‘Poker Face’ ‘Columbo’ جدید است—و این یک چیز خوب برای طرفداران است


صورت پوکر، راز قتل جدید ریان جانسون، نویسنده و کارگردان، هفته گذشته در برنامه Peacock با نقدهای حنایی به نمایش درآمد، با شخصیت ناتاشا لیون، چارلی کیل – یک گشاینده جنایات DIY که در حال فرار از بدکاران کازینو با توانایی غیرطبیعی در تشخیص دروغ – به سرعت تبدیل به یکی از محبوب ترین فرقه ها شد. . چه کسی فکر می‌کرد بازسازی یک نمایش پلیسی غبارآلود دهه 1970 چنین محتوای غنی باشد؟

برای انصاف، صورت پوکر به معنای واقعی کلمه بازسازی نیست اما همانطور که منبعی کمتر از آنچه وبلاگ Columbophile اشاره کرده است، “صورت پوکر می تواند باشد کلمبو راه اندازی مجدد در همه به جز نام. جانسون و لیون هر دو قسم خورده اند کلمبوسر، با لیون یک بار تهدید برای مبارزه با مارک روفالو بیش از حق بازی در نقش ستوان. جانسون در مصاحبه‌های خود به این الهام اشاره کرد و گفت: «این نوعی بازگشت به عقب است. Magnum PI یا فایل های راکفورد یا کلمبو” یا او توضیح می دهد که “مانند کلمبو، قتل را در اولین اقدام به شما نشان می دهیم. ما به شما نشان می دهیم که چه کسی این کار را انجام داده است. و پس از آن است [about] چگونه شخصیت ناتاشا لیون قرار است در نهایت آنها را بگیرد.” و وقتی کرکس از جان دارنیل از The Mountain Goats پرسید که چگونه در نهایت او را انتخاب کردند، او بازی را رد کرد: “احتمالاً داشتم ایراد می گرفتم. [Johnson] در مورد چیزی و او پیام داد: “می خواهم در مورد این برنامه تلویزیونی که با ناتاشا لیون انجام می دهم با شما صحبت کنم.” اساسا اینطور است کلمبو با او به عنوان کارآگاه.

به همه کسانی که دوست دارند کلمبو، این یک چیز عالیست. حتی فراتر از قالب منحصربه‌فرد، ابتدا افشای قاتل اتفاق می‌افتد – که به این معنی است که این یک ماجراجویی است، نه یک اتفاق –صورت پوکر مظهر جذابیت های خشن، پسرفته و به طرز آشکاری بی نظیر پیشینی معنوی خود است. مانند کلمبو، کیل اغلب به دنبال افراد ثروتمند و قدرتمند است، افرادی که فکر می کنند نباید مجبور باشند تا کفاره گناهان خود را بپردازند. مانند کلمبو، او دائماً دست کم گرفته می‌شود، ویژگی‌ای که او در نهایت به آن دقت می‌کند. تصویری که پیتر فالک از کارآگاه بی‌تفاوت به تصویر می‌کشد، بی‌نظیر است. نحوه چرخش او از بوفون به نعل تیز تیغ زیبایی و لذت بخش است، به این معنی که لیون اگر بخواهد کال را با کلمبو در تالار مشاهیر تلویزیونی Sleuths مانتو بپوشاند، کارش را برای او قطع می کند. اما در تعداد معدودی از قسمت‌های موجود تا کنون (یکی جدید امروز منتشر شد)، واضح است که لیون – شور، انعطاف‌پذیر، به‌طور غیرمنطقی با اعتماد به نفس – در حال ارائه نوع بسیار منحصربه‌فردی از جنایتکار است.

در به‌روزرسانی منبع، جانسون انتخاب‌های محتاطانه‌ای برای سلیقه‌های مدرن ما انجام داد: بر خلاف کلمبو، که پلیس قتل لس‌آنجلس بود، لیونز کیل یک غیرنظامی است که مدام درگیر مرگ‌های ماهی است. او همچنین از توانایی فوق‌الذکر برخوردار است که همیشه می‌گوید کسی دروغ می‌گوید، که یک قلاب کوچک سرگرم‌کننده و هوشمندانه به فرمول نمایش اضافه می‌کند. اما در حالی که صورت پوکر اتفاقات بسیار در عصر مدرن رخ می‌دهد، همانطور که می‌توانیم از تمام فناوری‌های محبوب مصرف‌کننده‌ای که ظاهر می‌شود و در برخی مواقع نقاط طرح را به پیش می‌برد، ببینیم، آن‌طور که راز قتل قبلی جانسون وابسته به مدرنیته نیست، پیاز شیشه ای، به وضوح بود.

و این به ماهیت نمایش گسترش می یابد. همانطور که جانسون اخیرا به WIRED توضیح داد، در حالی که صورت پوکر دارای یک خط از طریق، هر قسمت داده شده مستقل است. او گفت که این “یک انتخاب کاملا آگاهانه” بود، “چیزی که نمی‌دانستم برای همه افرادی که آن را مطرح می‌کردیم آنقدر رادیکال به نظر می‌رسید. روایت سریالی استریم به تازگی به جاذبه هزار خورشید تبدیل شده است تا جایی که حافظه جمعی همه پاک شده است. این شیوه داستان سرایی نبود که مردم را در طول تاریخ گسترده تلویزیون به تماشای تلویزیون نگاه می داشت. بنابراین این نه تنها یک انتخاب بود، بلکه انتخابی بود که واقعاً باید برای آن بجنگیم.»

در حال حاضر، حتی یک مصرف کننده معمولی نیز می تواند نشانه های “تلویزیون پرستیژ” را تشخیص دهد. غم، عظمت، بودجه هنگفت. تقریباً انگار از زمانی که تلویزیون رمان جدید نامیده شد، نیاز به تقویت اهمیت خود را احساس کرد. در این روند، سرگرمی خود را از دست داد. با انجام کاری به ظرافت و جسارت مانند بازسازی یواشکی کلمبوجانسون، و سپس آن را به موفقیتی پرشور تبدیل کرد، جانسون نکته مهمی را به بینندگان یادآوری کرد: راه‌های زیادی برای ساختن تلویزیونی که مورد تحسین منتقدان قرار می‌گیرد، وجود دارد. یک معمای دیگر حل شده را در نظر بگیرید.