روزنامه نگار درایو USB ناشناخته ای را که برای او پست شده بود وصل می کند – در صورتش منفجر شد


پلیس اکوادور در یک ایستگاه رسانه ای با سپر
بزرگنمایی کنید / پلیس اکوادور این تصویر را از مقامات در حال تحقیق در مورد رانندگی ارسال شده به یک روزنامه نگار در گوایاکیل در توییتر منتشر کرد.

بر کسی پوشیده نیست که درایوهای فلش USB، هر چند کوچک و غیرقابل توجه به نظر می رسند، می توانند به عوامل هرج و مرج تبدیل شوند. در طول سال‌ها، ما شاهد استفاده از آن‌ها برای نفوذ به تاسیسات هسته‌ای ایران، آلوده کردن سیستم‌های کنترل حیاتی در نیروگاه‌های ایالات متحده، تبدیل شدن به پلتفرم‌های حمله قابل برنامه‌ریزی و غیرقابل شناسایی و تخریب رایانه‌های متصل با یک موج الکتریکی غافلگیرکننده 220 ولتی بوده‌ایم. اگرچه اینها فقط چند نمونه هستند، اما باید برای جلوگیری از قرار دادن یک درایو USB مرموز و ناخواسته که برای آنها پست شده است در رایانه کافی باشد. متأسفانه یک روزنامه نگار اکوادوری این یادداشت ها را دریافت نکرد.

همانطور که خبرگزاری فرانسه (از طریق سی بی اس نیوز) در روز سه شنبه گزارش داد، پنج روزنامه نگار اکوادوری درایوهای USB را از طریق پست از Quimsaloma دریافت کرده اند. قرار بود هر یک از USB ها در هنگام فعال شدن منفجر شود.

به محض دریافت درایو، لنین آرتیدا از ایستگاه تلویزیونی Ecuavisa در گوایاکیل آن را در رایانه خود قرار داد، در آن لحظه منفجر شد. به گفته یکی از مقامات پلیس که با خبرگزاری فرانسه صحبت می کرد، این روزنامه نگار از ناحیه دست و صورت آسیب دیدگی خفیف داشت و به کسی آسیبی نرسید.

به گفته یکی از مقامات پلیس، خاویر چنگو، فلش مموری که در نهایت خاموش شد دارای یک شارژ انفجاری 5 ولتی بود و گمان می‌رود که از RDX استفاده کرده باشد. طبق گفته EPA (PDF) به عنوان T4 نیز شناخته می شود، ارتش ها، از جمله ایالات متحده، از RDX استفاده می کنند که “می تواند به تنهایی به عنوان شارژ پایه برای چاشنی ها یا مخلوط با مواد منفجره دیگر مانند TNT استفاده شود.” Chango گفت که این کپسول در کپسول‌هایی با اندازه حدود 1 سانتی‌متر عرضه می‌شود، اما فقط نیمی از آن در درایوی که Artieda به برق وصل کرده بود فعال شده است، که احتمالاً از آسیب‌های او جلوگیری کرده است.

روز دوشنبه، Fundamedios، یک سازمان غیرانتفاعی اکوادوری متمرکز بر حقوق رسانه‌ها، بیانیه‌ای درباره این حوادث منتشر کرد که در آن نامه‌هایی همراه با بمب‌های USB برای دو روزنامه‌نگار دیگر در گوایاکیل و دو روزنامه‌نگار در پایتخت اکوادور ارسال شد.

فاندامدیوس گفت آلوارو روزرو، که در ایستگاه رادیویی EXA FM کار می‌کند، در 15 مارس نیز یک پاکت حاوی فلش مموری دریافت کرد. او آن را به تهیه‌کننده‌ای داد که از کابلی با آداپتور برای اتصال آن به رایانه استفاده کرد. ایستگاه رادیویی خوش شانس بود، زیرا فلش مموری منفجر نشد. به گفته Fundamedios، پلیس تشخیص داد که درایو حاوی مواد منفجره است، اما فکر می‌کند منفجر نشده است، زیرا آداپتوری که سازنده استفاده کرده آب کافی برای فعال کردن آن را ندارد.

