همانطور که رقیب OpenAI Character AI ارزش 1 میلیارد دلاری را اعلام می کند، گزارش هایی از “تصرف صنعتی” ظاهر می شود.


در تاریخ 11 تا 12 ژوئیه به مدیران ارشد در سانفرانسیسکو بپیوندید تا بشنوید که چگونه رهبران سرمایه‌گذاری‌های هوش مصنوعی را برای موفقیت ادغام و بهینه می‌کنند.. بیشتر بدانید


راهپیمایی مداوم سرمایه گذاری های چشمگیر در شرکت هایی که مدل های زبان بزرگ (LLM) را توسعه می دهند ادامه دارد. این نیویورک تایمز امروز گزارش داد که رقیب OpenAI Character AI ۱۵۰ میلیون دلار جدید در دور سرمایه‌گذاری اخیر به رهبری آندریسن هوروویتز جمع‌آوری کرده است که ارزش شرکت را ۱ میلیارد دلار می‌کند – که آن را به کلوپ یونیکورن ۲۰۲۳ اضافه می‌کند، حتی اگر شرکت هیچ درآمدی نداشته باشد.

هوش مصنوعی شخصیت مبتنی بر دره سیلیکون در سال 2021 توسط دو محقق سابق گوگل تاسیس شد: دانیل دی فریتاس، که قبلا LaMDA را در Google Brain رهبری می کرد، و نوام شزیر، یکی از محققان معماری Transformers، فناوری که زیربنای ChatGPT است.

ارائه کاراکتر هوش مصنوعی ممکن است در نگاه اول مانند یک فیلتر اینستاگرام سبک و سرگرم کننده به نظر برسد. این شرکت چت ربات‌های هوش مصنوعی را ارائه می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهد با هر کسی، زنده یا مرده، واقعی یا خیالی، چت و نقش بازی کنند. برای مثال به شخصیت‌های تاریخی مانند ملکه الیزابت و ویلیام شکسپیر یا شخصیت‌های خیالی مانند دراکو مالفوی فکر کنید (هوش مصنوعی شخصیت شامل هشدارهایی مانند «به خاطر داشته باشید: هر چیزی که شخصیت‌ها می‌گویند ساخته شده است!»)

>>پوشش مداوم هوش مصنوعی مولد VentureBeat را دنبال کنید<<

رویداد

تبدیل 2023

در 11 تا 12 جولای در سانفرانسیسکو به ما بپیوندید، جایی که مدیران ارشد نحوه ادغام و بهینه سازی سرمایه گذاری های هوش مصنوعی برای موفقیت و اجتناب از دام های رایج را به اشتراک می گذارند.

اکنون ثبت نام کنید

اما برخی دیگر، Character AI را نمونه‌ای از گروه کوچکی از شرکت‌های خصوصی می‌دانند که همراه با غول‌های فناوری بزرگ مانند مایکروسافت و گوگل، در حال تقویت و تثبیت قدرت هوش مصنوعی هستند. طبق یک مقاله جدید در فایننشال تایمزاین بدان معناست که «تعدادی از افراد و شرکت‌ها اکنون بسیاری از منابع و دانش در این بخش را کنترل می‌کنند – و در نهایت تأثیر آن را بر آینده جمعی ما شکل خواهند داد.»

یک تغییر سیستماتیک در حالی که صنعت به طور فزاینده ای بر تحقیقات هوش مصنوعی تسلط دارد

این مقاله خاطرنشان می کند که کارشناسان هوش مصنوعی از این پدیده به عنوان “تسخیر صنعتی” یاد می کنند که در مقاله اخیر محققان MIT در مجله به تفصیل شرح داده شده است. علوم پایه به نام “تأثیر فزاینده صنعت در تحقیقات هوش مصنوعی”.

