اخراج‌های فنی در سال 2023 باعث افزایش موج جدید استارت‌آپ‌ها می‌شود


هنری کرک همیشه فکر می کرد در نهایت شغل خود را به عنوان یک مدیر مهندسی در گوگل رها می کند و شرکت خود را راه اندازی می کند. اما زمانی که او به یکی از ۱۲۰۰۰ کارمندی تبدیل شد که غول فناوری در ژانویه رها شده بود، تصمیم گرفت زمان او فرا رسیده است – البته به شکلی زودتر و غیرمنتظره.

کرک و پنج نفر دیگر که از گوگل اخراج شده اند اکنون در حال کار بر روی راه اندازی استودیوی طراحی و توسعه نرم افزار خود هستند. او در پستی در لینکدین که بیش از 15000 واکنش به دنبال داشت، اخراج خود از گوگل و سرمایه گذاری جدید را اعلام کرد. کرک می‌گوید که از زمان ارسال این پست از افرادی که به دنبال همکاری با آژانس جدید هستند یا به سادگی برای او آرزوی موفقیت در تلاش برای ایجاد فرصت از یک شکست داشته‌اند، 1000 پیام خیره‌کننده دریافت کرده است.

تیم به خود تا پایان ماه مارس فرصت داده است تا چشم انداز را جمع آوری کند، ضرب الاجل فشرده ای بر اساس پرداخت های جدایی از کار و اینکه کرک و هم تیمی هایش چگونه قصد دارند زمان و پول خود را بین شرکت و زندگی خانگی تقسیم کنند.

کرک می‌گوید: «پشتم به دیوار است، زیرا باید دوباره روی پاهایم بایستم. اما به جای اینکه احساس ناامیدی کند، انرژی می گیرد. “من در واقع این واقعیت را می پذیرم که این اتفاق افتاده است.”

بر اساس سایت Layoffs.fyi، سایتی که از دست دادن شغل در این صنعت را ردیابی می کند، شرکت های فناوری حداقل 160000 کارگر را در سال 2022 اخراج کردند. این کاهش تا سال 2023 ادامه یافت و بیش از 100000 نفر دیگر شغل خود را از دست دادند. در یک چشم به هم زدن، بزرگترین و پرسودترین شرکت‌های فناوری که به خاطر حقوق‌های بالا و امتیازات تجملاتی شناخته شده‌اند، انتخاب پرمخاطره‌تری به نظر می‌رسند. کرک در میان گروهی از کارگران است که تلاش می‌کند چیز جدیدی را امتحان کند – به جای جستجوی موقعیت‌های دیگر در شرکت‌های غول‌پیکر که ولگردی‌های استخدامی آنها به پاکسازی حقوق و دستمزد تبدیل شده است، آنها تصمیم می‌گیرند که رئیس خودشان شوند. برای بسیاری از افراد، پرداخت‌های بازپرداخت سالم، پوشش کافی برای عملی کردن ایده‌های خود را فراهم می‌کند. و اخراج ها به آنها فضایی می دهد تا در نهایت روی یک پروژه پرشور کار کنند.

جن زو که تابستان گذشته اخراج شد و روی یک استارتاپ فناوری سلامت به نام Maida AI کار می‌کند، می‌گوید: «این حس عجیب و غریب را احساس کردم. دستبندهای طلایی برداشته شده است و من می توانم هر کاری که بخواهم انجام دهم.

برای سرمایه‌گذاران، یک استارت‌آپ قوی می‌تواند شرط بهتری نسبت به سقوط سهام در شرایط سخت اقتصادی باشد. آنها چابک هستند و هزینه های کمتری دارند. و واداشتن مشتریان به پرداخت هزینه برای یک محصول جدید در دوران رکود می تواند پیامی قوی ارسال کند که این ایده دارای پاهایی است. (Airbnb، برای اولین بار، با ارائه اقامتگاه های ارزان تر و پول نقد اضافی برای صاحبان خانه در طول رکود بزرگ، شکوفا شد، و موسس آن مطمئن است که می تواند شرایط دیگری را نیز تحمل کند.)

برخی از شاخص‌های اولیه حاکی از افزایش موسسان جدید است. لیندسی آموس، سخنگوی این شرکت می‌گوید، شتاب‌دهنده استارت‌آپ Y Combinator شاهد افزایش ۲۰ درصدی اپلیکیشن‌ها در سال ۲۰۲۲ بود که در مجموع به بیش از ۳۸۰۰۰ رسید. تعداد درخواست‌های دیرهنگام یا درخواست‌های ثبت‌شده در ژانویه ۲۰۲۳، پنج برابر شد.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر پس از سال‌ها نرخ‌های بهره پایین که سرمایه‌گذاران را ترغیب می‌کرد تا بیشتر برای بازده جستجو کنند، روی یک انباشت نقدی رکورد برای سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها نشسته‌اند. با این حال، بنیانگذاران جدید ممکن است به سختی از بنیانگذاران قبلی استفاده کنند. موجی از رسوایی‌های بنیان‌گذار در تک‌شاخ‌هایی مانند WeWork و Theranos باعث شده است که سرمایه‌گذاران قبل از پرداخت پول در آخرین وعده‌های درخشان، عمیق‌تر در یک شرکت کاوش کنند. عدم قطعیت بازار فقط به این بررسی می افزاید. جولیا آستین، مدرس ارشد در مدرسه بازرگانی هاروارد، سرمایه گذار فرشته، و بنیانگذار Good For Her، یک جامعه غیرانتفاعی برای بنیانگذاران زن، درباره سرمایه گذاران می گوید: «آنها بسیار استراتژیک تر و بسیار مراقب هستند. این موضوع خیلی بیشتر در مورد امکان و چشم انداز بازار و همچنین اجرا است. یکی از بزرگ‌ترین چیزهایی که می‌بینم این است که دیگر نمی‌توانید سرمایه خود را روی یک عرشه اسلاید افزایش دهید.»