با این حال خبرنگار دیگری تلاش کرد به محتوای ناشناخته درایو دسترسی پیدا کند. به گفته Fundamedios، میلتون پرز در دفاتر Teleamazonas در Quito، اگر به درستی آن را به رایانه متصل می کرد، ممکن بود مواد منفجره USB را منفجر کند.

بی بی سی گزارش داد که پلیس چهارمین درایو ارسال شده به کارلوس ورا در گوایاکیل را متوقف کرد و یک “انفجار کنترل شده” را در یکی از خودروهایی که به مائوریسیو آیورا در TC Televisión، همچنین در گوایاکیل ارسال شده بود، انجام داد.

چه چیزی باعث این حملات می شود؟

خوانا زاپاتا، وزیر کشور اکوادور تایید کرد که هر پنج مورد از یک نوع دستگاه USB استفاده می‌کردند و گفت که این حوادث “پیامی کاملا واضح برای ساکت کردن خبرنگاران” است.

Fundamedios تلاش کرده است تا انگیزه های انفجار را روشن کند، اما اطلاعات محدود به نظر می رسد، زیرا تحقیقات درباره یک اقدام تروریستی توسط دولت اکوادور در حال انجام است. گروه حمایت گفت که درایو منفجر شده همراه با نامه ای بود که آرتیدا را تهدید می کرد، در حالی که نامه همراه با درایو USB ارسال شده به تلویزیون TC حاوی پیامی علیه یک گروه سیاسی نامشخص بود.

پیامی همراه با درایو تهدیدآمیز که برای پرز در کیتو ارسال شد، پیامی داشت که تا حدی بر اساس ترجمه گوگل از انتشار Fundamedios ادعا می کرد: “این اطلاعات نقاب correísmo را آشکار می کند. اگر فکر می کنید مفید است، می توانیم به توافق برسیم و من قسمت دوم را برای شما ارسال می کنم. من با شما در ارتباط هستم.” Correísmo یک جنبش سیاسی اکوادور است که به نام رئیس جمهور سابق رافائل کوریا، که از سال 2007 تا 2017 رئیس جمهور اکوادور بود، نامگذاری شده است.

دولت اکوادور در بیانیه‌ای به نقل از بی‌بی‌سی گفت: «هر گونه تلاش برای ارعاب روزنامه‌نگاری و آزادی بیان اقدامی نفرت‌انگیز است که باید با تمام سختگیری‌های عدالت مجازات شود».

نشریاتی که این رویدادها را پوشش می‌دهند اشاره کرده‌اند که اکوادور در چند سال گذشته شاهد افزایش جنایات بوده است که رئیس‌جمهور گیلرمو لاسو آن را به قاچاق مواد مخدر نسبت داده است، اما انگیزه واقعی پشت سلاح‌های USB ارسال شده اخیر ناشناخته است.

خبرگزاری فرانسه به خشونت‌های اخیر در اطراف ایستگاه‌های رسانه‌ای اکوادور اشاره کرد، از جمله تیراندازی در ایستگاه تلویزیونی RTS، جایی که گفته می‌شود تیراندازی جزوه‌ای را با امضای یک کارتل مکزیکی پشت سر گذاشته و مدیر روزنامه را تهدید می‌کند. همچنین سال گذشته، انفجار بمبی در Teleamazonas رخ داد که در این ماه یک درایو USB با RDX نیز دریافت کرد.

اما مهم نیست که چه کسی پشت حملات خطرناک به روزنامه‌نگاران است، این داستان‌های ناراحت‌کننده باید به عنوان یادآوری چندباره باشد که – درست مانند اینکه نباید روی پیوندهای تصادفی که به شما پیام داده شده کلیک کنید، پیوست‌های ناشناخته را باز کنید یا فایل‌های مشکوک را دانلود کنید – نباید ناشناس بچسبانید. درایوهای USB، به خصوص آنهایی که به طور تصادفی برای شما پست می شوند، در هر چیزی. در مورد برخی از این خبرنگاران، فکر یک اسکوپ داغ ممکن است فریبنده باشد، اما باز کردن مشتاقانه دستگاه ها یا داده های تأیید نشده اغلب فقط در صورت شما منفجر می شود.