نسل هنر هوش مصنوعی اخلاقی؟ Adobe Firefly ممکن است پاسخگو باشد


نمونه تولید کننده تصویر Adobe Firefly AI.
بزرگنمایی کنید / نمونه ای از تولید کننده تصویر Adobe Firefly AI.

Adobe

روز سه‌شنبه، Adobe از Firefly، ژنراتور جدید سنتز تصویر هوش مصنوعی خود رونمایی کرد. برخلاف دیگر مدل‌های هنری هوش مصنوعی مانند Stable Diffusion و DALL-E، Adobe می‌گوید موتور Firefly آن، که می‌تواند تصاویر جدیدی از توضیحات متن تولید کند، تنها بر اساس منابع قانونی و اخلاقی آموزش دیده است و خروجی آن را برای استفاده هنرمندان تجاری روشن می‌کند. این به طور مستقیم در Creative Cloud ادغام خواهد شد، اما در حال حاضر، فقط به صورت بتا در دسترس است.

از زمان عرضه اصلی مدل‌های سنتز تصویر در سال گذشته، این زمینه مملو از مسائل مربوط به اخلاق و حق چاپ بوده است. به عنوان مثال، مولد هنر هوش مصنوعی به نام Stable Diffusion توانایی خود را برای تولید تصاویر از توضیحات متن پس از آموزش یک مدل هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل صدها میلیون تصویر خراشیده شده از اینترنت توسط محققان به دست آورد. بسیاری از (احتمالاً اکثر) آن تصاویر دارای حق چاپ بودند و بدون رضایت صاحبان حقوق آنها به دست آمده بودند که منجر به شکایت و اعتراض هنرمندان شد.

برای جلوگیری از این مسائل قانونی و اخلاقی، Adobe یک تولید کننده هنر هوش مصنوعی ایجاد کرد که فقط بر روی تصاویر Adobe Stock، محتوای دارای مجوز آشکار و محتوای دامنه عمومی آموزش دیده است و اطمینان حاصل می کند که محتوای تولید شده برای استفاده تجاری ایمن است. Adobe در خبر خود به جزئیات بیشتر می‌پردازد:

Adobe Firefly از مدل‌های متعددی ساخته می‌شود که برای خدمت به مشتریانی با طیف گسترده‌ای از مهارت‌ها و پیشینه‌های فنی طراحی شده‌اند و در موارد مختلف کاربرد دارند. اولین مدل Adobe که بر روی تصاویر Adobe Stock، محتوای دارای مجوز آزاد و محتوای دامنه عمومی که در آن حق چاپ منقضی شده است، آموزش دیده است، بر روی تصاویر و جلوه های متنی تمرکز دارد و برای تولید محتوای ایمن برای استفاده تجاری طراحی شده است. صدها میلیون تصاویر دارای مجوز حرفه‌ای Adobe Stock از بالاترین کیفیت در بازار هستند و به شما کمک می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که Adobe Firefly محتوا را بر اساس IP افراد یا برندهای دیگر تولید نمی‌کند. مدل‌های آینده Adobe Firefly از انواع دارایی‌ها، فناوری و داده‌های آموزشی Adobe و دیگران استفاده خواهند کرد. همانطور که مدل‌های دیگر پیاده‌سازی می‌شوند، Adobe به اولویت مقابله با سوگیری مضر بالقوه ادامه خواهد داد.

Adobe علاوه بر تعهد خود به شکلی اخلاقی‌تر از تولیدکننده هوش مصنوعی، با برچسب «آموزش ندهید» برای سازندگانی که نمی‌خواهند محتوایشان در آموزش مدل‌ها استفاده شود، اخلاق را دو چندان می‌کند. به گفته Adobe، این برچسب “هرجا که استفاده شود، منتشر شود یا ذخیره شود، با محتوا مرتبط خواهد ماند.”

از نظر عملکرد، Adobe Firefly شبیه به DALL-E OpenAI است، اگرچه Ars هنوز نتوانسته عملکرد آن را برای خود ارزیابی کند. نمایش‌های نمایشی در وب‌سایت Firefly قابلیت‌های مختلفی را نشان می‌دهند، از جمله «متن به تصویر» (ایجاد تصاویر منحصر به فرد از توضیحات متن)، «افکت‌های متنی» (استفاده از سبک‌ها یا بافت‌ها با یک اعلان متن)، و «بردارهای رنگ‌آمیزی» (ایجاد تغییرات منحصر به فرد از متن). اثری از توضیحات متنی).

اینکه آیا هنرمندان Firefly را در جریان کاری خود بکار می برند یا نه، باید دید، اما به نظر می رسد مدل جدید هوش مصنوعی، در ظاهر یک گام مثبت رو به جلو برای طرفداران اخلاق هوش مصنوعی است. مثل همیشه، ما باید ادعاهای ادوبی را با کمال میل بپذیریم و به محض ظهور جزئیات جدید، شما را در جریان قرار خواهیم داد.