رایانش ابری مجازی چیست؟ انواع، موارد استفاده و مزایا


رایانش ابری مجازی فناوری است که مزایای دو فناوری دیگر را در هم می آمیزد: رایانش ابری و مجازی سازی. مردم اغلب بین محاسبات ابری و مجازی سازی گیج می شوند، زیرا هر دو این اصطلاحات اغلب با یکدیگر استفاده می شوند.

بیایید هر دوی این اصطلاحات را تعریف کنیم تا این سردرگمی برطرف شود.

پردازش ابری

رایانش ابری یکی از محبوب ترین فناوری های این عصر دیجیتال است. این به ارائه خدمات محاسباتی بر اساس درخواست میزبانی شده از طریق اینترنت اشاره دارد. این خدمات شامل سرور، ذخیره سازی، پایگاه داده، شبکه، تجزیه و تحلیل، اطلاعات و نرم افزار است.

مجازی سازی

یکی دیگر از فناوری های رایج در این عصر اینترنت مجازی سازی است. به ایجاد یک نسخه مجازی از چیزی مانند سیستم عامل (OS)، سرور، دسکتاپ، دستگاه ذخیره سازی و منبع شبکه اشاره دارد. این امکان استفاده از ظرفیت ماشین فیزیکی را با توزیع منابع بین کاربران یا سازمان های مختلف فراهم می کند.

ترکیب محاسبات ابری و مجازی سازی بسیاری از چیزها را ممکن کرده است که زمانی قابل تصور نبود. به لطف مجازی سازی و محاسبات ابری (monovm dotcom)، امکان احضار سرویس های ذخیره سازی و رایانه های قوی روی ابر وجود دارد.

این پست وبلاگ به شما کمک می کند تا بفهمید محاسبات ابری مجازی چیست، مزایای آن و موارد استفاده از آن.

رایانش ابری مجازی چیست؟

این به تحویل بر اساس تقاضای محیط های مجازی از طریق اینترنت اشاره دارد. یک سرور ابری فیزیکی تنها میزبان همه این محیط های مجازی است و تمام منابع لازم را فراهم می کند. وقتی کاربران یا سازمان‌ها از این محیط‌های مجازی استفاده می‌کنند، احساس می‌کنند که در سیستم خود محلی هستند.

مجازی‌سازی زیرساخت‌های ابری امروزی را تقویت کرده است و آن را قادر می‌سازد تا محیط‌های مجازی را از طریق اینترنت ارائه دهد. امکان اشتراک گذاری زیرساخت را برای کاربران فراهم کرده است.

چرا باید از رایانش ابری استفاده کنید؟

ثابت می کند که برای سازمان ها مفید است و به همین دلیل است که این فناوری به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

 • دسترسی و انعطاف پذیری را بهبود می بخشد: می توانید در هر زمان و هر مکان به دستگاه های مجازی دسترسی داشته باشید. همچنین، می توانید آنها را به هر مکان دیگری منتقل کنید. برای مثال، می‌توانید ماشین‌های مجازی را بدون تغییر پیکربندی به سرور دیگری منتقل کنید.
 • عدم وجود محدودیت‌های سخت‌افزاری: نیاز به دستیابی به سخت‌افزار جدید برای برآوردن نیازهای در حال تغییر را از بین می‌برد. سازمان‌ها می‌توانند منابع را بر حسب تقاضا در هر کجا که مورد نیاز است، بدون تجربه خرابی غربال کنند. به عنوان مثال، هنگامی که به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز دارید، می توانید یک دستگاه اضافی را بدون حذف آن به شبکه اضافه کنید.
 • پیاده سازی امنیت بهتر: از آنجایی که ماشین های مجازی از یکدیگر جدا و جدا شده اند، امنیت بیشتری دارند. اگر بدافزار یک ماشین مجازی را آلوده کند، تمام ماشین های مجازی دیگر ایمن خواهند بود.

انواع مجازی سازی در رایانش ابری

در زیر انواع مجازی سازی که رایانش ابری از آنها استفاده می کند، آورده شده است. به طور خلاصه می توان گفت که در زیر انواع مختلف محاسبات ابری مجازی آورده شده است.

