در داخل «کوه مقدس» تراشه‌سازی تایوان


اگر در حال خواندن هستید این، شما می توانید از یک نیمه هادی تشکر کنید. تلفن‌ها، تبلت‌ها، رایانه‌ها – واقعاً هر دستگاهی دیجیتالی‌تر از قلم و کاغذ – همگی برای عملکرد به تراشه‌های کوچک درونشان وابسته هستند. صنعت نیمه هادی عظیم است و در مرکز همه آن یک شرکت عظیم قرار دارد که بخش عمده تراشه هایی را که همه ما به آنها متکی هستیم می سازد: شرکت تولید نیمه هادی تایوان. این شرکت که به طور گسترده به عنوان فقط TSMC شناخته می شود، نه تنها مهم ترین نهاد در صنعت تراشه است، بلکه یک نیروی قدرتمند و تثبیت کننده در بن بست ژئوپلیتیکی بین تایوان و چین است که اگر شعله ور شود، کل جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. وضعیت دست نخورده TSMC نام مستعار سرگرم کننده ای را برای آن به ارمغان آورده است: کوه مقدس حفاظت.

این هفته در آزمایشگاه گجتویرجینیا هفرنان، مشارکت کننده WIRED در مورد سفر خود به تأسیسات TSMC در تایوان صحبت می کند. او به ما می‌گوید که تراشه‌ها چگونه ساخته می‌شوند و توضیح می‌دهد که چگونه صنعت نیمه‌رسانا – به‌ویژه TSMC – باعث نوآوری می‌شود در حالی که تا حد زیادی نامرئی باقی می‌ماند.

نمایش یادداشت ها

داستان ویرجینیا در مورد سفر او به کارخانه TSMC در تایوان را بخوانید.

توصیه ها

ویرجینیا نمایش را توصیه می کند هفت ثانیه در نتفلیکس مایک پادکست Electronic Frontier Foundation را توصیه می کند چگونه اینترنت را تعمیر کنیم، به ویژه اپیزود “پس تو فکر می کنی یک متفکر انتقادی هستی.” لورن نمایش اپل تی وی را توصیه می کند خواهران بد.

ویرجینیا هفرنان را می توان در توییتر @ پیدا کردصفحه 88. لورن گود @لورن گود. مایکل کالور @تنقلات جنگی. خط تلفن اصلی را در @GadgetLab. این نمایش توسط بون اشورث (@بوناشورث). موسیقی تم ما توسط Solar Keys است.

نحوه گوش دادن

همیشه می‌توانید پادکست این هفته را از طریق پخش‌کننده صوتی در این صفحه گوش دهید، اما اگر می‌خواهید برای دریافت هر قسمت به صورت رایگان مشترک شوید، به این صورت است:

اگر از iPhone یا iPad استفاده می کنید، برنامه ای به نام پادکست را باز کنید یا فقط روی این پیوند ضربه بزنید. همچنین می‌توانید برنامه‌ای مانند Overcast یا Pocket Casts را دانلود کنید و Gadget Lab را جستجو کنید. اگر از Android استفاده می‌کنید، فقط با ضربه زدن روی اینجا می‌توانید ما را در برنامه Google Podcasts پیدا کنید. ما هم در Spotify هستیم. و اگر واقعاً به آن نیاز دارید، در اینجا فید RSS است.