چرا شرکت خدمات حرفه ای شما نباید آرزو داشته باشد که یک شرکت SaaS باشد؟


وقتی با بنیان‌گذاران شرکت‌های خدماتی صحبت می‌کنم، بسیاری از آنها همین تمایل را به من ابراز می‌کنند: آنها می‌خواهند شرکت‌های نرم‌افزاری شوند. آنها شرکت‌های SaaS را می‌بینند که دنیا را طوفانی می‌کنند، و از خود می‌پرسند که آیا اشتباه بزرگی مرتکب نشده‌اند که آن مسیر را انتخاب نکرده‌اند.

آنها ارزش گذاری شرکت های SaaS را می بینند و از اعداد مست می شوند.

قابل درک است، با شرکت SaaS مانند Salesforce به ارزش 132 میلیارد دلار و با ارزش ترین شرکت خدمات حرفه ای، Deloitte، به ارزش 27.9 میلیارد دلار.

ریسک کارآفرین بودن

برخی از بنیانگذاران بر این باورند که شرکت های خدماتی کار فشرده تر هستند و به نوعی ایجاد یک شرکت SaaS به معنای تعادل بهتر بین کار و زندگی است. و برخی از بنیانگذاران هستند که به دلیل نیاز به شهرت هدایت می شوند. آن‌ها می‌خواهند نام‌های رایجی باشند که زاکربرگ‌ها، ماسک‌ها و کالانیکس‌ها به تیتر خبرها تبدیل شده‌اند و مستندهای ظریفی درباره آنها ساخته‌اند.

به گفته پروفسور اسکات شین در دانشگاه کیس وسترن، با این حال، احتمال شکست شرکت های SaaS در عرض پنج سال دو برابر بیشتر است.

نرخ بقای پنج ساله شرکت های خدماتی 47.6 درصد و نرخ بقای پنج ساله شرکت های تولید کننده 23.4 درصد است. بنیان‌گذاران شرکت‌های خدماتی و شرکت‌های تولیدی وقتی کارآفرین می‌شوند، ریسک بزرگی را متحمل می‌شوند، بنابراین عاقلانه‌تر است که به جای یک شرکت تولیدکننده، یک شرکت خدماتی راه‌اندازی کنیم.

سه عاملی که باید قبل از رفتن به SaaS در نظر بگیرید

در واقع، و این همان چیزی است که من به بنیانگذاران خدمات حرفه ای می گویم، چالش ها و محدودیت های زندگی SaaS باید شما را از کار بیندازد، شاید برای همیشه. قبل از ورود به دنیای SaaS سه چیز را در نظر بگیرید:

تاثیر مالی SaaS را ارزیابی کنید

دنیای SaaS می تواند بسیار دعوت کننده باشد، اما قبل از شروع ساخت یک شرکت SaaS به دلیل ترس از دست دادن، پتانسیل های شرکت خود را به خود یادآوری کنید. بنیانگذاران شرکت های خدمات حرفه ای می توانند ثروت شخصی بیشتری نسبت به همتایان خود در شرکت های تولید کننده ایجاد کنند. دلیل این امر تأثیر شدت سرمایه است.

برای مثال، فرض کنید دو دوست، سو و کیم، شرکت‌هایی را همزمان راه‌اندازی می‌کنند. سو یک شرکت مشاوره راه اندازی می کند و کیم یک شرکت نرم افزاری راه اندازی می کند. سو نیازی به افزایش سرمایه ندارد.

شرکت های مشاوره هزینه های بسیار کمی دارند و سرمایه بر نیستند. بنابراین، سو مالک 100 درصد شرکت است. از سوی دیگر، کیم باید 5 میلیون دلار از سرمایه گذاران جذب کند. شرکت های SaaS هزینه های توسعه محصول دارند و سرمایه بر هستند. بنابراین، کیم تنها 15 درصد از شرکت خود را در اختیار دارد.

یک مثال عملی از فروش یک شرکت SaaS

ده سال بعد، سو و کیم شرکت های خود را می فروشند. در زمان فروش، هر دو سالانه 10 میلیون دلار درآمد داشتند. ارزش شرکت سو 1.5 برابر درآمد است که منجر به قیمت خرید 15 میلیون دلار می شود. از آنجایی که او مالک 100٪ شرکت خود است، سو 15 میلیون دلار درآمد دارد.

ارزش شرکت کیم 5 برابر درآمد است که در نتیجه قیمت خرید آن 50 میلیون دلار است. از آنجایی که او 15 درصد از شرکت خود را در اختیار دارد، کیم 7.5 میلیون دلار درآمد دارد، به این معنی که سو دو برابر درآمد کیم در هنگام خروج است.

علاوه بر این، سرمایه گذاران کیم به کیم حقوق می پردازند و او را از بیرون کشیدن پول از تجارت منع می کنند. سو سرمایه گذار ندارد. او به خود حقوق می پردازد و به طور منظم پول نقد می دهد.

کیم باید شرکت را بفروشد تا متناسب با تلاش‌هایش پاداش بگیرد، اما سو دو بار به خود پاداش می‌دهد، یک بار با توزیع منظم پول نقد و یک بار پس از خروج. تلاش و پاداش به طور مداوم در یک راستا قرار دارند.

