چگونه پلتفرم مبتنی بر هوش مصنوعی Protai کشف دارو را بهبود می بخشد


آیا جلسه ای از نشست Future of Work را از دست داده اید؟ برای پخش جریانی به کتابخانه بر اساس تقاضای Future of Work Summit بروید.


با ادامه کار بیشتر ارائه‌دهندگان و فروشندگان مراقبت‌های بهداشتی برای بهبود مراقبت از بیمار با استفاده از هوش مصنوعی و داده‌ها، استارت‌آپ Protai مبتنی بر هوش مصنوعی مستقر در تل‌آویو ادعا می‌کند که در حال تغییر شکل فرآیند کشف و توسعه دارو با استفاده از پروتئومیکس و هوش مصنوعی انتها به انتها است. پلت فرم مبتنی بر این شرکت گفت که پلتفرم مجهز به هوش مصنوعی مسیر یک بیماری را در سطح پروتئین ترسیم می کند، در نتیجه ظرفیت مشاهده عملکرد سلولی را افزایش می دهد و نحوه کشف داروهای جدید را به صورت مقرون به صرفه بهبود می بخشد.

پروتای در یک بیانیه مطبوعاتی اخیر خاطرنشان کرد که صرف نظر از سهم اطلاعات سطح ژنوم در تلاش‌های تحقیق و توسعه دارو، نمی‌تواند لایه عملکردی سلول را که توسط پروتئین‌ها منعکس شده و تحت سلطه است، نشان دهد.

پروتای گفت: «این عدم درک عملکردی از مکانیسم‌های مولکولی یک بیماری یکی از کاستی‌های اصلی فرآیند کشف و توسعه داروی فعلی است.

کریل پزنر، کارشناس هوش مصنوعی و مدیر ارشد فناوری Protai به VentureBeat گفت که Protai هوش مصنوعی و رویکرد داده محور را برای هر کاری که انجام می دهد به ارمغان می آورد. به گفته پوزنر، این شرکت از تکنیک‌های «عکاسی محاسباتی» که در دوربین‌های گوشی‌های هوشمند برای ویژگی‌های بهبود تصویر مانند HDR، زوم ۲۰ برابری و دید در شب استفاده می‌شود، الهام می‌گیرد – به گفته Pevzner، ایده‌های مشابهی را برای مشکل شناسایی پروتئین در فرآیند طیف‌سنجی جرمی اعمال می‌کند.

ما از افزایش تعداد پروتئین‌ها و فعل و انفعالاتی که مشاهده می‌کنیم برای به دست آوردن بیولوژی قابل توضیح استفاده می‌کنیم – پیش‌بینی‌هایی درباره نحوه رفتار یک شبکه پروتئینی (انسان یا غیره) در شرایط مختلف. به عنوان مثال، نحوه رفتار آنها پس از قرار گرفتن در معرض مواد مخدر،” Pevzner گفت.

این شرکت در بیانیه‌ای کتبی گفت که Protai از حالت پنهان‌کاری به همراه ۸ میلیون دلار سرمایه اولیه بیرون آمده است تا بستری مبتنی بر پروتئومیک برای کشف سریع‌تر و دقیق‌تر دارو فراهم کند. این بودجه توسط Grove Ventures و Pitango Venture Capital رهبری می‌شود و به توسعه بیشتر پلتفرم Protai، تسریع برنامه‌های اکتشاف آن، و افزایش مشارکت آن با شرکت‌های دارویی کمک می‌کند.

فراتر از مرحله تحقیق

پروتای گفت فناوری آن فراتر از مرحله تحقیقاتی است. پوزنر گفت که این شرکت در حال حاضر یک اثبات مفهومی در مورد سرطان ریه دارد که در آن چندین هدف پروتئینی با ارزش را شناسایی کرده است. این شرکت افزود که در حال حاضر این اهداف را در توسعه پیش بالینی دنبال می کند.

به گفته این شرکت، هدف از این رویکرد، فعال کردن Protai برای افزایش دقت در کشف دارو و بهبود فرآیند توسعه، صرفه جویی در زمان و کاهش هزینه های تحقیق و توسعه است.

Protai ادعا می‌کند که رویکردش با سایر روش‌های این صنعت متفاوت است، زیرا روی سطح پروتئین بیماری‌ها تمرکز می‌کند، در حالی که بیشتر پلتفرم‌های اکتشاف بر روی داده‌های ژنتیک (DNA/RNA) تمرکز می‌کنند که تنها یک پروکسی برای واقعیت است.

پوزنر گفت: “پروتئین ها و فعل و انفعالات آنها جایی است که عمل بیولوژیکی واقعی اتفاق می افتد.”

