جهان در سال 2021 سردتر از سال 2020 بود. این خبر خوبی نیست


امروز ناسا و NOAA تجزیه و تحلیل سالانه خود از دمای جهانی را حذف کرد: سال گذشته با سال 2018 به عنوان ششمین گرم ترین سال، اما سردتر از سال 2020 همراه بود. نشانه خوبی است، درست است؟ آره، نه نه در حداقل.

بریجت سیگرز، اقیانوس شناس ناسا، می گوید: «به راحتی می توان روی تغییر سال به سال تمرکز کرد. اما مهم است که به روند نگاه کنیم: هشت سال گذشته، هشت سال داغ ترین تاریخ ثبت شده بود.

برای محاسبه دمای جهانی، این دو آژانس داده‌ها را از ایستگاه‌های هواشناسی در سراسر جهان، به‌علاوه اندازه‌گیری‌های گرفته‌شده از کشتی‌ها و شناورها در اقیانوس‌ها استخراج می‌کنند. گروه‌های دیگری مانند برکلی ارث، یک سازمان تحقیقاتی غیرانتفاعی، همین کار را با روش‌شناسی متفاوت خود انجام می‌دهند. اما تحلیل‌ها در یافته‌هایشان تقریباً یکسان هستند. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید، که نتایج حاصل از برکلی زمین، NOAA، ناسا و دو گروه دیگر در اروپا را با هم مقایسه می کند، میانگین دمای جهانی ممکن است در سال 2021 کمتر از سال 2020 بوده باشد، اما همچنان در حال افزایش است.

تصویر: زمین برکلی

یکی از دلایل سردتر شدن دما در سال 2021 احتمالاً La Niña است، گروهی از آب سرد در اقیانوس آرام. این محصول حاصل بادهای تجاری قوی است که اقیانوس را می شست، لایه بالایی آب را به سمت آسیا می راند، و باعث می شود که آب های عمیق تر و سردتر به سطح هجوم ببرند تا خلاء را پر کنند. این به نوبه خود بر جو تأثیر می گذارد، به عنوان مثال، جریان جت در بالای ایالات متحده تغییر می کند و منجر به طوفان های بیشتری در اقیانوس اطلس می شود. خود دریا با جذب گرما از جو اشیا را خنک می کند.

همه‌گیری کووید-19 ممکن است تأثیر بیشتری داشته باشد، اما نه آنطور که شما فکر می‌کنید. با قفل شدن جهان در سال 2020، انتشار گازهای گلخانه ای کمتری به آسمان رفت، از جمله ذرات معلق در هوا که معمولاً بخشی از انرژی خورشید را به فضا منعکس می کنند. گاوین اشمیت، مدیر مؤسسه مطالعات فضایی گودارد ناسا، در کنفرانس مطبوعاتی روز پنجشنبه با اعلام این یافته ها گفت: «اگر آنها را بردارید، هوا را تمیزتر می کنید، پس این یک تأثیر گرم شدن جزئی بر آب و هوا خواهد بود. اما با افزایش فعالیت های اقتصادی در سال 2021، آلودگی هوا نیز افزایش یافت و دوباره به آن اثر خنک کننده کمک کرد. اشمیت گفت که کاهش دما در سال 2021 “احتمالاً به دلیل از سرگیری فعالیت هایی است که ذرات معلق در هوا در جو تولید می کند.”

داده های ناسا در مورد افزایش دما در طول دهه ها

تصویر: NASA/NOAA

(کاهش تولید دی اکسید کربن ناشی از بیماری همه گیر، اثر خنک کنندگی نداشت. تمدن بشری هر سال آنقدر گاز گرم کننده سیاره را تولید می کند، و آنقدر در اتمسفر باقی می ماند که این همه گیری حتی به عنوان آن ثبت نشد. یک بلیپ.)