هوش مصنوعی مولد ممکن است فقط یک پیش لرزه برای تکینگی هوش مصنوعی باشد


تمام جلسات درخواستی از اجلاس امنیت هوشمند را در اینجا بررسی کنید.


هوش مصنوعی مولد، که مبتنی بر مدل‌های زبان بزرگ (LLM) و شبکه‌های عصبی ترانسفورماتور است، مطمئناً سر و صدای زیادی ایجاد کرده است. بر خلاف چرخه‌های تبلیغاتی پیرامون فناوری‌های جدید مانند متاورس، کریپتو و Web3، ابزارهای مولد هوش مصنوعی مانند Stable Diffusion و ChatGPT تأثیرات عظیم و احتمالاً انقلابی خواهند داشت. این ابزارها در حال حاضر چندین زمینه – از جمله صنعت فیلم – را مختل کرده اند و یک تغییر بالقوه بازی برای نرم افزارهای سازمانی هستند.

همه اینها باعث شده است که بن تامپسون در خبرنامه Stratechery خود پیشرفت های مولد هوش مصنوعی را به عنوان نشانه ای از “عصر جدید در فناوری” اعلام کند.

با این حال، در یک مفهوم گسترده، هنوز برای هوش مصنوعی زود است. در پادکست بعدی به زبان انگلیسی ساده، تامپسون گفت که هوش مصنوعی «هنوز در مرحله اول است». رکس وودبری در خبرنامه Digital Native خود موافق بود: “ما هنوز در مراحل اولیه برنامه های کاربردی هوش مصنوعی هستیم و هر سال جهش هایی انجام می شود.” یک داستان نیویورک تایمز بیان کرد که این به یک “مسابقه تسلیحاتی هوش مصنوعی” جدید منجر شده است. انتظار می‌رود شرکت‌های بیشتری در هفته‌ها و ماه‌های آینده وارد این رقابت شوند.

پیش لرزه ای برای تکینگی هوش مصنوعی

با توجه به اینکه عصر هوش مصنوعی مولد اکنون به درستی مسح شده است، جهش بعدی یا دوره بعدی چه زمانی ممکن است رخ دهد؟ اگر فکر کنیم همه ما زمان کافی برای تطبیق با تغییراتی که با هوش مصنوعی مولد به وجود می آیند، راحت خواهد بود. با این حال، درست مانند پیش لرزه ای که می تواند یک زلزله بزرگ را پیش بینی کند، این دوره جدید می تواند پیشروی یک رویداد حتی بزرگتر باشد، یعنی تکینگی هوش مصنوعی آینده.

رویداد

اجلاس امنیت هوشمند بر حسب تقاضا

نقش حیاتی هوش مصنوعی و ML در امنیت سایبری و مطالعات موردی خاص صنعت را بیاموزید. امروز جلسات درخواستی را تماشا کنید.

اینجا را تماشا کنید

تکینگی هوش مصنوعی به دو مفهوم اشاره دارد: مفهوم اول «تکینگی» را به عنوان نقطه ای تعریف می کند که هوش مصنوعی از هوش انسانی پیشی می گیرد و منجر به پیشرفت های سریع و تصاعدی در فناوری می شود. دومی به این باور اشاره دارد که فناوری قادر خواهد بود خود را با سرعتی فزاینده بهبود بخشد و به نقطه ای منجر شود که پیشرفت فناوری آنقدر سریع می شود که از توانایی انسان برای درک یا پیش بینی آن فراتر می رود.

اولین مفهوم هیجان‌انگیز و پر از نوید به نظر می‌رسد – از توسعه درمان‌هایی برای بیماری‌های لاعلاج قبلی گرفته تا حل همجوشی هسته‌ای که منجر به انرژی ارزان و نامحدود می‌شود – در حالی که مورد دوم نگرانی‌های ترسناک اسکای‌نت را تداعی می‌کند.

