همزمان با هشدار غرب درباره درگیری روسیه، حمله سایبری گسترده به وب سایت های دولت اوکراین حمله کرد


اعتبار تصویر: REUTERS/Valentyn Ogirenko/Illustration

یک حمله سایبری گسترده که به اوکراینی‌ها هشدار می‌داد که «بترسند و انتظار بدترین اتفاقات را داشته باشند» به وب‌سایت‌های دولتی در پنجشنبه شب حمله کرد و در صبح جمعه برخی از وب‌سایت‌ها غیرقابل دسترسی بود و کیف را بر آن داشت تا تحقیقاتی را آغاز کند.

سخنگوی وزارت خارجه اوکراین به رویترز گفت که هنوز خیلی زود است که بگوییم چه کسی پشت این حمله است، اما گفت روسیه در گذشته حملات مشابهی را انجام داده است.
این حمله سایبری که وزارت خارجه، کابینه وزیران و شورای امنیت و دفاع را تحت تأثیر قرار داد، در حالی صورت می‌گیرد که کی‌یف و متحدانش زنگ خطر حمله احتمالی جدید نظامی روسیه به اوکراین را به صدا در می‌آورند.

سخنگوی وزارت امور خارجه به رویترز گفت: هنوز برای نتیجه گیری زود است، اما سابقه طولانی حملات (سایبری) روسیه به اوکراین در گذشته وجود دارد.
وزارت خارجه روسیه بلافاصله به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد و روسیه قبلا حملات سایبری علیه اوکراین را رد کرده بود.

در پیامی که در وب‌سایت‌های دولتی هک شده به زبان‌های اوکراینی، روسی و لهستانی نوشته شده، آمده است: “اوکراینی! تمام اطلاعات شخصی شما در شبکه عمومی آپلود شد. تمام داده‌های رایانه از بین رفته است، بازیابی آن غیرممکن است.”

“همه اطلاعات در مورد شما عمومی شده است، بترسید و انتظار بدترین را داشته باشید. این برای گذشته، حال و آینده شماست.”


پس از موجی از گفتگوهای بی‌نتیجه این هفته درباره امنیت در اروپا، ایالات متحده روز پنجشنبه هشدار داد که خطر حمله نظامی روسیه به اوکراین زیاد است.

روسیه گفت که گفت‌وگوها ادامه یافت، اما به بن‌بست رسید زیرا تلاش کرد غرب را متقاعد کند که از پیوستن اوکراین به ناتو جلوگیری کند و دهه‌ها گسترش اتحاد در اروپا را به عقب برگرداند.

یک مقام ارشد امنیتی اوکراین در اظهار نظر درباره یک حمله سایبری به رویترز گفت: «همه سوژه‌های امنیت سایبری از چنین اقدامات تحریک‌آمیز احتمالی از سوی فدراسیون روسیه مطلع بودند. بنابراین، پاسخ به این حوادث مطابق با دولت انجام می‌شود.

دولت بعداً ادعا کرد که او بیشتر سایت‌های آسیب‌دیده را بازیابی کرده و هیچ اطلاعات شخصی به سرقت نرفته است. به گفته این سازمان، بسیاری از وب سایت های دولتی دیگر برای جلوگیری از گسترش این حمله تعلیق شدند.

روابط اوکراین و روسیه پس از الحاق کریمه به مسکو در سال 2014 و شروع جنگ بین همان سال فروپاشید. نیروهای کیف و جدایی طلبان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین.

ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد که روسیه می تواند با مقایسه وضعیت با شرایط سال 2014، بهانه ای برای حمله نظامی جدید به اوکراین ایجاد کند.

روسیه نسبت به “عواقب فاجعه بار” احتمالی در صورت عدم توافق بر سر آنچه که کرملین خطوط قرمز امنیتی نامید، هشدار داد، اما گفت که مسکو دیپلماسی را رها نکرده و حتی به آن سرعت خواهد بخشید.

اظهارات روسیه منعکس کننده روندی است که در آن مسکو ادعا می کند که می خواهد دیپلماسی را دنبال کند، اما درخواست برای معکوس کردن آموزش نیروهای خود در نزدیکی اوکراین را رد می کند و در مورد عواقب نامشخصی برای امنیت غرب در صورت عدم شنیدن خواسته هایش هشدار می دهد.

اوکراین از سال 2014 متحمل یک سری حملات سایبری شده است که باعث قطع برق، یخ زدگی فروشگاه های سوپرمارکت شده و مقامات را مجبور به حمایت از ارز اریونیا پس از از کار افتادن سیستم های رایانه ای بانک کرده است. اوکراین معتقد است این حملات بخشی از آنچه «جنگ هیبریدی» روسیه علیه اوکراین و متحدانش می‌خواند است.

در سال 2017، ویروسی به نام NotPetya توسط برخی از کارشناسان به اوکراین حمله کرد و در سراسر جهان گسترش یافت و هزاران دستگاه را فلج کرد و در ده‌ها کشور گسترش یافت.

کرملین هرگونه دخالت در این موضوع را رد کرده و “اتهامات عمومی بی اساس” را رد کرده است.