نسخه قرص اوزمپیک در راه است


کونال شاه، استادیار غدد درون ریز در دانشگاه راتگرز که متخصص در درمان چاقی است، با اشاره به Ozempic و Wegovy می گوید: «مردم همچنین می توانند با این داروها بسیار کم آب شوند، زیرا نه تنها غذا خوردن را فراموش می کنید، بلکه نوشیدن را نیز فراموش می کنید. .

شاه می گوید که یک قرص جدید با دوز بالاتر به طور بالقوه می تواند موارد مکرر یا شدید این عوارض جانبی را ایجاد کند. او در مورد دوز قرص آزمایشی می گوید: «این بیش از سه برابر بیشتر از مقداری است که ما معمولاً برای سماگلوتید خوراکی می دهیم. و از آنجایی که مطالعه کنونی قرص‌های با دوز بالا را با دارونما مقایسه می‌کند، مشخص نیست که نمایه عوارض جانبی قرص جدید چگونه در مقابل نسخه تزریقی قرار می‌گیرد.

آلیسون شیدر، سخنگوی Novo Nordisk از ارائه جزئیات در مورد خطر عوارض جانبی خودداری کرد و گفت که این جزئیات در اواخر ژوئن در جلسه انجمن دیابت آمریکا ارائه خواهد شد.

فایزر همچنین در حال رقابت برای ساخت یک قرص کاهش وزن است. هفته گذشته این شرکت نتایج مثبتی را برای داروی آزمایشی دانگلیپرون خود منتشر کرد، مولکولی متفاوت که هورمون GLP-1 را نیز تقلید می کند.

در یک کارآزمایی بر روی 411 بزرگسال مبتلا به دیابت نوع 2 که دوزهای متفاوتی از این قرص را آزمایش کردند، شرکت‌کنندگانی که دوز بالایی از این قرص را مصرف کردند، در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کردند، در طی چهار ماه به طور متوسط ​​حدود 10 پوند وزن کم کردند. شایع ترین عوارض جانبی تهوع، اسهال و استفراغ بود. بیشتر آنها ماهیت خفیف داشتند، اما 57 شرکت کننده به دلیل این عوارض جانبی مطالعه را ادامه ندادند. جریکا پیتس، سخنگوی Pfizer از طریق ایمیل به WIRED گفت، مانند سایر داروهای GLP-1، این عوارض جانبی در اوایل دوره درمان بیشتر بود و با گذشت زمان کاهش یافت. پیتس نوشت: “مشاوره مناسب قبل از اولین دوز می تواند به بیماران کمک کند تا از طریق این برآمدگی های اولیه دارو را ادامه دهند.”

نسخه قرصی از این داروهای کاهش وزن می تواند با دستورالعمل های دقیق در مورد نحوه مصرف آنها ارائه شود. قرص سماگلوتاید موجود، Rybelsus، باید حداقل نیم ساعت قبل از هر غذا، نوشیدنی یا سایر داروهای خوراکی در صبح مصرف شود و فقط با مقدار کمی آب قابل مصرف است. واینتراب می گوید: «بدون رعایت این معیارهای سختگیرانه، جذب مانع می شود.

واینتراب می‌گوید که قرص فایزر ممکن است در این زمینه تاثیرگذار باشد، زیرا جذب آن تحت تأثیر غذا قرار نمی‌گیرد، بنابراین بیماران می‌توانند آن را در کنار غذا مصرف کنند. با این حال، دانگلیپرون فایزر باید دو بار در روز، یک بار در صبح و دوباره در شب مصرف شود. فایزر یک قرص دیابت دیگر به نام لوتیگلیپرون در دست توسعه دارد که برای مصرف یک بار در روز طراحی شده است. هر دو در مرحله آزمایشات بالینی فاز 2 هستند و پیتس گفت که شرکت تا پایان سال تصمیم خواهد گرفت که در مرحله آخر آزمایشات را پیش ببرد.

ایمی روتبرگ، پزشک و استاد بالینی در دانشگاه سلامت میشیگان که متخصص در مدیریت وزن و درمان دیابت است، می‌گوید فراهمی زیستی سماگلوتاید – یعنی اینکه چه مقدار از دارو به مقصد می‌رسد – در هنگام فرموله کردن آن به عنوان یک قرص چالش‌برانگیز بوده است. او می‌گوید تزریق سماگلوتاید راه کارآمدتری برای رساندن آن به جریان خون است، به همین دلیل است که تزریق‌کننده‌های Ozempic و Wegovy فقط مقدار کمی از دارو را مصرف می‌کنند. اما بلعیدن آن به شکل قرص به این معنی است که باید از دستگاه گوارش عبور کند، جایی که بخش زیادی از آن جذب می شود.

او فکر می کند اکثر بیمارانش قرص را به نسخه تزریقی فعلی ترجیح می دهند. همانطور که گفته شد، مردم همیشه داروهای خود را فراموش می کنند. روتبرگ می‌گوید: بیماران باید هر روز چیزی مصرف کنند. پس از قطع اوزمپیک و ویگووی، اشتها دوباره افزایش می‌یابد و بسیاری از افرادی که این داروها را ترک می‌کنند دوباره وزن پیدا می‌کنند.

در مورد هزینه قرص‌های کاهش وزن جدید، شاه می‌گوید که احتمالاً به اندازه نسخه‌های تزریقی گران هستند – حداقل در ابتدا. او می‌گوید: «هر زمان که یک داروی جدید یا نسخه جدیدی از یک دارو وارد بازار شود، احتمال اینکه بیمه فوراً آن را پوشش دهد بسیار اندک است. در حالی که اکثر بیمه‌گران این داروها را برای دیابت تحت پوشش قرار می‌دهند، اما همیشه برای کاهش وزن به تنهایی تحت پوشش قرار نمی‌گیرند – و طبق فهرست قیمت‌های Novo Nordisk، Ozempic و Wegovy به ترتیب حدود 900 دلار و 1300 دلار در ماه بدون بیمه هزینه می‌کنند.

شایدر، سخنگوی Novo Nordisk در ایمیلی گفت که هنوز برای حدس زدن قیمت نسخه قرص زود است. پیتز همچنین در مورد قرص های فایزر در حال توسعه نوشت: «در حال حاضر برای ما خیلی زود است که در مورد قیمت نظر بدهیم.