بایدها و نبایدها برای موفقیت با پلتفرم های کم کد/بدون کد چیست؟


تمام جلسات درخواستی از اجلاس امنیت هوشمند را در اینجا بررسی کنید.


پلتفرم‌های کم‌کد/بدون کد به‌عنوان راهی برای برآورده کردن نیازهای رو به رشد توسعه نرم‌افزار با ادامه تحول دیجیتال، توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند.

این پلتفرم‌ها برای ساده‌سازی توسعه برنامه‌ها با رابط‌های کشیدن و رها کردن بصری و قالب‌های از پیش ساخته شده طراحی شده‌اند و به کاربران غیر فنی امکان می‌دهند بدون نوشتن کد، برنامه‌ها و ادغام‌های سفارشی بسازند.

رشد برای پلتفرم ها در حال افزایش است، که عمدتاً به ابراتوماسیون سازمانی و ابتکارات تجاری قابل ترکیب نسبت داده می شود. طبق تحقیقات گارتنر، پیش‌بینی می‌شود که بازار جهانی فناوری‌های توسعه با کد پایین در سال جاری به ۲۶.۹ میلیارد دلار برسد که ۱۹.۶ درصد نسبت به سال ۲۰۲۲ افزایش یافته است.

پلتفرم‌های کم‌کد/بدون کد چندین مزیت را ارائه می‌کنند، اما از موانع و چالش‌ها بی‌بهره نیستند. ابزارها می توانند اتکای بیش از حد به فروشنده کم کد/بدون کد ایجاد کنند. در حالی که این فناوری در ادغام‌های ساده گردش کار با خدمات ابری مورد استفاده قرار گرفته است، ممکن است با انجام پروژه‌های پیچیده‌تر دچار مشکل شود. امنیت و حاکمیت پیاده‌سازی‌های کم‌کد ممکن است از آنجایی که توسعه‌دهندگان شهروند به سرعت برنامه‌ها را راه‌اندازی می‌کنند، عقب بماند.

رویداد

اجلاس امنیت هوشمند بر حسب تقاضا

نقش حیاتی هوش مصنوعی و ML در امنیت سایبری و مطالعات موردی خاص صنعت را بیاموزید. امروز جلسات درخواستی را تماشا کنید.

اینجا را تماشا کنید

با این حال، پارادایم کم کد/بدون کد شتاب بیشتری می گیرد.

رمزگشایی کد کم/بدون کد: واقعیتی که در پس هیاهو وجود دارد

پلتفرم‌های کم‌کد/بدون کد دهه‌هاست که به اشکال مختلف وجود داشته‌اند، اما تنها در سال‌های اخیر چنین محبوبیت گسترده‌ای به دست آورده‌اند. این محبوبیت را می توان به افزایش دگرگونی دیجیتال نسبت داد که باعث شده است کسب و کارها از پلتفرم ها و خدمات مبتنی بر ابر استقبال کنند. پلتفرم‌های کم‌کد/بدون کد راه‌حل‌های در دسترس را برای کسب‌وکارهایی که به دنبال توسعه و ادغام برنامه‌های کاربردی سفارشی بدون سرمایه‌گذاری روی توسعه‌دهندگان هستند، ارائه می‌کنند.

جسیکا دولیویرا، تحلیلگر شرکت تحقیقاتی و مشاوره Forrester، به VentureBeat گفت: «بازار کم کد به دلیل توانایی ارتباط با ابزارها و فناوری‌های بیشتر، تکامل یافته است. قابلیت‌های استاندارد تغییر نکرده‌اند، اما عمیق‌تر به تجربیات کاربر، مدیریت داده‌ها و اتوماسیون فرآیندها رفته‌اند.

D’Oliveira گفت که کد پایین برای شرکت هایی با هر اندازه ای موثر است. اما شرکت‌ها باید تحول دیجیتال را بپذیرند و مایل باشند سازمان‌های خود را برای اتخاذ رویکردهای کم‌کد تنظیم کنند.

او گفت که نیازهای کسب و کارها و توسعه دهندگان در شرکت ها و بخش های راه اندازی/کسب و کار کوچک بازار مشابه است. در واقع، ابزارهای توسعه‌دهنده همان تکاملی را تجربه می‌کنند که در حال حاضر در ابزارهای کاربران تجاری دیده می‌شود.

پلت‌فرم‌های کم‌کد/بدون کد با سرعت در حال رشد هستند و با فناوری‌های دیگر در حوزه هوش مصنوعی به نام TuringBots ادغام می‌شوند که برنامه‌هایی را برای شما توسعه می‌دهند. D’Oliveira توضیح داد که این فقط تغییر کد کم/بدون کد نیست، بلکه توسعه برای همه متدولوژی ها است.

