هوش مصنوعی مولد: تصور آینده ای با خلاقیت تحت سلطه هوش مصنوعی


در تاریخ 11 تا 12 ژوئیه به مدیران ارشد در سانفرانسیسکو بپیوندید تا بشنوید که چگونه رهبران سرمایه‌گذاری‌های هوش مصنوعی را برای موفقیت ادغام و بهینه می‌کنند.. بیشتر بدانید


رسانه های تولید شده توسط هوش مصنوعی به نقطه اوج انفجاری رسیده اند. حتی قبل از اینکه اولین ChatGPT OpenAI اینترنت را برق بخشد، این آزمایشگاه تحقیقاتی توجه دنیای هنر و طراحی را برای سیستم هوش مصنوعی مولد خود، DALL-E به خود جلب کرد و به هر کسی اجازه می داد با وارد کردن چند کلمه یا چند کلمه، تصاویری از هر چیزی که دلش می خواهد ایجاد کند. عبارات.

در ماه‌های گذشته، بیش از یک میلیون کاربر برای استفاده از DALL-E beta ثبت‌نام کرده‌اند و این شرکت با ارائه یک API دامنه خود را بیشتر می‌کند تا سازندگان، توسعه‌دهندگان و کسب‌وکارها بتوانند این فناوری قدرتمند را ادغام کنند و پتانسیل خلاقانه آن را بیشتر کشف کنند. . در همین حال، آثار تولید شده توسط هوش مصنوعی همچنان به برهم زدن گوشه های دیگر چشم انداز فرهنگی ادامه می دهند، از فروش شش رقمی پرتره مولد در کریستیز در سال 2018 تا اعطای بحث برانگیز جایزه برتر امسال به یک اثر هنری هوش مصنوعی در مسابقه ای برای هنرمندان نوظهور.

>>پوشش مداوم هوش مصنوعی مولد VentureBeat را دنبال کنید<<

ورود خلاقیت‌های هوش مصنوعی به بالاترین رده‌های دنیای هنر و گسترش نرم‌افزارهای هوش مصنوعی کاربرپسند مانند DALL-E 2، Midjourney و Lensa بحث بر سر تولید خلاقانه و مالکیت را تجدید کرده و تلاش‌هایی را برای ارائه پاسخ‌های عملی به سؤالات قبلی انجام داده است. به قلمرو تئوری تنزل داده شده است: چه چیزی یک نقاشی ماشینی را از یک اثر هنری متمایز می کند؟ چگونه ما – به عنوان خالق، متصدی، مجموعه‌دار، مصرف‌کننده – به هنر معنا و ارزش قائل می‌شویم؟ و شاید مهم‌تر از همه، فناوری هوش مصنوعی مولد چه تأثیری بر آینده خلاقیت و بیان هنری انسان خواهد داشت؟

رویداد

تبدیل 2023

در 11 تا 12 جولای در سانفرانسیسکو به ما بپیوندید، جایی که مدیران ارشد نحوه ادغام و بهینه سازی سرمایه گذاری های هوش مصنوعی برای موفقیت و اجتناب از دام های رایج را به اشتراک می گذارند.

اکنون ثبت نام کنید

بی ثباتی هنر

همانطور که والتر بنجامین در «اثر هنری در عصر بازتولید مکانیکی» نوشته است، فناوری بازتولید و خلاق دنیای مدرن باعث می‌شود که همه هنرها از زمینه‌های اولیه، آیینی و مقدس خود جدا شوند و ویرایش و کپی و بازسازی هنر را تبدیل به یک اثر هنری کند. ویژگی ثابت خود هنر، به طوری که در دنیای مدرن، هنر دیگر از مفاهیم ابدی زیبایی و زیبایی شناسی صحبت نمی کند، بلکه از شار و بی ثباتی دائمی صحبت می کند که همیشه تغییرپذیر و تغییرپذیر است.

برای هنر تولید شده توسط هوش مصنوعی، این بی‌ثباتی در کیفیت مایع، بدشکل، لو-فای و گاهی ناراحت‌کننده آثاری که شبکه‌های متخاصم مولد (GAN) تولید می‌کنند، منعکس می‌شود.

جای تعجب نیست که واکنش های قابل توجهی از سوی هنرمندان و پدیدآورندگان صورت گرفته است که بسیاری از آنها استدلال می کنند که هنر مولد سرقت ادبی است و عاملیت خلاق و معیشت هنرمندان انسانی را تهدید می کند. دیگران، مانند طراح مشهور جسیکا والش، کمتر نگران چنین اضطراب هایی هستند: والش می گوید: «همیشه هر زمان که ابزاری شغل افراد را تهدید کند، واکنش متقابل وجود خواهد داشت، اما واقعیت این است که هوش مصنوعی در حال حاضر وجود دارد و همچنان به وجود خواهد آمد. حضور گسترده در دنیای خلاقیت.»

برای مثال، در صنعت موسیقی، اصلاح دیجیتال به یک امر عادی تبدیل شده است: موسیقی‌دانانی مانند برایان انو و آفکس توئین در چند دهه گذشته با استفاده از حلقه‌های نوار و رایانه‌ها برای ایجاد موسیقی محیطی یا مولد به شهرت رسیدند، در حالی که نمونه‌برداری سنگ بنای ژانرهای محبوب است. موسیقی مدرن مانند هیپ هاپ، پاپ و موسیقی الکترونیک. در سال 2022، اکثر هنرمندان پرفروش موسیقی پاپ از آهنگ خودکار و فشرده سازی به درجات مختلف در موسیقی خود استفاده کردند که اساساً ناهنجاری های ارگانیک صدای انسان را اصلاح می کرد.