Eran Seger مدیر عامل و بنیانگذار پروتای گفت که Protai مانند یک قطب نمای منحصر به فرد برای هدایت کشف مواد مخدر است. او گفت که این شرکت به طور سیستماتیک بیماری ها را در سطح پروتئین ترسیم می کند تا لایه جدیدی از اطلاعات عملکردی ایجاد کند که آن را قادر می سازد اهداف درمانی و تشخیصی را برای مبارزه بهتر با طیف گسترده ای از بیماری های پیچیده شناسایی کند.

رقابت در بازار و فرصت های همکاری

اگرچه Protai در شرکت‌های ابزار و شرکت‌های هوش مصنوعی برای دارو رقابت دارد، این شرکت می‌گوید که با ایجاد یک خط لوله توسعه داخلی دارو که از مراحل کشف به مراحل بالینی و بالینی می‌رود، پیشتاز است.

پوزنر گفت که پروتای در پروژه‌های مشترک با شرکت‌های داروسازی با تمرکز بر سرطان همکاری می‌کند، اما در آینده نزدیک گسترش بیماری‌های خودایمنی و عصبی را در نظر خواهد گرفت.

«بازار را می توان به چند نوع بازیگر تقسیم کرد. شرکت‌های بزرگ داروسازی همان حوزه‌ها و نشانه‌های بیماری را دنبال می‌کنند. ما آماده همکاری و آوردن قدرت هر شرکت به میز هستیم.» Pevzner گفت.

در حالی که شرکت‌های ابزاری که راه‌حل‌هایی را برای شناسایی بهتر پروتئین‌ها توسعه می‌دهند، تمایل دارند تعداد پروتئین‌های شناسایی‌شده را بهینه کنند، Protai می‌گوید پلتفرم آن دارای مزیت است زیرا برای توضیح‌پذیری و پیش‌بینی بیولوژیکی بهتر و همچنین توسعه دارو بهینه می‌شود.

علاوه بر این، Protai می‌گوید فناوری آن از شرکت‌های هوش مصنوعی برای داروسازی که از داده‌های ژنومی و ترانسکریپتومی (RNA) استفاده می‌کنند، جلوتر است، زیرا آنها فقط یک پروکسی برای واقعیت ارائه می‌کنند، در حالی که عمل واقعی در سطح پروتئین اتفاق می‌افتد.

گسترش تحقیق و توسعه

در پاشنه این سرمایه اضافی، Protai پلت فرم خود را به تمام مراحل تحقیق و توسعه دارو، که شامل موارد زیر است، گسترش خواهد داد:

  • انتخاب مدل های ارگانیسم صحیح هنگام انجام آزمایشات پیش بالینی
  • انتخاب بیماران مناسب در طول آزمایشات بالینی
  • گسترش نشانه داروهای قبلاً تأیید شده.

همه این‌ها بر اساس چیزی است که شرکت آن را «زیست‌شناسی قابل توضیح» می‌نامد و چالشی را که پیش‌بینی‌های بیولوژیکی در مورد اینکه چگونه یک شبکه پروتئینی معین به یک درمان خاص پاسخ می‌دهد، حل می‌کند.

Protai ادعا می کند که بزرگترین و متنوع ترین پایگاه داده پروتئومیکس جهان را با بیش از 50000 نمونه بالینی با هماهنگ کردن مجموعه داده های بالینی بزرگ و همچنین نمونه های سالم از اندام ها و نشانه های مختلف ایجاد کرده است.

این شرکت می‌گوید این به آن اجازه می‌دهد تا یک خط پایه ایجاد کند که به طور دقیق فرآیندهای عملکردی بیولوژیکی را برای انواع بیماری‌ها شبیه‌سازی کند و تحقیق و توسعه دارو را در مراحل بالینی و بالینی تسریع کند.

VentureBeat

ماموریت VentureBeat این است که یک میدان شهر دیجیتال برای تصمیم گیرندگان فنی باشد تا دانشی در مورد فناوری تحول آفرین به دست آورند و معاملات انجام دهند. سایت ما اطلاعات ضروری در مورد فن آوری ها و استراتژی های داده را ارائه می دهد تا شما را در حین رهبری سازمان خود راهنمایی کند. ما از شما دعوت می کنیم که عضو انجمن ما شوید، برای دسترسی به:

  • اطلاعات به روز در مورد موضوعات مورد علاقه شما
  • خبرنامه های ما
  • محتویات رهبر فکر و دسترسی با تخفیف به رویدادهای ارزشمند ما، مانند تبدیل 2021: بیشتر بدانید
  • ویژگی های شبکه و موارد دیگر

عضو شوید