به گفته شیوا ناتان، بنیانگذار و مدیر عامل پلتفرم توسعه اپلیکیشن Onymos، کد کم/بدون کد در دهه گذشته پیشرفته‌تر و در دسترس‌تر شده است. با این حال او توصیه می کند احتیاط کنید.

گردش کار هجوم‌های کم‌کد/بدون کد را می‌بیند

ناتان به VentureBeat گفت: «کد کم/بدون کد به ویژه در دوران شکوفایی چرخه اقتصادی، زمانی که نیاز به پروژه‌های نرم‌افزاری، از این رو مهندسین نرم‌افزار، زیاد است، جذاب است.» رانندگی علاقه کم کد/بدون کد نیاز به استعدادهای بیشتر در فناوری است، جایی که مدل های ابزار جدید به طور کلی کمک می کنند.

اما یک تلاش در حال حاضر برجسته است: ناتان نشان داد که این ابزارها بزرگترین جذب خود را در برنامه های اتوماسیون گردش کار پیدا کرده اند.

او گفت: «پلت‌فرم‌های اتوماسیون گردش کار نیز دارای کد کم/بدون کد هستند، و اکثر تیم‌های فروش و بازاریابی امروز از آن‌ها برای خودکارسازی کمپین‌های خود یا نظرسنجی از پایگاه‌های کاربری خود استفاده می‌کنند. «پراگماتیست‌ها می‌توانند شرط ببندند که کد کم/بدون کد ابزار خوبی برای موارد استفاده از این قبیل خواهد بود.»

به همین ترتیب، جیمز گلاور، مدیر کل هوش مصنوعی در پلتفرم بازاریابی شخصی Movable Ink، گفت که یکی از تصورات غلط اصلی این است که به سادگی اتخاذ یک پلت فرم کم کد/بدون کد به طور خودکار تولید محتوا را بهبود می بخشد و هرگونه ناکارآمدی بازار را از بین می برد.

در حالی که مطمئناً در این زمینه ها کمک خواهد کرد، سازمان ها هنوز به یک نقشه راه روشن نیاز دارند که دقیقاً چگونه این فناوری ها را در اکوسیستم های فناوری موجود خود ادغام می کنند و کاربرانشان چگونه تحت تأثیر قرار می گیرند.

توجه به این نکته مهم است که راه‌حل‌های کم‌کد موقعیت‌های درون سازمان را به‌طور کامل حذف نمی‌کنند. گلاور به VentureBeat گفت: موفق ترین شرکت ها متوجه می شوند که اتخاذ یک راه حل با کد پایین، کارکنان آنها را توانمند می کند، نه آنها را جایگزین می کند. یک تصور اشتباه دیگر این است که برای رسیدن به آن یک چرخه پیاده سازی عظیم لازم است. این مورد نیست – [these solutions are] سریعتر از آنچه مردم فکر می کنند اجرا می شود.

گلوور اضافه کرد که این پلتفرم‌ها برای شخصی‌سازی توانمند هستند و ثابت شده است که شخصی‌سازی باعث افزایش عظیم می‌شود.

از آنجایی که خودکار است و کد ندارد، می‌توانید تست‌های A/B واضح را اجرا کنید که نشان‌دهنده برتری راه‌حل خودکار بدون کد در مقایسه با رویکردهای سنتی‌تر است. استفاده از این پلتفرم‌ها برای بهینه‌سازی قابلیت‌های اندازه‌گیری و کسب درآمد، راه‌های کلیدی برای CTO و CEO است تا از این راه‌حل‌ها بیشترین بهره را ببرند.»

چه چیزی به جنبش کم‌کد/بدون کد دامن می‌زند؟

همه‌گیری COVID-19 منجر به یک تغییر اساسی به سمت رویکرد دیجیتال اول برای بسیاری از مشاغل شد. پلتفرم‌های کم‌کد/بدون کد راه‌حلی را برای این تغییرات بسیار سخت با امکان استقرار سریع برنامه‌ها، اغلب در عرض چند هفته، بسیار سریع‌تر از توسعه از ابتدا ارائه می‌دهند. این امر به ویژه برای کسب و کارهای کوچک و متوسط ​​که بودجه لازم برای تلاش های توسعه سنتی در مقیاس بزرگ را ندارند، مهم است.

منتقدان استدلال می‌کنند که این پلتفرم‌ها قابلیت سفارشی‌سازی برنامه‌ها را محدود می‌کنند و نتیجه اغلب محصولی است که به طور کامل نیازهای کسب‌وکار را برآورده نمی‌کند. اما یکی از مدیران فناوری در یک ارائه دهنده خدمات مشاوره تجاری، فناوری اطلاعات و برون سپاری پیشرو معتقد است که این دیدگاه محدود مزایای مهمی را نادیده می گیرد.