حتی سم آلتمن – مدیر عامل OpenAI و یکی از حامیان اصلی هوش مصنوعی و توسعه دهنده ChatGPT و DALL-E 2 – ابراز نگرانی کرده است. او اخیراً گفت که بدترین سناریو برای هوش مصنوعی «مثلاً برای همه ما خاموش است». او افزود که «غالغ‌پرداختن اهمیت ایمنی هوش مصنوعی و کار همسویی غیرممکن است».

تکینگی کی می رسد؟

پیش‌بینی‌های کارشناسان برای زمانی که رسیدن تکینگی به طور قابل توجهی متفاوت است. تهاجمی ترین موجود که خیلی زود خواهد بود. دیگرانی هستند که می گویند زمانی در قرن آینده به آن می رسیم، اگر اصلاً محقق شود. بیشترین نقل قول و یکی از معتبرترین آنها، آینده پژوه ری کورزویل است که در حال حاضر مدیر مهندسی گوگل است. او در کتابی که در سال 2005 منتشر شد، ورود تکینگی را در سال 2045 پیش بینی کرد. تکینگی نزدیک است.

کارشناس یادگیری عمیق فرانسوا شولت نیز به همین ترتیب به پیش بینی های مربوط به تکینگی همیشه 30 تا 35 سال فاصله دارند.

با این وجود، به طور فزاینده‌ای به نظر می‌رسد که پیش‌بینی ورنور وینج نزدیک‌ترین پیش‌بینی خواهد شد. او در مقاله ای در سال 1993 اصطلاح تکینگی را با بیانی جلب توجه کرد: “ما در آستانه تغییر هستیم که با افزایش زندگی انسان روی زمین قابل مقایسه است.”

ترجمه شده، اخیراً یک استارتاپ ترجمه زبان ایتالیایی ادعا کرده است که تکینگی در لحظه ای رخ می دهد که هوش مصنوعی “یک ترجمه کامل” را ارائه می دهد. به گفته مارکو ترومبتی، مدیر عامل شرکت: “زبان طبیعی ترین چیز برای انسان است.” او می‌افزاید که ترجمه زبان «یکی از پیچیده‌ترین و دشوارترین مشکلاتی است که یک ماشین در سطح یک انسان انجام می‌دهد» و بنابراین یک آزمون پروکسی خوبی برای تعیین رسیدن تکینگی است.

برای ارزیابی این موضوع، این شرکت از Matecat، یک ابزار متن باز ترجمه به کمک کامپیوتر (CAT) استفاده می کند. این شرکت از سال 2011 با استفاده از Time to Edit (TTE)، پیشرفت‌ها را ردیابی کرده است، معیاری در ابزار برای محاسبه زمان لازم برای ویراستاران انسانی حرفه‌ای برای تعمیر ترجمه‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی در مقایسه با ترجمه‌های انسانی.

طی 11 سال گذشته، این شرکت شاهد پیشرفت های عملکردی خطی شدیدی بوده است. بر این اساس، آنها تخمین می زنند که زمان مورد نیاز برای یک ترجمه کامل به زبان ماشینی تا پایان این دهه رخ خواهد داد و در آن نقطه، آنها معتقدند که تکینگی فرا خواهد رسید.

چگونه متوجه می شویم که تکینگی فرا می رسد؟

البته، TTE تنها یک متریک است و ممکن است به خودی خود نشان دهنده یک لحظه اصلی نباشد. همانطور که در مقاله Popular Mechanics توضیح داده شد، «پیش‌بینی اینکه تکینگی از کجا شروع می‌شود بسیار دشوار است.»

شاید تعیین دقیق آن، حداقل در آن زمان، دشوار باشد. به احتمال زیاد یک روز هم نخواهد بود که یک معیار به دست آید. تاثیر هوش مصنوعی با قله ها و دره های پیشرفت اجتناب ناپذیر به طور مداوم افزایش می یابد. با هر پیشرفتی در هوش مصنوعی، وظایفی که می تواند انجام دهد گسترش می یابد.

