواند جستجوی وب را متحول کند.

برای مایکروسافت، سرمایه‌گذاری بیشتر در OpenAI می‌تواند راهی را ارائه دهد تا اطمینان حاصل شود که اگر لحظه‌ای مخرب هوش مصنوعی وجود داشته باشد، این شرکت نه تنها آسیبی ندیده، بلکه در موقعیتی قرار خواهد گرفت که منتفع شود. Nathan Benaich، یکی از سرمایه‌گذاران Air Street Capital که روندهای هوش مصنوعی را دنبال می‌کند، می‌گوید در حالی که تبلیغات زیادی در مورد هوش مصنوعی مولد وجود دارد، راه‌های زیادی وجود دارد که مایکروسافت می‌تواند از این فناوری برای بهبود محصولات خود استفاده کند.

طیف وسیع و متنوع محصولات این شرکت، از خدمات سازمانی و ابری گرفته تا دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای مصرف‌کننده، فرصت‌های بالقوه زیادی را فراهم می‌کند. مایکروسافت در حال حاضر از فناوری پشت ChatGPT برای تولید خودکار قطعه‌های کد در محصول ویژوال استودیو خود استفاده می‌کند و طبق گزارش‌ها، به دنبال استفاده از ChatGPT برای بهبود عملکرد موتور جستجوی عقب مانده خود، Bing است.

Benaich می‌گوید: «سطح – فضای برنامه‌ای که مایکروسافت با همه مشتریانش دارد – بسیار وسیع است. او می گوید برای مایکروسافت، شرکتی با ارزش حدود 1.7 تریلیون دلار، 10 میلیارد دلار با توجه به بازده های احتمالی، مبلغ زیادی نیست. Semafor گزارش داد که این سرمایه گذاری به OpenAI ارزش 29 میلیارد دلاری می دهد.