چگونه ظهور هوش مصنوعی مولد می تواند متاورس را بکشد — یا آن را نجات دهد


در تاریخ 11 تا 12 ژوئیه به مدیران ارشد در سانفرانسیسکو بپیوندید تا بشنوید که چگونه رهبران سرمایه‌گذاری‌های هوش مصنوعی را برای موفقیت ادغام و بهینه می‌کنند.. بیشتر بدانید


با نوید یک محیط تعاملی پویا از راه دور، ظهور متاورس به عنوان نقطه عطفی برای دنیای فناوری تلقی شد. با این حال، به همان سرعتی که این موضوع تبدیل به موضوع شد، با انتقادات و واکنش‌های جدی مواجه شد. اکنون به نظر می رسد که مردم به سرعت علاقه خود را از دست می دهند. مارک زاکربرگ، که مفهوم متاورس را دوباره معرفی کرد، حتی از ارائه آن به تبلیغ کنندگان خودداری کرده است.

تنها در سه ماهه گذشته مالی، بخش Reality Labs متا، مسئول VR و metaverse، زیان عملیاتی 4.279 میلیارد دلاری را ثبت کرد. متا اکنون بر روی ساخت LLaMA، رقیب ChatGPT و Bard، مدل زبان بزرگ (LLM) خود متمرکز شده است. به نظر می رسد که ظهور هوش مصنوعی مولد می تواند به آرامی اما مطمئناً متاورژن را از بین ببرد.

یا خواهد شد؟

شکی نیست که برخلاف متاورس، هوش مصنوعی مولد با سرعتی سریع توسعه یافته است. این ایده به سرعت از چیزی فراتر از یک مفهوم به تسخیر نیمه بهتر جهان تبدیل شد. سازمان‌ها و کسب‌وکارهایی که زمانی رویای متاورژن را در سر می‌پرورانند، به‌سرعت با GenAI سازگار شده‌اند، که این تصور را ایجاد می‌کند که اولی ممکن است با مرگ آهسته و پیوسته مواجه شود.

رویداد

GamesBeat Summit 2023

برای روز مجازی و محتوای درخواستی ما به انجمن GamesBeat بپیوندید! از باهوش ترین ذهن های صنعت بازی می شنوید تا به روز رسانی های خود را در مورد آخرین پیشرفت ها به اشتراک بگذارند.

اینجا ثبت نام کنید

با این حال، متاورس یک پلتفرم اجتماعی است که بر روی چندین فناوری مانند واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR) و هوش مصنوعی ساخته شده است. این امکان وجود دارد که توسعه سریع هوش مصنوعی مولد بتواند به طرق مختلف به رشد متاورس کمک کند، از جمله:

  • ایجاد اشیا، محیط ها و تجربیات جدید بدون نیاز به انسان طراح و برنامه نویس.
  • کمک به کاربران برای ایجاد آواتارهای سفارشی.
  • ریشه کن کردن مسائل امنیت سایبری با ایجاد نرم افزار پویا که به طور خودکار فایل ها را برای ویروس ها، بدافزارها و سایر مسائل اسکن می کند.
  • انجام تحقیقات در مورد مسائل حیاتی امنیت سایبری.

در حالی که هوش مصنوعی مولد تأثیرات مثبت بالقوه ای بر متاورس دارد، چندین جنبه منفی نیز وجود دارد، به ویژه از منظر امنیت سایبری. هکرها و مجرمان سایبری در حال حاضر از این فناوری برای سوء استفاده از امنیت کاربران به طرق مختلف استفاده می کنند، مانند کمک به آنها در ایجاد ایمیل های فیشینگ بهتر. علاوه بر این، گزارش‌هایی مبنی بر استفاده هکرها از ابزارهایی مانند ChatGPT برای ایجاد بدافزار وجود دارد.

با تبدیل شدن هوش مصنوعی به یک تهدید خطرناک و رو به جلو برای امنیت سایبری، اجرای آن می تواند به یک خطر ایمنی برای کاربران متاورس تبدیل شود. این می تواند یک شکست بزرگ در توسعه آن باشد زیرا این مفهوم با گمانه زنی های متعددی در مورد مسائل امنیت سایبری خود مواجه شده است.

لزوماً ناقوس مرگ نیست

حتی اگر اثرات نامطلوب هوش مصنوعی مضر ممکن است تأثیری ماندگار بر متاورس داشته باشد، هوش مصنوعی مولد لزوماً متاورس را از بین نخواهد برد.

