ایسوس برای حفظ حریم خصوصی و کنترل داده ها، اجاره سرورهای هوش مصنوعی مشابه ChatGPT را در سایت برنامه ریزی می کند


لوگوی ایسوس در مقابل پس‌زمینه‌ای که با هوش مصنوعی تولید شده است.
بزرگنمایی کنید / لوگوی ایسوس در مقابل پس‌زمینه‌ای که با هوش مصنوعی تولید شده است.

ایسوس / انتشار پایدار

به گزارش بلومبرگ، Asustek Computer تایوان (معروف به Asus) قصد دارد یک سرور هوش مصنوعی اجاره ای را معرفی کند که در محل کار می کند تا نگرانی های امنیتی و مسائل مربوط به کنترل داده ها را که از سیستم های هوش مصنوعی مبتنی بر ابر ناشی می شود، برطرف کند. این سرویس که AFS Appliance نام دارد دارای تراشه های انویدیا است و یک مدل زبان هوش مصنوعی به نام “Formosa” را اجرا می کند که ایسوس ادعا می کند معادل GPT-3.5 OpenAI است.

بر اساس مصاحبه بلومبرگ با ایسوس کلود و رئیس TWS پیتر وو، ایسوس امیدوار است که این سرویس را با حدود 6000 دلار در ماه ارائه دهد. پرقدرت ترین سرور مبتنی بر پلتفرم Nvidia DGX AI حدود 10000 دلار در ماه هزینه خواهد داشت. سرورها توسط پردازنده‌های گرافیکی A100 انویدیا تامین می‌شوند و متعلق به ایسوس خواهند بود. این شرکت امیدوار است ابتدا این خدمات را به 30 تا 50 مشتری سازمانی در تایوان ارائه کند، سپس در سال 2023 در سطح بین المللی گسترش یابد.

وو به بلومبرگ گفت: “انویدیا شریک ما برای تسریع در پذیرش این فناوری است.”

به گفته ایسوس، «مدل بنیادی فورموزا» که روی دستگاه AFS اجرا می‌شود، یک مدل زبان بزرگ است که متنی را با معناشناسی سنتی چینی تولید می‌کند. این توسط TWS، یکی از شرکت های تابعه Asustek توسعه یافته است. مانند ChatGPT، قابلیت های تولید متن و کدنویسی مبتنی بر هوش مصنوعی را ارائه می دهد.

با افزایش علاقه به خدمات هوش مصنوعی مولد، نگرانی ها در مورد حساسیت داده ها نیز افزایش یافته است. بسیاری از خدمات مولد AI در حال حاضر از طریق مراکز داده آنلاین اداره می شوند و به طور بالقوه اطلاعات حساس را در معرض نمایش قرار می دهند. شایان ذکر است، سامسونگ پس از اینکه متوجه شد کارگران کدهای حساسی را روی پلتفرم آپلود کرده اند، کارمندان خود را از استفاده از ChatGPT OpenAI منع کرد. اپل همچنین اخیراً کارمندان خود را از استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی خارجی که ممکن است داده ها را به رقبا درز می کند ممنوع کرده است.

مایکروسافت برای رسیدگی به نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی در بین مشاغل، در ماه می برنامه‌هایی را برای راه‌اندازی نسخه ایزوله و متمرکز بر حریم خصوصی ChatGPT اعلام کرد که سازمان‌های بزرگ (مانند بانک‌ها و بیمارستان‌ها) را با نگرانی‌های شدید در مورد نشت داده‌ها و انطباق با مقررات مورد هدف قرار می‌دهد، اما سرورها همچنان ادامه خواهند داد. در مراکز داده مایکروسافت قرار گیرد. در مقابل، سخت افزار AFS Appliance مستقیماً در امکانات خود مشتری نصب می شود.

با وجود افزایش تقاضا برای تراشه های آموزشی هوش مصنوعی، بلومبرگ گزارش می دهد که شرکت هایی مانند ایسوس امیدوارند با ارائه “سیستم های هوش مصنوعی جامع” که یک راه حل کامل هوش مصنوعی را در یک بسته خدماتی ارائه می دهند، سهمی از بازار را به دست آورند. ایسوس ادعا می‌کند که همکاری فعلی آن با انویدیا تضمین می‌کند که با عرضه سرویس AFS Appliance، کمبود عرضه تراشه‌های انویدیا وجود ندارد.