در مورد تعادل کار و زندگی که می خواهید تصمیم بگیرید

دوم، بنیانگذاران شرکت های خدمات حرفه ای کمتر از بنیانگذاران شرکت های تولید کننده کار می کنند. دلیل این امر این است که آنها می توانند مقیاس (sterlingwoods dotcom) را کنترل کنند. بنیانگذاران شرکت های تولیدی توسط سرمایه گذاران خود مجبور به رشد به هر قیمتی هستند. و این مستلزم یک برنامه کاری بی وقفه و طاقت فرسا است.

برای مثال، بنیانگذار یک آژانس بازاریابی خوب، می تواند به تعادل بین کار و زندگی دست یابد. او می‌تواند زمانی که احساس می‌کند الهام گرفته است، کار را شروع کند و زمانی که احساس می‌کند از کار افتاده است، می‌تواند با پذیرفتن مشتری‌های دلخواه، کار را کاهش دهد. او شرکت را کنترل می کند و تعهدی به سرمایه گذاران فناوری سرمایه گذاری خطرپذیر ندارد.

ساختار هزینه او متغیر است، استعدادهایی که او برای خدمات رسانی به مشتریان نیاز دارد به راحتی در دسترس است، و او از امنیت شغلی برخوردار است زیرا وقتی در جاده به دست انداز برخورد می کند خود را اخراج نمی کند.

سرمایه گذاران و تعادل بین کار و زندگی

در مقابل، محدودیت های شرکت های SaaS فراتر از تجارت است. بنیانگذاران شرکت محصول هیچ تعادل بین کار و زندگی ندارند. آنها در لحظه ای که سرمایه را از سرمایه گذاران گرفتند کنترل زندگی خود را از دست دادند. روزهای آنها اکنون با راضی نگه داشتن سرمایه گذاران پر شده است و ساختار هزینه آنها تقریباً انعطاف پذیر نیست زیرا سرمایه گذاران نرخ سوخت را مدیریت می کنند.

علاوه بر این، استعدادی که بنیانگذاران SaaS برای ساختن محصول نیاز دارند، دشوار است و بسیار گران است. مهندسان نرم افزار با کیفیت کمبود دارند. در نهایت، و از همه نگران‌کننده‌تر، این است که اگر بنیانگذار یک شرکت محصول پیش‌بینی‌ها را از دست بدهد، شغل خود را از دست می‌دهد. سرمایه گذاران زمانی که مشکل ظاهر می شود، بنیانگذاران را جایگزین می کنند.

بهترین راه را برای مقیاس بندی شرکت خود تعیین کنید

وعده موفقیت SaaS مقیاس گذاری سریع است، اما شما می توانید این درس را بیاموزید و آن را در شرکت خدمات حرفه ای خود بدون خطر تلاش برای افزایش سرمایه به کار ببرید.

بسیاری از شرکت‌های خدمات حرفه‌ای وجود دارند که با گسترش دامنه فعالیت‌های خود، توسعه یافته‌اند. گروه گارتنر یک شرکت خدمات حرفه ای با درآمد 4.7 میلیارد دلاری است که به بیش از 15000 مشتری خدمات ارائه می دهد.

این شرکت برای برند منحصر به فرد خود صرفه جویی در مقیاس ایجاد کرده است. گزارش‌های تحقیقات بازار را تولید می‌کند که مشتریان در آن مشترک می‌شوند. هزینه تولید گزارش ها بالا و در عین حال ثابت است. این بدان معنی است که با هر مشتری جدید، هزینه خدمت (بر اساس هر واحد) کاهش می یابد.

تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید

اقتصاد دامنه نشان می دهد که هزینه فروش دو سرویس با هم کمتر از هزینه فروش جداگانه آنها است. برخی از خدمات حرفه ای مقیاس پذیر نیستند. خدماتی که نیاز به دانش مشتری خاص دارند، اقتصاد واحد یک محصول را ندارند.

یک شرکت خدماتی عاقلانه است که مجموعه ای از خدمات ارائه شده با تقاضای رایگان ایجاد کند. این زمانی است که مصرف یک سرویس باعث افزایش تقاضا برای خدمات دیگر می شود.

نفس شما به SaaS نیاز ندارد. به موفقیت نیاز دارد

به طور کلی، ساختن یک شرکت SaaS تمام آن چیزی نیست که باید انجام شود، حتی اگر سرمایه‌گذاری شما به اوج یک تکشاخ میلیارد دلاری برسد. در حالی که رشد سریع برخی از شرکت های تک شاخ می تواند وسوسه انگیز باشد، واقعیت های افزایش سرمایه چندان سرگرم کننده نیستند.

در عوض، روی چگونگی پیدا کردن جایگاه خود در تجارت تمرکز کنید – حوزه‌هایی که در آن تخصص منحصربه‌فرد دارید و می‌توانید یک شرکت خدمات مقیاس‌پذیر ایجاد کنید که به افراد واقعی کمک می‌کند مشکلات زندگی خود را حل کنند. کار بر روی ایجاد بهترین شرکت خدمات حرفه ای مقیاس پذیر که می توانید به احتمال زیاد به شما پاداش خواهد داد، هم در حال و هم در آینده.

اعتبار تصویر ویژه: ارائه شده توسط نویسنده. عکس از دیلن جیلیس; Unsplash; متشکرم!