اجازه دهید جنگ کدنویسی هوش مصنوعی آغاز شود!


خبر بزرگ این هفته فراخوانی از سوی سرشناسان فناوری برای توقف توسعه و استقرار مدل‌های هوش مصنوعی پیشرفته‌تر از GTP-4 OpenAI – الگوریتم زبانی فوق‌العاده توانمند در پشت ChatGPT بود تا زمانی که خطراتی از جمله جابجایی شغل و اطلاعات نادرست بهتر درک شوند.

حتی اگر OpenAI، گوگل، مایکروسافت، و سایر شرکت‌های بزرگ فناوری، کاری را که انجام می‌دهند متوقف کنند – و قرار نیست کاری را که انجام می‌دهند متوقف کنند – مدل‌های هوش مصنوعی که قبلاً توسعه یافته‌اند احتمالاً تأثیرات عمیقی خواهند داشت. به خصوص در توسعه نرم افزار

ممکن است این یک معامله تجاری معمولی به نظر نرسد، اما موافقت آلفابت برای تامین هوش مصنوعی به Replit، یک ابزار کدنویسی مبتنی بر وب با بیش از 20 میلیون کاربر، چیزی شبیه یک تغییر لرزه‌ای است. Replit از مدل‌های هوش مصنوعی گوگل، همراه با دیگران، در Ghostwriter استفاده می‌کند، ابزاری که کد را توصیه می‌کند و به سؤالات مربوط به کد به شیوه‌ای مشابه ChatGPT پاسخ می‌دهد. امجد مساد، مدیرعامل Replit، به من می‌گوید که گوگل «فناوری فوق‌العاده جالب» دارد و شرکت او می‌تواند آن را به دست توسعه‌دهندگان برساند. از طریق این مشارکت، Google Replit را نیز در دسترس کاربران Google Cloud قرار می‌دهد و به آن کمک می‌کند تا به مشتریان تجاری بیشتری دست یابد.

این حرکت بسیار مهم است زیرا Alphabet در حال تراز با مایکروسافت و GitHub است که به همین ترتیب از هوش مصنوعی برای کمک به کدنویس ها با Copilot، یک افزونه برای ویژوال استودیو، استفاده می کنند. همان هوش مصنوعی که باعث می‌شود ChatGPT بسیار هوشمندانه به نظر برسد، روی زبان‌های کامپیوتری کار می‌کند. وقتی شروع به تایپ کد می کنید، ابزارهایی مانند Copilot راهی برای تکمیل آن پیشنهاد می کنند.

حرکت آلفابت همچنین نشان می‌دهد که میدان نبرد بزرگ بعدی برای شرکت‌های بزرگ فناوری چیست. در حالی که توجه زیادی به ترفندهای ChatGPT و نسخه های Midjourey 5 دونالد ترامپ شده است، داستان بزرگتر این است که کدام شرکت می تواند بهترین ابزارهای هوش مصنوعی را به توسعه دهندگان ارائه دهد – و نرم افزار جدیدی که توسعه دهندگان با آن هوش مصنوعی در کنار خود خواهند ساخت.

تحقیقات مایکروسافت نشان می‌دهد که توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از دستیار هوش مصنوعی، وظایف را بیش از ۵۰ درصد سریع‌تر انجام دهند. شرکت‌هایی که هوش مصنوعی پیشرفته ارائه می‌کنند می‌توانند توسعه‌دهندگان را به سمت ابزارهای کدنویسی خود بکشانند و آن کاربران را به ابرها و چیزهای دیگر خود جذب کنند. آمازون یک ابزار کدنویسی هوش مصنوعی به نام Code Whisperer توسعه داده است و متا نیز در حال کار بر روی آن برای استفاده داخلی است. احتمالاً اپل نمی‌خواهد عقب بماند.

هوش مصنوعی علاوه بر کمک به توسعه‌دهندگان در نوشتن کد، شروع به تغییر نحوه چیدمان کدها کرده است. هفته گذشته OpenAI اعلام کرد که اولین پلاگین برای ChatGPT ایجاد شده است. آنها این امکان را برای ربات فراهم می کنند تا کارهایی مانند جستجوی پرواز، رزرو رستوران و سفارش مواد غذایی را انجام دهد. گنجاندن هوش مصنوعی در کد همچنین می تواند توسعه نرم افزار را تسریع کند. این هفته Masad of Replit یک مثال دقیق به اشتراک گذاشت-برنامه ای که دستورات صوتی را به وب سایت های فعال تبدیل می کند. مساد می‌گوید: «ما فکر می‌کنیم که بسیاری از پروژه‌های نرم‌افزاری در آینده از این طریق آغاز خواهند شد.

با توجه به اینکه همه چیز به سرعت پیش می رود، ارزش این را دارد که عواقب ترکیب سریع هوش مصنوعی در توسعه نرم افزار را در نظر بگیریم. ابزارهای هوش مصنوعی می‌توانند آسیب‌پذیری‌هایی را در کدهایی که پیشنهاد می‌کنند بازتولید کنند که توسعه‌دهندگان ممکن است متوجه نشوند یا نتوانند آن‌ها را شناسایی کنند. اگر توسعه دهندگان به شدت به هوش مصنوعی تکیه کنند، شاید از خود راضی تر شوند یا مهارت های خود را از بین ببرند. و چه نوع «بدهی فنی» ممکن است پدیدار شود اگر برنامه نویسان نیاز داشته باشند که به عقب برگردند و نرم افزارهایی را که هیچ انسانی از نزدیک بررسی نکرده است تعمیر کنند؟

شاید دیری نگذرد که متوجه می شویم.