اعتبار فراهم کنید در جائیکه اعتبار جزء وظیفه است

بیشتر بحث ها بر روی سؤال اعتبار و نویسندگی خلاق متمرکز شده است: هنرمند آثار تولید شده توسط یک الگوریتم، نوشته شده توسط یک کدگذار و ترکیب مجدد با نرم افزار ویرایش عکس کیست؟ اگرچه ما معمولاً به ابزارهای اساسی مورد استفاده برای ایجاد – مانند فتوشاپ، سخت‌افزار خاص، ریخته‌گری فونت یا autotune اعتبار نمی‌دهیم، این استاندارد ممکن است در حال تغییر باشد. بسیاری از آثار هنری تولید شده توسط هوش مصنوعی حتی دارای “امضای” خالق هستند – اغلب یک رشته کد یا متن مخدوش – دقیقاً به همان شکلی که یک هنرمند انسانی نام خود را برای نشان دادن نویسندگی امضا می کند.

ظهور تصاویر تحت تسلط هوش مصنوعی، غول‌های فناوری مانند Adobe، مایکروسافت و Canva را بر آن داشت تا ویژگی‌های محصول تولیدی خود را راه‌اندازی کنند – و در حالی که سایت میزبان تصویر عظیم Getty Images اعلام کرده است که هیچ محتوای تولید شده با هوش مصنوعی روی سرورهایش مجاز نخواهد بود، پلتفرم اذعان می‌کند که تعدیل این سیاست به کاربران برای گزارش تصاویر مشکوک به «جعلی» متکی است.

و بنابراین، با این انتشار سریع هوش مصنوعی مولد در مناظر خلاقانه و تجاری، ممکن است وارد دنیایی شویم که در آن ویرایش کوچک از طریق هوش مصنوعی، مانند عکاس فیلمی که اسکن‌ها را در لایت روم ویرایش می‌کند یا با استفاده از فیلترها، آنقدر عادی می‌شود که به طور ماهرانه ای اجباری است. اصلا لازمه تولید هنر؟ یا، همانطور که مدافعان هوش مصنوعی مولد پیش بینی می کنند، آیا این فناوری برای هنرمندان توانمند خواهد بود و از طریق افزایش ظرفیت تولید و دسترسی، نوآوری خلاقانه را هدایت می کند؟

چارچوب دیگری که از طریق آن ممکن است تلاش کنیم تا نقش اجتماعی آینده هوش مصنوعی در صنایع خلاق را درک یا پیش بینی کنیم، بحث در مورد تولید و مصرف موجودات اصلاح شده ژنتیکی (GMOs) در غذایی که می خوریم است. همانطور که محصولاتی را که مصرف می‌کنیم به‌عنوان ارگانیک یا بدون GMO تأیید می‌کنیم، آیا روزی فرا می‌رسد که آثار خلاقانه خود را کاملاً تولید شده، تا حدی تقویت‌شده یا با فناوری دیجیتال صفر ساخته شده‌اند؟

شاید سوال بهتر این باشد: آیا ما قادر خواهیم بود تفاوت بین آثار تولید شده توسط هوش مصنوعی و هنری خلق شده توسط یک انسان را تشخیص دهیم – و آیا به آن اهمیت می دهیم؟ یک مطالعه راتگرز در سال 2017 نشان داد که اکثر شرکت‌کنندگان قادر به تشخیص ترجیح آشکار کارهای انسانی نسبت به کارهای تولید شده توسط هوش مصنوعی نبودند. شاید در مورد ذائقه، توانایی درک شده برای تشخیص هوش مصنوعی از تلاش انسان بتواند نشانگر پالایش و تمایز باشد.

هنر مولد هوش مصنوعی ما را به کجا خواهد برد؟

اگر به خلاقیت و آنچه ذاتاً انسانی است ارزش قائل شویم، آیا روزی را خواهیم دید که خلاقیت ماشینی غالب شود و خلاقیت صرفاً انسان محور ارزش فرهنگی و اقتصادی بالاتری داشته باشد؟ یا مانند صنعت موسیقی، آیا عادی سازی هوش مصنوعی در عوض دوتایی خلاق مصنوعی/انسان را از بین می برد و اساساً ترجیحات مصرف کننده و نگرش های عمومی پیرامون تولید و مصرف هنر را تغییر می دهد؟

بنیامین در مقاله‌ی تقریباً صد ساله‌اش «اثر هنری» پیشنهاد می‌کند که در طبیعت هنر پیشی گرفتن از محدودیت‌های رسمی پارادایم فنی که در آن تولید شده است، است. به این ترتیب، هنر تابعی از فناوری نیست، بلکه یک نیروی مولد در پشت آن است که نوآوری و میل به دنیایی را که هنوز وجود ندارد، هدایت می کند.

برندان سیکو موسس و مدیر عامل شرکت Cuseum است.

DataDecisionMakers

به انجمن VentureBeat خوش آمدید!

DataDecisionMakers جایی است که کارشناسان، از جمله افراد فنی که کار داده را انجام می دهند، می توانند بینش ها و نوآوری های مرتبط با داده را به اشتراک بگذارند.

اگر می‌خواهید درباره ایده‌های پیشرفته و اطلاعات به‌روز، بهترین شیوه‌ها و آینده فناوری داده و داده مطالعه کنید، به ما در DataDecisionMakers بپیوندید.

شما حتی ممکن است در نظر داشته باشید که مقاله ای از خودتان ارائه دهید!

از DataDecisionMakers بیشتر بخوانید