این حدس و گمان ها در وهله اول عمدتاً به دلیل تصادف احتمالی متا به طور موقت ایجاد شد. برخلاف ادعای کاربران اینترنتی، 17 درصد از شرکت‌ها در بخش‌های تجاری، رایانه و فناوری اطلاعات، متاورس را یک فرصت تجاری خوب می‌دانند. حتی زاکربرگ ادعا می کند که این تغییر در تمرکز می تواند به طور بالقوه توسعه متاورس را تقویت کند. جدای از آن، در حالی که به نظر می رسد پلت فرم کاملا مجازی در حال مرگ آهسته و آشکار است، کاربرد آن هنوز در سال 2023 وجود دارد:

  • چندین سازمان – از جمله نایک، جی پی مورگان، و گوچی – که پتانسیل بازاریابی آن را می شناسند، در متاورس سرمایه گذاری کرده اند.
  • چندین پیاده سازی شرکتی وجود دارد. به عنوان مثال، Accenture از این فناوری برای آموزش، سوار شدن به هواپیما و سایر وظایف استفاده می کند.
  • شرکت‌هایی مانند BMW دارای آزمایشگاه‌های AR هستند که برای طراحی و نمونه‌سازی اولیه محصولات جدید برای قضاوت در مورد ارزش بازار آنها استفاده می‌شود.
  • برندهای مد مانند Balenciaga دنیاهای آینده نگرانه ای را ایجاد کرده اند که در آن شخصیت ها محصولات خود را می پوشند.
  • شرکت های مختلف تولید اکنون از متاورس برای میزبانی رویدادهایی مانند کنسرت استفاده می کنند.

این پیاده سازی در دنیایی که GenAI به رشد و انطباق خود ادامه می دهد، نشان می دهد که این فناوری نیز به رشد خود ادامه خواهد داد.

دنیای مدرن هم هوش مصنوعی مولد و هم متاورس را در تعداد قابل توجهی از زمینه ها به کار برده است. اکنون سازمان ها برای کاهش بار کاری و افزایش کارایی در اجرای عملیات خود به این فناوری ها متکی هستند. ترکیب این دو می تواند به طور پویا نحوه عملکرد سازمان ها را تغییر دهد.

در جایی که متاورس راهی ایمن و مقرون به صرفه را برای اداره تجارت در سطح جهانی به سازمان ها ارائه می دهد، هوش مصنوعی مولد راه های جدیدی را برای رشد باز می کند. استفاده ترکیبی از آنها می تواند به معنای مسیری کاملاً جدید برای سازمان ها برای مدیریت عملیات خود باشد. این می‌تواند راه‌های جدیدی برای رشد و سهولت استفاده به ارمغان بیاورد و تغییر یکپارچه از یک محیط مجازی به یک محیط غیرمجازی را برای سازمان‌ها آسان کند.

علاوه بر این، این ادغام همچنین می تواند به معنای کاهش قابل توجه هزینه ها برای سازمان ها، به ویژه در تیم های توسعه دهنده و برنامه نویس باشد. شکاف بین دانش فنی و غیر فنی می تواند به سرعت پر شود و به پتانسیل گسترده ای برای رشد و توسعه منجر شود.

به عبارت دیگر، ترکیب هوش مصنوعی مولد و متاورس می تواند به صورت پویا آینده ای بسیار توسعه یافته تر را شکل دهد.

افکار نهایی

ایده اصلی متاورس اساساً ایجاد یک بستر اجتماعی است. اما برای اینکه آن را کاملاً کاربردی کند، باید با فناوری‌های تعاملی مانند VR، AR و AI ادغام شود. با این حال، ظهور هوش مصنوعی مولد لزوماً به معنای سقوط متاورس نیست. برعکس: آنها می توانند پیشرفت یکدیگر را پیش ببرند.

شیگراف ایجاز یک روزنامه نگار با تجربه در زمینه امنیت سایبری است.

DataDecisionMakers

به انجمن VentureBeat خوش آمدید!

DataDecisionMakers جایی است که کارشناسان، از جمله افراد فنی که کار داده را انجام می دهند، می توانند بینش ها و نوآوری های مرتبط با داده را به اشتراک بگذارند.

اگر می‌خواهید درباره ایده‌های پیشرفته و اطلاعات به‌روز، بهترین شیوه‌ها و آینده فناوری داده و داده مطالعه کنید، به ما در DataDecisionMakers بپیوندید.

شما حتی ممکن است در نظر داشته باشید که مقاله ای از خودتان ارائه دهید!

از DataDecisionMakers بیشتر بخوانید