اخترفیزیکدانان بزرگترین نقشه کیهان را منتشر کردند


فقط بعد از هفت ماه‌ها، تیم عظیمی از دانشمندان که با ابزار طیف‌سنجی انرژی تاریک کار می‌کنند، در حال حاضر بخش بزرگ‌تری از کیهان را نسبت به همه بررسی‌های سه‌بعدی دیگر روی هم نقشه‌برداری کرده‌اند. و از آنجایی که آنها تنها 10 درصد از مسیر ماموریت پنج ساله خود را طی می کنند، چیزهای بیشتری در راه است.

DESI که مانند نام دسی آرناز تلفظ می شود، یک شبکه کیهانی تماشایی از بیش از 7.5 میلیون کهکشان را نشان داده است و تا 40 میلیون کهکشان را اسکن خواهد کرد. این ابزار توسط وزارت انرژی ایالات متحده تامین مالی شده و در تلسکوپ 4 متری نیکلاس یو. مایال در رصدخانه ملی کیت پیک در نزدیکی توسان، آریزونا نصب شده است. فواصل دقیق کهکشان ها از زمین و نور ساطع شده آنها را در طیف وسیعی از طول موج ها اندازه گیری می کند و به طور همزمان به کمیت و کیفیت می رسد. در نهایت حدود 8000 درجه مربع، حدود 20 درصد از آسمان را پوشش خواهد داد. علم به دست آمده از تجزیه داده ها هنوز در راه است، اما به ویژه به اخترفیزیکدانان در هنگام بررسی چگونگی انبساط جهان کمک خواهد کرد.

“این واقعا یک ماجراجویی فوق العاده است. ما توانسته‌ایم با وجود همه‌گیری ادامه دهیم. جولین گای، دانشمند پروژه DESI در آزمایشگاه ملی لارنس برکلی، مؤسسه اصلی این همکاری، می‌گوید: «ما مجبور شدیم چند ماه تعطیل شویم و سپس سازگار شدیم. اکنون مشاهدات و پردازش داده ها عمدتاً خودکار هستند. او می‌گوید هر روز صبح، دانشمندان اطلاعاتی در مورد 100000 کهکشان جمع‌آوری شده در طول شب به دست می‌آورند.

این شگفت‌انگیز است که این ابزار چقدر خوب کار می‌کند و چقدر خوب طراحی شده است تا فواصل را به این کهکشان‌ها برساند. جیسون رودز، دانشمند تحقیقاتی در آزمایشگاه رانش جت در پاسادنا که در حال کار بر روی تلسکوپ‌های فضایی برای ترسیم کهکشان‌ها در جهان است، می‌گوید: «این یک ماشین فوق‌العاده کارآمد برای برداشت آن‌ها به روشی است که حتی دو دهه پیش هم بسیار حیرت‌انگیز بود». جهان اولیه

برشی از نقشه سه بعدی کهکشان ها از بررسی کامل آسمان دیجیتال اسلون (سمت چپ) و از چند ماه اول ابزار طیف سنجی انرژی تاریک (DESI؛ سمت راست). زمین در مرکز قرار دارد و دورترین کهکشان ها در فاصله 10 میلیارد سال نوری ترسیم شده اند. هر نقطه نشان دهنده یک کهکشان است. این نسخه اولیه از نقشه DESI تنها 400000 کهکشان از 35 میلیون کهکشان در نقشه نهایی را نشان می دهد. با حسن نیت از D. Schlegel/Berkeley Lab با استفاده از داده های DESI

DESI در واقع از چندین دستگاه نصب شده در گنبد 14 طبقه تلسکوپ تشکیل شده است. صفحه کانونی دایره ای نزدیک به بالا قرار دارد و از 10 گلبرگ گوه ای شکل تشکیل شده است که هر کدام دارای 500 ربات کوچک است. آن‌ها نقشه‌نگاری کهکشانی این ابزار را قادر می‌سازند: این 5000 موتور رباتیک به‌اندازه مداد، فیبرهای نوری را که باید به‌دقت در 10 میکرون – کمتر از ضخامت موی انسان- قرار گیرند، قرار می‌دهند. این ابزار را قادر می سازد تا داده های دقیق 5000 کهکشان را به طور همزمان جمع آوری کند. سپس تلسکوپ به ناحیه دیگری از آسمان شب اشاره می کند و در 5000 بعدی شروع به کار می کند. در مقابل، در یکی از پیشینیان DESI، Sloan Digital Sky Survey، که در تلسکوپی در جنوب نیومکزیکو مستقر بود، دانشمندان مجبور بودند به صورت دستی سوراخ هایی را در یک صفحه آلومینیومی دایره ای در کانون تلسکوپ برای هر مجموعه اندازه گیری سوراخ کنند، و آنها کمی به آن متصل شدند. الیاف برای هر کهکشانی که می خواستند رصد کنند.