 • مجازی سازی سخت افزار مستلزم تبدیل سخت افزار فیزیکی به دستگاه های مجازی قابل دسترسی از طریق اینترنت است. Hypervisor قطعه ای از نرم افزار است که بین سیستم عامل و سخت افزار قرار دارد و سخت افزار را به چندین ماشین مجازی (VM) تقسیم می کند. همه ماشین های مجازی منابع سخت افزاری را به اشتراک می گذارند.
 • مجازی سازی سرور: شبیه مجازی سازی سخت افزار است. با استفاده از هایپروایزر، مجازی سازی سرور یک سرور فیزیکی را به چندین سرور مجازی تقسیم می کند.
 • مجازی سازی دسکتاپ به ایجاد محیط های دسکتاپ به نام ماشین های مجازی اشاره دارد. همه ماشین های مجازی به شبکه دسترسی کامل دارند و کاربران می توانند از هر دستگاهی به آنها دسترسی داشته باشند.
 • مجازی‌سازی فضای ذخیره‌سازی: این نوع مجازی‌سازی شامل مجازی‌سازی دستگاه‌های ذخیره‌سازی و ترکیب آن‌ها در فضای ذخیره‌سازی گسترده‌تر قابل دسترسی از هر سخت‌افزاری است. این منجر به استفاده کارآمد از فضای ذخیره سازی موجود می شود.
 • مجازی سازی شبکه: این مستلزم مجازی سازی عناصر سخت افزاری و نرم افزاری در شبکه شما است تا مدیریت شبکه آسان شود. همانطور که سخت افزار از محدودیت های نرم افزار شبکه جدا می شود، شبکه انعطاف پذیرتر می شود.
 • مجازی سازی سیستم عامل: مجازی سازی سیستم عامل هسته را به چند نمونه به نام کانتینر تقسیم می کند. سیستم عامل میزبان مسئول مدیریت منابع کامپیوتر و تکثیر عملکردها در کانتینرها است. هر کانتینر به طور مستقل کار می کند و فقط می تواند از منابع اختصاص داده شده به آن استفاده کند.
 • مجازی‌سازی برنامه‌ها: وقتی برنامه‌ها مجازی‌سازی می‌شوند، به‌طور مرکزی از یک مرکز داده اجرا می‌شوند و نیازی به نصب آن‌ها در دستگاه هر کاربر را از بین می‌برند.
 • مجازی سازی داده ها: سازمان ها را قادر می سازد تا داده های خود را به صورت متمرکز از چندین منبع مانند فایل های اکسل، گزارش های گوگل آنالیتیکس و غیره مدیریت و دستکاری کنند.

از موارد و نمونه هایی از محاسبات ابری مجازی استفاده کنید

در اینجا چند مورد استفاده روزمره و نمونه هایی از محاسبات ابری مجازی آورده شده است:

 • برنامه های کاربردی تجاری: سازمان ها و کسب و کارها معمولاً از برنامه های کاربردی مبتنی بر ابر یا سرویس به عنوان نرم افزار (SaaS) استفاده می کنند. این برنامه ها شامل نرم افزار ERP و نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) می باشد.
 • پخش صوتی و تصویری: تمامی سرویس های پخش صدا و تصویر از جمله نتفلیکس، اسپاتیفای، یوتیوب و غیره بر اساس محاسبات ابری مجازی هستند.
 • پلتفرم‌های همکاری و ارتباط: چند نمونه از پلتفرم‌های همکاری شامل Google Drive، Dropbox و Microsoft OneDrive است. نمونه هایی از پلتفرم های ارتباطی عبارتند از فیس بوک، واتس اپ، زوم و اسکایپ.
 • تجزیه و تحلیل داده ها و هوش مصنوعی: نمونه هایی از ابزارهای تجزیه و تحلیل داده ها Google Analytics و Audience Insights هستند. Microsoft Azure AI، TensorFlow، Google Cloud AI و Amazon AI Services بهترین نمونه از نرم افزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی هستند که از محاسبات ابری مجازی استفاده می کنند.

فواید

مزایای زیر به شرح زیر است:

 • امنیت بهبود یافته: تکنیک های سنتی امنیت شبکه شامل رمزگذاری سرتاسر و استفاده از فایروال ها می باشد. با این حال، تیم‌های فناوری اطلاعات می‌توانند بدون نیاز به سخت‌افزار اضافی، داده‌ها را در سرورهای مختلف مجازی‌سازی و پشتیبان‌گیری کنند.
 • انعطاف پذیری عملیاتی: پیش از این، به دلیل خرابی ناگهانی دستگاه های نقطه پایانی یا سخت افزار خراب، ترس از دست دادن داده ها وجود داشت. این مورد در محیط های ابری صدق نمی کند. دستگاه‌های ذخیره‌سازی و سرورها به‌طور منظم و مجازی برای ایمن نگه‌داشتن داده‌ها پشتیبان‌گیری می‌شوند.
 • مقرون به صرفه: کاملاً مبتنی بر اشتراک منابع و ادغام است تا سازمان ها بتوانند از هزینه های غیر ضروری جلوگیری کنند.
 • کاهش خطر خرابی سیستم: یکی از مزایای قابل توجه ماشین های مجازی این است که می توانید آنها را به سرور دیگری منتقل کنید. در نتیجه، کاربران تاثیر کمی بر خرابی سرور خواهند داشت.

همچنین می توانید بخوانید: مزایای رایانش ابری

نتیجه

مجازی سازی مفهوم جدیدی نیست، اما ترکیب آن با رایانش ابری باعث ایجاد هیاهو در دنیای امروز شده است. تنها با محاسبات ابری، امکان اشتراک گذاری منابع وجود دارد.

با این حال، محاسبات ابری مجازی به اشتراک گذاری زیرساخت های فناوری اطلاعات را نیز امکان پذیر کرده است. این فناوری به طور قابل توجهی برای سازمان ها مفید است زیرا هزینه ها را کاهش می دهد، خطرات را کاهش می دهد و کارایی را بهبود می بخشد.

اعتبار تصویر ویژه: Soumil Kumar; Pexels; متشکرم!

ویجی سینگ

فارغ التحصیل رشته علوم کامپیوتر، متخصص برنامه نویسی و بازاریابی. من به نوشتن مقالات فنی و ایجاد محصولات جدید علاقه زیادی دارم.