ماسک می گوید تسلا دوج کوین را برای کالا می پذیرد


نماد ارز دیجیتال Dogecoin در این تصویر که در 29 نوامبر 2021 گرفته شده است مشاهده می شود. رویترز/دادو روویک/تصویر/عکس فایل

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا روز جمعه در توییتی گفت که شرکت تسلا (TSLA.O) ارز دیجیتال مبتنی بر میم را به عنوان پرداخت برای محصولات خود مانند سگک کمربند «گیگا تگزاس» و مدل‌های خودروی الکتریکی کوچک می‌پذیرد.

حرکتی که باعث افزایش 14 درصدی قیمت dogecoin شد، یک ماه پس از آن صورت گرفت که ماسک گفت تسلا توکن دیجیتال را به عنوان یک گزینه پرداخت آزمایش خواهد کرد. ماسک که از ارزهای دیجیتال پر آوازه است، به شدت بر قیمت‌های دوج‌کوین و بیت‌کوین تأثیر گذاشته است و در مقطعی گفت که این شرکت قبل از لغو طرح‌ها، بیت‌کوین را برای خرید خودروهایش می‌پذیرد.

محصولات تسلا، که شامل «Cyberwhistle» و «Cyberquad for Kids» که اخیراً راه اندازی شده است، مورد توجه طرفداران آن قرار گرفته و معمولاً ظرف چند ساعت پس از عرضه به فروش می رسند.

الکس کوپتسیکویچ، تحلیلگر ارشد مالی در FxPro، گفت: “برخی متوجه شده اند که کالاهای دوج حتی سریعتر از دلار کاهش می یابد. این خبر نمونه خوبی از نفوذ مداوم ارزهای دیجیتال به فرهنگ شرکتی است.”


ماسک در توییت‌های دوج‌کوین، از جمله توییتی که آن را «کریپتو مردم» نامید، ارز دیجیتالی ناشناخته‌ای را که به عنوان یک شوخی رسانه‌های اجتماعی آغاز می‌شد، به رویای یک سفته‌باز تبدیل کرد. قیمت توکن در سال 2021 حدود 4000 درصد افزایش یافته است.

تسلا سال گذشته فاش کرد که 1.5 میلیارد دلار بیت کوین خریداری کرده است و ماسک نیز ادعا کرد که بیت کوین و دوج کوین دارد.

تسلا با رقابت شدیدی روبرو است زیرا خودروسازان قدیمی مانند فورد موتور (FN) و استارت‌آپ‌هایی مانند Rivian Automotive (RIVN.O) قرار است خودروی الکتریکی خود را امسال عرضه کنند. رویترز گزارش داد که Cybertruck مورد انتظار تسلا در سه ماهه اول سال 2023 تولید خواهد شد و برنامه خود را برای شروع تولید تا اواخر سال 2022 پیش برد.