بالون جاسوسی چینی معایب بالن های جاسوسی را نشان می دهد


روز جمعه، یونایتد آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفت که به دنبال کشف یک بالون بزرگ چینی در ارتفاع بالا که این هفته بر فراز ایالات متحده در حال حرکت است، یک سفر دیپلماتیک بلندپایه به پکن را لغو می کند. وزارت امور خارجه چین روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که این کشتی هوایی یک بالن هواشناسی خارج از مسیر است و جاسوسی بودن آن را رد کرده است. یک مقام ارشد وزارت دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که “به وضوح هدف این بالون نظارت است.”

بالن‌های جاسوسی یک فناوری تاریخی هستند و به طور گسترده قبل از توسعه ماهواره‌های زمینی و زمین سنکرون، از جمله استفاده گسترده در دهه 1950 توسط ایالات متحده در طول جنگ سرد، مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اما این روزها استفاده از آنها تا حد زیادی از بین رفته است. بالن های جاسوسی نسبت به ماهواره ها مزایایی دارند. آنها برای استقرار ارزان هستند، نسبتاً نزدیک به اهداف خود پرواز می کنند و می توانند به طور مداوم یک مکان را برای مدت طولانی تر زیر نظر بگیرند. اما بادکنک ها دارای محدودیت وزنی هستند، که همچنین قدرت و تنوع حسگرهای آن ها را محدود می کند. و بر خلاف ماهواره ها که دور از دید و ذهن مردم روی زمین هستند، وضعیتی که در حال حاضر با بالون چینی بازی می کند بزرگترین محدودیت بالن های نظارتی را نشان می دهد.

ممکن است متوجه شده باشید که این بالون باعث یک حادثه بین‌المللی عظیم شده است و همه به چین نگاه می‌کنند و از دولت آمریکا می‌خواهند کاری انجام دهد. براین تانهیل، تحلیلگر فنی ارشد شرکت RAND و یک هوانورد سابق نیروی دریایی، می‌گوید از نظر نظارت، این همان توجهی است که شما نمی‌خواهید. ارزیابی من این است که مزایای یک بالون در مقابل میزان توجه ناخواسته ای که ایجاد می کند- نمی توانم پاسخ دهم چرا چینی ها این کار را کردند. این نیت بد را جذب می کند.»

بالون های مجهز به حسگر دارای قابلیت فرمان پذیری داخل هواپیما هستند اما توسط جریان باد منتقل می شوند. مقامات آمریکایی روز پنجشنبه گفتند که این بالون جاسوسی بر فراز ترافیک هوایی تجاری در ارتفاع 60000 فوتی شناور بود و تهدیدی برای مردم یا فعالیت های روی زمین به شمار نمی رود. این مقام ارشد وزارت دفاع خاطرنشان کرد که این بالون به اندازه کافی بزرگ است که اگر ایالات متحده بالون را بر فراز یک منطقه مسکونی ساقط کند، یک میدان زباله بالقوه خطرناک ایجاد کند. این مقام افزود که ارتش در نظر داشت روز چهارشنبه در حالی که بالون بر فراز “مناطق کم جمعیت در مونتانا” حرکت می کرد، اقدام جنبشی انجام دهد، اما به این نتیجه رسید که خطرات به اندازه کافی کم نیستند. Tannehill از RAND اشاره می کند که یک خطر اضافی چنین عملیاتی این است که موشکی که به سمت بالون می رود از دست می دهد “و اکنون شما مشکل بزرگتری ایجاد کرده اید.”

سرتیپ پت رایدر، سخنگوی پنتاگون، روز پنجشنبه گفت که “نمونه هایی از این نوع فعالیت بالون قبلاً در چند سال گذشته مشاهده شده است. پس از شناسایی بالون، دولت ایالات متحده بلافاصله برای محافظت در برابر جمع آوری بالون اقدام کرد. اطلاعات حساس.”

گزارش‌ها به طور فزاینده‌ای نشان می‌دهند که این وسیله نقلیه بخشی از یک طرح گسترده‌تر بالن جاسوسی چین است، و یک مقام ارشد وزارت دفاع در مورد پرواز بالن‌های جاسوسی ایالات متحده در روز پنجشنبه گفت که «در چند سال گذشته چندین بار اتفاق افتاده است که قبل از این دولت گنجانده شود. ” با این حال، حادثه کنونی ظاهراً برای مردم ایالات متحده قابل مشاهده ترین بوده است.