خوب، بد و زشت: دنیای داده ها در حال تغییر است


هرگز کار کردن در دنیای داده هیجان انگیزتر نبوده است. بیست سال پیش، داده ها به یک تابع پشتیبان منتقل شدند. در سال 2023، در قلب مزیت رقابتی یک سازمان قرار دارد. دیجیتالی شدن نیاز رهبران فناوری اطلاعات به توجه ویژه به داده ها، هوش مصنوعی و دارایی های تحلیلی را تسریع کرده است.

فراتر از نیاز به دستیابی به اهداف شرکت‌ها برای ایجاد تجربیات مشتری قانع‌کننده‌تر و بهینه‌سازی عملیات، رهبران فناوری مشاهده خواهند کرد که داده‌ها به روش‌های جدید و جالب، نقش مهمی را در تحولات شغلی آنها ایفا می‌کنند: طبق گفته گارتنر، 25 درصد از مدیران ارشد شرکت‌های بزرگ سنتی پاسخگوی نتایج عملیاتی کسب و کار دیجیتال است – تا سال آینده عملاً به «COO توسط پروکسی» تبدیل می شود.

برای موفقیت، رهبران فناوری و داده باید خوب، بد و زشت فضای داده که به سرعت در حال تکامل است را بررسی کنند.

خوبی: سازمان داده اکنون یک سازمان ارزشی است

این خبر عالی است: 83 درصد از شرکت ها گزارش می دهند که یک مدیر اجرایی برای هدایت استراتژی داده خود منصوب کرده اند. این نشان‌دهنده رشد تقریباً 700 درصدی در 10 سال است (در سال 2012، تنها 12 درصد از شرکت‌ها دارای مدیران ارشد داده‌ها (CDOs) بودند. 70 درصد از این رهبران داده به رئیس، مدیر عامل، مدیر ارشد اجرایی یا CIO شرکت گزارش می‌دهند و به آنها اجازه می‌دهد تا بر چه چیزی ارزش کسب و کار را به جای فعالیت هایی که شبیه یک مرکز هزینه هستند ایجاد می کند.

علاوه بر این، مدیران فناوری اکنون در حال تشکیل تیم های خود برای پشتیبانی از ساخت محصولات داده هستند. طبق بررسی هاروارد بیزینس ریویو، این می تواند زمان لازم برای پیاده سازی داده ها در موارد استفاده جدید را تا 90 درصد کاهش دهد، کل هزینه های مالکیت را تا 30 درصد کاهش دهد و ریسک و بار حاکمیت داده را کاهش دهد.

در نتیجه، تقریباً 40٪ از رهبران داده گزارش می دهند که یک جهت گیری مدیریت محصول را برای استراتژی داده خود اتخاذ می کنند و مدیران محصول داده را استخدام می کنند تا اطمینان حاصل کنند که اعضای یک تیم محصول داده فقط الگوریتم ایجاد نمی کنند، بلکه در عوض در استقرار کل برنامه های کاربردی حیاتی تجاری با یکدیگر همکاری می کنند.

بد: رهبران داده ها اشتباه درک می شوند

در حالی که 92 درصد از شرکت ها می گویند که بازدهی حاصل از سرمایه گذاری داده ها و هوش مصنوعی را مشاهده می کنند، تنها 40 درصد از شرکت ها گفتند که نقش CDO در حال حاضر در سازمان آنها موفق است.

مدیران داده نیز بسیار افسرده به نظر می‌رسند: 62 درصد گزارش می‌دهند که احساس می‌کنند نقش آنها به خوبی درک نشده است. آنها به مسائل معمول سازمان های نوپا اشاره می کنند: انتظارات بیش از حد، منشور نامشخص و دشواری نفوذ.

این امر باعث ناامیدی همه افراد درگیر می شود: از نظر MIT، Fortune 1000 شرکت ادعا می کنند که تنها نیمی از رهبران داده آنها می توانند با استفاده از داده ها نوآوری کنند، و 25٪ می گویند که آنها هیچ نقطه مسئولیتی برای داده ها در سازمان خود ندارند.

نتیجه: نزدیک به 75 درصد از سازمان ها در ایجاد یک سازمان مبتنی بر داده شکست خورده اند.

این نشان‌دهنده نیاز آشکار رهبران داده به ساختار سازمان‌های خود به گونه‌ای است که ارزش قابل مشاهده را برای کارفرمایان خود – و به سرعت – اضافه کند.

زشت”

بدتر این است که میانگین دوره تصدی رهبران داده کمتر از 950 روز است. این در مقایسه با ۷ سال برای یک مدیر عامل معمولی و کمی بیش از ۴.۵ سال برای یک CIO متوسط ​​است.

وقتی رهبران داده برای ایجاد ساختاری که سازمانشان برای برنده شدن با داده ها نیاز دارد، زمان لازم را ندارند، همه ضرر می کنند. بهترین شیوه ها از بین می روند. اعتبار مهندسان داده، تحلیلگران و دانشمندان تحت تأثیر قرار می گیرد. و همکاران تجاری اعتماد خود را نسبت به توانایی رهبری خود برای ایجاد سازمان مبتنی بر داده که به آن متعهد شده اند از دست می دهند.

