دمای زمین بدون جو چگونه خواهد بود؟


خوب، چند نکته سریع. این فقط سطح دمای زمین از آنجایی که نور خورشید فقط به سطح برخورد می کند و زمین از سطح تابش می کند، این امر هرگونه تعامل با هسته مذاب بسیار داغ را نادیده می گیرد.

همچنین، توجه داشته باشید که این مقدار کمی سردتر از این است واقعی میانگین دمای زمین (13.9 درجه سانتیگراد) – اختلاف 27.1 درجه سانتیگراد. این به این دلیل است که زمین در واقع یک سنگ برهنه نیست. درعوض، ما یک فضای فوق‌العاده داریم که از ما محافظت می‌کند که اگر دنیا واقعاً آنقدر سرد بود، زندگی چگونه بود.

زمین در آن دما چگونه خواهد بود؟ خب، در حال حاضر مکان‌هایی روی زمین وجود دارند که بسیار سردتر هستند، بسیاری از آنها در قطب جنوب، جایی که دمای آن به زیر 90- درجه سانتی‌گراد می‌رسد. و سیبری که به طور دائم مستقر هستند، و دما در آنها می تواند به زیر 60- درجه سانتیگراد برسد. بنابراین نباید تصور کنیم که زمین سردتر برای مردم یا سایر اشکال زندگی تنها بر اساس دما غیرقابل سکونت باشد، اما بیشتر آنها احتمالاً خوشه خواهند شد. به سمت مناطق گرمتر کره زمین (به یاد داشته باشید که -13.2 درجه سانتیگراد یک میانگین است، بنابراین درست مانند زمین امروز، قطبها سردتر از خط استوا خواهند بود. قطب جنوب و قطب شمال هر دو بسیار سردتر از اکنون خواهند بود.)

و از آنجایی که میانگین 13.2- درجه سانتیگراد به این معنی است که بیشتر سیاره زیر نقطه انجماد (0 درجه سانتیگراد) خواهد بود، مقدار بیشتری از آب یخ خواهد بود. با این حال، مکان‌هایی که کمی بالاتر از حد متوسط ​​هستند، بسته به فشار اتمسفر، می‌توانند آب مایع داشته باشند.

با کمال تعجب، شما همچنان برای غذا و نوشیدنی خود به یخچال نیاز دارید. با این حال، این یخچال اشیا را سرد نگه نمی‌دارد، بلکه آنها را از دمای بیرون عایق می‌کند تا از یخ زدن مواد جلوگیری کند.

زمین همچنان گرمتر از مریخ است که میانگین دمای آن در حدود -63 درجه سانتیگراد است. اما مریخ دارای مشکلات دیگری است که باعث می شود آن را برای انسان ها چندان خوشایند نباشد. جو فوق العاده نازک است و حاوی اکسیژن بسیار کمی است. و بدون جو، زمین نیز این مشکل را خواهد داشت. اشکال حیات در اینجا باید بدون نیاز به اکسیژن تکامل یافته باشند – و بازدیدکنندگان شبیه انسان به نوعی لباس فضایی برای محافظت و تنفس نیاز دارند.

خوشبختانه برای ما زمینی ها، ما در واقع یک جو داریم. بیشتر نیتروژن است اما اکسیژن زیادی نیز دارد و 0.04 درصد دی اکسید کربن (بر حسب حجم) است. دی اکسید کربن، همراه با بخار آب، تابش مادون قرمز ساطع شده از سطح زمین را جذب می کند و چیزها را در دمایی نگه می دارد که ما می توانیم فعلاً آن را تحمل کنیم.

اما دی اکسید کربن یک مشکل رو به رشد است. بیش از حد به این معنی است که اتمسفر حتی به دمای بالاتری خواهد رسید و منجر به تمام مشکلات بالقوه تغییرات آب و هوایی، از جمله ذوب شدن یخچال های طبیعی، افزایش سطح دریا و آب و هوای شدید می شود. به همین دلیل است که توافقنامه آب و هوای پاریس یک هدف بین‌المللی برای حفظ دمای 1.5 درجه سانتی‌گراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن است – و خبر بد این است که 9 سال گذشته گرم‌ترین سال‌ها بوده است. اگر دما همچنان بالا برود، زمین دیگر برای انسان ها و بسیاری دیگر از موجودات روی آن عالی نخواهد بود.