ناظر رقابت بریتانیا بازبینی بازار هوش مصنوعی را آغاز کرد


جک اتحادیه دیجیتالی شده

شان گلدول از طریق گتی

ناظر رقابت بریتانیا در حال بررسی بازار هوش مصنوعی، از جمله مدل‌های پشت ربات‌های گفتگوی محبوب مانند ChatGPT است، زیرا این صنعت به طور فزاینده‌ای در کانون تنظیم‌کننده‌های جهانی قرار می‌گیرد.

سارا کاردل، مدیر اجرایی سازمان رقابت و بازار بریتانیا، گفت که سازمان دیده بان مدل های به اصطلاح بنیادی – مانند نرم افزار زیربنایی ChatGPT – و “چگونه بازارهای اطراف آن مدل ها در حال توسعه هستند” را بررسی خواهد کرد.

او به فایننشال تایمز گفت که تنظیم‌کننده «فرصت‌های واقعی آنجا» را ارزیابی می‌کند، اما همچنین «چه نوع نرده‌ها، چه اصولی را باید توسعه دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که رقابت به طور مؤثر کار می‌کند. [and] مصرف کنندگان حمایت می شوند.»

این بررسی در حالی انجام می‌شود که تنظیم‌کننده‌ها در سراسر جهان در حال افزایش نظارت بر توسعه هوش مصنوعی مولد هستند – فناوری که می‌تواند تصاویر یا متن‌هایی ایجاد کند که به سختی از خروجی انسان قابل تشخیص هستند.

این بخش یک نقطه درخشان نادر برای نوآوری فناوری در بریتانیا بوده است، تا حدی به دلیل موفقیت DeepMind، یک استارت آپ بومی که توسط گوگل در سال 2014 خریداری شد.

در اوایل این هفته، کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده یک شلیک هشدار به این صنعت ارسال کرد و گفت: «به شدت بر روی نحوه استفاده شرکت‌ها از فناوری هوش مصنوعی، از جمله ابزارهای جدید هوش مصنوعی، به روش‌هایی تمرکز می‌کند که می‌تواند تأثیر واقعی و اساسی بر مصرف‌کنندگان داشته باشد. “

مدیران ارشد شرکت‌های هوش مصنوعی، از جمله گوگل، مایکروسافت، و OpenAI سازنده ChatGPT نیز قرار است روز پنج‌شنبه با کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده دیدار کنند تا در مورد ایمنی محصولات خود گفتگو کنند.

کاردل که در ماه دسامبر به این سمت منصوب شد، گفت که ماموریت “واقعیت یاب” CMA در زمینه هوش مصنوعی، “تعداد زیادی از ذینفعان مختلف را درگیر خواهد کرد. [including] کسب و کارها، دانشگاهیان، و دیگران، برای جمع آوری مجموعه ای غنی و گسترده از اطلاعات.” او گفت که این بررسی “هیچ شرکت خاصی” را هدف قرار نخواهد داد.

مدل‌های بزرگ هوش مصنوعی مانند OpenAI’s GPT-4 و LaMDA Google، که ربات چت Bard را نیرو می‌دهد، بسیار گران هستند و توسعه و اجرای آن‌ها دشوار است. در نتیجه، آنها در دست مجموعه کوچکی از شرکت‌ها مانند گوگل، مایکروسافت و OpenAI و استارت‌آپ‌های دارای بودجه خوب مانند Anthropic و Character.ai باقی می‌مانند.

کاردل پس از تصمیم رگولاتوری مبنی بر جلوگیری از تصرف 75 میلیارد دلاری مایکروسافت، با FT صحبت می کرد. ندای وظیفه توسعه دهنده Activision Blizzard هفته گذشته. این تصمیم که توسط یک هیئت مستقل اتخاذ شد، واکنش شدیدی را از سوی رئیس مایکروسافت، برد اسمیت، به همراه داشت که بریتانیا را به “بسته بودن برای تجارت” و مانع از نوآوری در فناوری متهم کرد.

کاردل گفت: «فکر می‌کنم کاملا برعکس است… من با خیلی‌ها صحبت می‌کنم [start-ups] و آنچه آنها واقعاً می خواهند بازارهای باز و رقابتی است که در آن بتوانند به طور منصفانه و مؤثر رقابت کنند.

او افزود که تنظیم کننده “ادغام های ضد دیجیتال” نیست، اما گفت که “تشخیص واضح و کاملاً قابل قبولی وجود دارد که در مورد کنترل ادغام، به ویژه در فناوری، برخی اعمال ناقص تاریخی وجود داشته است.”

کاردل که تا سال گذشته مشاور کل CMA بود، گفت که این سازمان “رویکردی خودسرانه، غیرقابل پیش‌بینی یا بیش از حد مداخله جویانه” برای تصاحب ندارد.

وکیل سابق Slaughter and May در حالی که تنظیم کننده آماده می شود تا اختیارات گسترده ای را برای نظارت بر رفتار گروه های فناوری به عهده بگیرد.

قانونی که در ماه آوریل به پارلمان ارائه شد به CMA این اختیار را می دهد که به قدرتمندترین شرکت های فناوری بگوید چگونه با مشتریان خود رفتار کنند و افرادی را که قوانین جدید آن را زیر پا می گذارند تا 10 درصد از گردش مالی جریمه کند.

کاردل گفت که تصمیمات واحد بازار دیجیتال جدید در مورد اینکه کدام شرکت‌ها را با قوانین مناسب مورد هدف قرار دهند، از طریق کار ارزیابی بازارهایی مانند اکوسیستم تلفن همراه مطلع خواهد شد. در گزارش نهایی خود در مورد دومی در سال گذشته، رگولاتور اعلام کرد که به دلیل تسلط آنها در آن بازار، یک مورد قوی برای هدف قرار دادن اپل و گوگل با کدهای رفتاری خاص وجود دارد.

© 2023 Financial Times Ltd. کلیه حقوق محفوظ است. به هیچ وجه نباید توزیع، کپی یا اصلاح شود.