در حال حاضر نشانه‌های زیادی از این موضوع وجود دارد، از جمله AlphaFold DeepMind که الگوی تاخوردگی تقریباً هر پروتئین را پیش‌بینی می‌کند و می‌تواند منجر به پیشرفت‌های اساسی در تولید دارو شود.

متا اخیراً از «سیسرو» رونمایی کرد، یک سیستم هوش مصنوعی که در دیپلماسی، یک بازی جنگی استراتژیک، مردم را برتری می‌داد. برخلاف سایر بازی‌هایی که هوش مصنوعی مانند شطرنج و Go بر آنها مسلط شده است، دیپلماسی مشارکتی و در عین حال رقابتی است. همانطور که توسط Gizmodo گزارش شده است، “برنده شدن” در دیپلماسی [Cicero]، هر دو باید قواعد بازی را به خوبی درک کنند [and] اساساً تعاملات، فریب ها و همکاری های انسانی را درک کنید.»

Whisper اواخر سال گذشته پدیدار شد تا بالاخره رونویسی سریع و قابل اعتماد صوتی به متن مکالمات را تولید کند. مطابق با نیویورکر، دهه ها کار به این امر منجر شد. بر اساس کد منبع باز OpenAI، رایگان است، روی لپ‌تاپ اجرا می‌شود، و (طبق نظر بازبین) بسیار بهتر از هر چیزی است که قبلا ارائه شده است.

چه تاثیری ممکن است داشته باشد؟

شناسایی ورود تکینگی دشوارتر می شود زیرا هیچ تعریف پذیرفته شده ای از معنای هوش وجود ندارد. این موضوع باعث می شود که بدانیم دقیقا چه زمانی هوش مصنوعی از انسان ها باهوش تر می شود. آنچه می توان گفت این است که قابلیت های هوش مصنوعی و با سرعتی سرسام آور در حال پیشرفت است.

حتی اگر هنوز – و شاید هرگز – به این تکینگی دست نیافته باشد، فهرست دستاوردهای هوش مصنوعی همچنان در حال گسترش است. تأثیرات این امر، چه برای خوب و چه نه، به همین ترتیب گسترش خواهد یافت. یک روز، احتمالاً در چند دهه آینده، ممکن است لحظه‌ای مانند ChatGPT رخ دهد که جهان دوباره تکان بخورد، حتی بیشتر از آنچه در هوش مصنوعی مولد رخ داده است. با “بزرگ”، تکینگی فرا رسیده است.

خوب است آنچه را که پدرو دومینگوس، دانشمند کامپیوتر و پروفسور دانشگاه واشنگتن در کتاب خود الگوریتم استاد گفته است، در نظر داشته باشید: «انسان ها یک شاخه در حال مرگ روی درخت زندگی نیستند. برعکس، ما در شرف شروع انشعاب هستیم. همانطور که فرهنگ با مغزهای بزرگتر تکامل یافت، ما نیز با خلاقیت خود تکامل خواهیم یافت. ما همیشه داریم: اگر ما آتش یا نیزه را اختراع نکرده بودیم، انسان ها از نظر فیزیکی متفاوت بودند. ما به همان اندازه که هومو ساپینس هستیم، انسان تکنیکی هستیم.»

گری گروسمن معاون فناوری در Edelman و رهبر جهانی مرکز تعالی هوش مصنوعی Edelman است.

DataDecisionMakers

به انجمن VentureBeat خوش آمدید!

DataDecisionMakers جایی است که کارشناسان، از جمله افراد فنی که کار داده را انجام می دهند، می توانند بینش ها و نوآوری های مرتبط با داده را به اشتراک بگذارند.

اگر می‌خواهید درباره ایده‌های پیشرفته و اطلاعات به‌روز، بهترین شیوه‌ها و آینده فناوری داده و داده مطالعه کنید، به ما در DataDecisionMakers بپیوندید.

شما حتی ممکن است در نظر داشته باشید که مقاله ای از خودتان ارائه دهید!

از DataDecisionMakers بیشتر بخوانید