حالا چی؟

امیدی وجود دارد: طبق تحقیقات اخیر – و علیرغم احتمال وقوع بحران اقتصادی کلان – بیش از 2 نفر از هر 3 رهبر داده (68٪) به دنبال افزایش سرمایه گذاری در مدیریت داده در سال 2023 هستند.

همانطور که گزارش داخلی ما نشان می‌دهد، CDOها و CIOها به طور متوسط ​​بودجه‌های 90 میلیون دلاری را مدیریت کرده‌اند که حدود 50 درصد آن به پرسنل، 40 درصد به نرم‌افزار شخص ثالث و 10 درصد به هزینه‌های سربار شرکت اختصاص می‌یابد.

جالب است که ببینیم امسال چگونه تصمیم می گیرند سرمایه گذاری های خود را مدیریت کنند. یک گزارش اخیر نشان می دهد که 52 درصد از رهبران داده ابتدا بر بهبود حاکمیت بر داده ها و فرآیندها، در مرحله دوم فرهنگ و سواد (46٪) و سوم، به دست آوردن دیدگاهی جامع از مشتریان (45٪) تمرکز خواهند کرد.

رهبران داده همچنین باید ساختار تیم خود را تطبیق دهند زیرا صنعت از تیم های داده متمرکز که خطوط لوله داده و داشبوردهای استاتیک را ایجاد می کنند به سمت مدل مش داده ها دور می شود. این جایی است که متخصصان داده در حوزه های تجاری می نشینند و داده های خود را دارند و محصولات و برنامه های کاربردی داده پویا را توسعه می دهند.

مدل مش داده، پروژه های داده و تجزیه و تحلیل را به خط کسب و کار نزدیک می کند و بازگشت سرمایه ملموس را برای کاربران تجاری ایجاد می کند. حدود 60 درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی نشان دادند که قصد دارند در پنج سال آینده به مدل مش داده تغییر دهند. حداقل چهار نقش کلیدی وجود دارد که CDOها باید برای ساخت این مدل جدید روی آن حساب کنند: مدیر محصول داده، مدیر برنامه، و رهبر UX، و مهندس داده.

در حالی که برخی از این نقش ها برای مدتی وجود داشته اند، مدیر محصول داده یک فرصت شغلی جدید و نوظهور برای متخصصان مشتاق داده است.

سه تغییر حیاتی که اکنون باید انجام دهید

از نقطه نظر فناوری، سه تغییر کلیدی وجود خواهد داشت که رهبران داده باید ایجاد کنند:

  1. تغییر از انبارهای داده به دریاچه دادهس حمایت مقرون به صرفه از افزایش حجم، تنوع و سرعت داده ها و کاهش زمان گیر و پرهزینه جابجایی داده ها.
  • انتقال از داشبوردهای هوشمند تجاری به محصولات داده ای که در سطح سازمانی کار می کنند (در دسترس جهانی، بسیار قابل اعتماد و بهینه سازی شده برای حجم داده بالا) و مطابق با سناریوهای درجه مصرف کننده (سریع و پاسخگو، بهینه شده برای همزمانی بالا و کار واقعی هستند) -زمان، همیشه).
  • افزایش تمرکز بر عملیاتی سازی بلادرنگ و هوش مصنوعی. ارائه تجارب قانع‌کننده مشتری مستلزم آن است که داده‌ها و زیرساخت‌های تحلیلی سازمان برای تصمیم‌گیری در زمان واقعی بهینه شود. متأسفانه، داده‌ها و ورودی‌های زیادی برای تیم‌های داده وجود دارد که بتوانند پشتیبانی مورد نیاز خود را ارائه دهند. بر اساس بررسی اخیر CDO ما، 55 درصد از سازمان ها مدیریت 1000 یا بیشتر منبع داده را گزارش می دهند. تکه تکه شدن و پیچیدگی داده ها مانع شماره یک تحول دیجیتال است. رهبران باید راه هایی برای ایجاد یک مرکز شایستگی برای استقرار خدمات هوشمند در بالای پلت فرم داده یکپارچه خود بیابند.

به طور خلاصه، داده ها و تجزیه و تحلیل ها برای کسب و کارها اهمیت فزاینده ای پیدا کرده اند و سرمایه گذاری های قابل توجهی را از رهبران سازمانی جذب کرده اند. با این حال، برای به حداکثر رساندن ROI، رهبران داده‌های سازمانی باید با ساختار سازمانی، استراتژی‌هایی که دنبال می‌کنند و انواع فناوری‌هایی که خریداری می‌کنند، سازگار شوند تا ارزش تجاری قابل اندازه‌گیری و ملموس را افزایش دهند.

درک زانوتو شریک عمومی CapitalG است.

DataDecisionMakers

به انجمن VentureBeat خوش آمدید!

DataDecisionMakers جایی است که کارشناسان، از جمله افراد فنی که کار داده را انجام می دهند، می توانند بینش ها و نوآوری های مرتبط با داده را به اشتراک بگذارند.

اگر می‌خواهید درباره ایده‌های پیشرفته و اطلاعات به‌روز، بهترین شیوه‌ها و آینده فناوری داده و داده مطالعه کنید، به ما در DataDecisionMakers بپیوندید.

شما حتی ممکن است در نظر داشته باشید که مقاله ای از خودتان ارائه دهید!

از DataDecisionMakers بیشتر بخوانید