با توجه به چکیده مقاله، موفقیت‌های اخیر شرکت‌هایی مانند OpenAI و سرمایه‌گذاری هنگفتی که به شرکت‌هایی مانند Character AI – و همچنین Anthropic، DeepMind، Adept و Cohere (دو مورد آخر نیز توسط نویسندگان سابق Transformer تأسیس شده‌اند) نمادی از تغییر سیستماتیک از آنجایی که صنعت به طور فزاینده ای بر سه عنصر کلیدی تحقیقات هوش مصنوعی مدرن تسلط دارد: قدرت محاسباتی، مجموعه داده های بزرگ، و محققان بسیار ماهر. و معیارهای کلیدی و اگرچه این سرمایه‌گذاری‌های صنعتی به نفع مصرف‌کنندگان خواهد بود، اما تسلط تحقیقاتی همراه باید برای سیاست‌گذاران در سراسر جهان نگران‌کننده باشد زیرا به این معنی است که جایگزین‌های منافع عمومی برای ابزارهای مهم هوش مصنوعی ممکن است به طور فزاینده‌ای کمیاب شوند.

تحقیقات MIT نشان داد که تقریباً 70 درصد از دکترای هوش مصنوعی در سال 2020 به کار در صنعت – به جای دانشگاه – رفتند، در حالی که این رقم در سال 2004 تنها 21 درصد بود. علوم پایه نور احمد، نویسنده مقاله، همچنین دریافت که سهم شرکت ها از بزرگترین مدل های هوش مصنوعی از 11 درصد در سال 2010 به 96 درصد در سال 2021 رسیده است.

نگرانی در مورد همه چیز از حسابرسی هوش مصنوعی گرفته تا قدرت محاسباتی

این نیویورک تایمز مقاله ای درباره Character AI همچنین خطر تجمیع قدرت را در بین استارتاپ های هوش مصنوعی و Big Tech برجسته کرد.

اریک برینیولفسون، استاد اقتصاد دانشگاه استنفورد و یکی از همکاران ارشد، می‌گوید: «یکی از نگرانی‌هایی که من دارم این است که بازاری که همه چیز را برنده می‌کند یا برنده‌ترین بازار را می‌برد – اینکه چند بازیگر بزرگ واقعاً تسلط پیدا کنند. در موسسه هوش مصنوعی انسان محور مدرسه، در قطعه.

این قدرت تلفیقی همچنین مربوط به این است که چه کسی به محاسبات انبوه لازم برای اجرای این LLM ها دسترسی دارد، مقاله ادامه داد: مایک ولپی، شریک عمومی Index Ventures که در Cohere سرمایه گذاری کرده است، «تخمین زده است که چنین شرکت هایی حداقل به 500 میلیون دلار نیاز دارند تا صرف انرژی خام کامپیوتر شود.»

و فایننشال تایمز مقاله همچنین اشاره کرد که از آنجایی که GPT-4 و سایر LLM های ساخته شده در صنعت مدل های “جعبه سیاه” هستند که برای محققان باز نیست، محققان “نمی توانند مدل های ساخته شده در آزمایشگاه های شرکتی را تکرار کنند و بنابراین نمی توانند آنها را بررسی و یا ممیزی کنند. آسیب‌های احتمالی و سوگیری‌ها بسیار آسان است.»

به نظر نمی رسد که جریان بودجه به این استارت آپ های هوش مصنوعی که به شدت به دنبال آن هستند، به این زودی کاهش یابد – شایعات در مورد بودجه جدید Cohere، شاید از طرف گوگل یا انویدیا، ماه هاست که در حال چرخش هستند. و همین هفته گذشته، Adept 350 میلیون دلار برای هوش مصنوعی مولد آموزش دیده برای استفاده از هر ابزار نرم افزاری و API جمع آوری کرد.

سوال این است که این تغییر به سمت «تسخیر صنعتی» برای بقیه چشم انداز هوش مصنوعی چه معنایی دارد؟ بر اساس فایننشال تایمز در ماده، توپ در زمین سیاستگذارانی است که نمی توانند «چشم ببندند».

ماموریت VentureBeat این است که یک میدان شهر دیجیتال برای تصمیم گیرندگان فنی باشد تا دانشی در مورد فناوری سازمانی متحول کننده کسب کنند و معامله کنند. جلسات توجیهی ما را کشف کنید.