Balakrishna DR، معروف به بالی، معاون اجرایی و رئیس جهانی هوش مصنوعی، اتوماسیون و ECS در Infosys، گفت که معتقد است پلتفرم‌های کم‌کد/بدون کد در زمینه پیشرفت‌های فناوری کنونی برجسته‌تر می‌شوند.

بالی به VentureBeat گفت: «کد کم/بدون کد به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا به چابکی تجاری و بهینه‌سازی هزینه از طریق تکامل عمودی دست یابند – از جمله طراحی تجربی، تجربه دیجیتال و پلت‌فرم‌های کاربردی، اتوماسیون فرآیند دیجیتال، بهره‌وری سازمانی، و علم داده و هوش مصنوعی».

بالی گفت، Infosys این مزایا را دیده است زیرا به ایجاد ابزارهای انطباق مقرراتی تلفن همراه با کد پایین برای مدیران فروش و روابط در یک ارائه دهنده خدمات بانکی تجاری و تجاری پیشرو در بریتانیا کمک کرده است. او گفت که با استفاده از این پلت فرم برای بیش از 7000 مدیر در 58 کشور، این شرکت هزینه های کارکنان اداری را 50 تا 60 درصد کاهش داد و پذیرش برنامه را 30 درصد در کمتر از پنج ماه افزایش داد.

یکی دیگر از منابع دست کم گرفته شده در بسیاری از پلتفرم های کم کد/بدون کد، توانایی ادغام یکپارچه با ابزارها و فناوری های دیگر، مانند ابزارهای مدیریت پروژه، CRM ها و پایگاه های داده است. این امر ساخت راه حل های سرتاسری را برای کسب و کارها آسان تر می کند.

بهترین شیوه ها موفقیت بلندمدت را رقم می زند

پلتفرم های کم کد/بدون کد بدون محدودیت نیستند. برای یک چیز، مانند هر فناوری دیگری، نگرانی های امنیتی و حفظ حریم خصوصی داده ها همچنان بزرگ است.

تمرکززدایی توسعه برنامه‌ها برای کاربران تجاری، خطر گسترش برنامه‌های کاربردی در محیطی را که مطابق با استانداردهای شرکت توسعه نمی‌یابند، ایجاد می‌کند. دیوید مک اینتایر، مدیر تعامل خدمات مدیریت برنامه در Capgemini Americas گفت: برنامه‌هایی که بدون پیروی از استانداردهای توسعه مناسب پیاده‌سازی می‌شوند، خطر ایجاد مسائل امنیتی یا انطباق مقرراتی را در محیط زیست دارند.

مک اینتایر توصیه می‌کند که شرکت‌ها ریسک‌های بالقوه مرتبط با یک پلتفرم را مطالعه کنند و استانداردها و حاکمیت استفاده از پلتفرم را قبل از ارائه آن به توسعه‌دهندگان غیرحرفه‌ای تعریف کنند.

مک اینتایر به VentureBeat گفت: «زمان شروع تعامل را به تعریف ساختارها و فرآیندهای حاکم بر استفاده از پلتفرم اختصاص دهید. «تعریف آموزش مورد نیاز برای توسعه‌دهندگان شهروند، استانداردهای مربوط به امنیت و داده‌ها، فرآیندهای ارائه برنامه‌های کاربردی جدید و فرآیند بررسی، همگی کلید استفاده از کد کم/بدون کد برای ایجاد تعادل بین زمان عرضه به بازار و کیفیت برنامه هستند.»

به همین ترتیب، لیران هاسون، مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران پلتفرم نظارت بر مدل هوش مصنوعی Aporia، گفت که اجازه دادن به بخش‌های خارج از هسته R&D برای دسترسی به ایجاد اتوماسیون از طریق پلتفرم‌های کم کد/بدون کد منجر به کارایی و بهره‌وری بالاتر می‌شود. اما هاسون “جنبه امنیتی استفاده از این ابزارها را با حداقل استانداردسازی، عمدتاً در هنگام صحبت در مورد مجوزها و پیکربندی‌های نادرست” تصدیق کرد.

هاسون گفت: «برای مبارزه با این ترس‌ها، زیرساخت‌های مناسب ایجاد کنید و تیم‌های امنیتی خود را با دید مجهز کنید تا به راحتی سود در مقابل خطر این ابزارها را بررسی کنند.»

هاسون با گفتن اینکه آموزش و آموزش استفاده از یک اپلیکیشن به پرسنل غیر فنی آسان تر از یادگیری علوم کامپیوتر است، به اصل موضوع رسید.

او گفت که این جنبش چیزی کمتر از گام بعدی در دموکراتیک کردن مهندسی نرم افزار نیست.

ماموریت VentureBeat این است که یک میدان شهر دیجیتال برای تصمیم گیرندگان فنی باشد تا دانشی در مورد فناوری سازمانی متحول کننده کسب کنند و معامله کنند. جلسات توجیهی ما را کشف کنید.