اوکراین می گوید وب سایت های دولتی مورد حمله سایبری گسترده قرار گرفته اند


یک سرباز نیروهای نظامی اوکراینی در 9 ژانویه 2022 در یک سنگر در خط مقدم با جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در نزدیکی آودیوکا، جنوب شرقی اوکراین، از طریق شیشه جاسوسی تماشا می‌کند.
بزرگنمایی کنید / یک سرباز نیروهای نظامی اوکراینی در 9 ژانویه 2022 در یک سنگر در خط مقدم با جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در نزدیکی آودیوکا، جنوب شرقی اوکراین، از طریق شیشه جاسوسی تماشا می‌کند.

آناتولی استپانوف | گتی ایماژ

پس از توقف فعالیت حدود 70 وب سایت دولتی، اوکراین گفت که هدف یک “حمله سایبری گسترده” قرار گرفته است.

هدف‌های صبح جمعه شامل وب‌سایت‌های کابینه وزیران، وزارت‌های خارجه، آموزش، کشاورزی، اورژانس، نیرو، امور ایثارگران و محیط‌زیست بود. همچنین وب‌سایت‌های خزانه‌داری دولتی و پلت‌فرم خدمات عمومی الکترونیکی Diia که گواهی‌های واکسیناسیون و گذرنامه‌های الکترونیکی در آن ذخیره می‌شوند، خارج از خدمات بودند.

“اوکراینی ها! تمام اطلاعات شخصی شما در شبکه عمومی آپلود شده است. “تمام داده های رایانه شما در حال پاک شدن است و قابل بازیابی نخواهند بود. همه اطلاعات در مورد شما عمومی شده است، بترسید و انتظار بدترین را داشته باشید.

ویکتور ژورا، معاون آژانس دولتی اوکراین که مسئول حفاظت از ارتباطات و اطلاعات ویژه است، روز جمعه به خبرنگاران گفت که این “قوی ترین حمله در چهار سال گذشته” با حذف حدود 70 وب سایت دولتی مرکزی و منطقه ای بود.

می‌خواهم توجه داشته باشم که در نتیجه حمله به سایت‌ها، اطلاعات شخصی اوکراینی‌ها به هیچ وجه تحریف نشده، داده‌های مهم به بیرون درز نکرده است، محتوای سایت آسیب ندیده است و برخی از سایت‌ها به اجبار تخریب شده‌اند. تعطیل شود،» او گفت.

ژورا گفت: «به محض اینکه مطمئن شدیم هیچ شخص ثالثی در سیستم وجود ندارد، هیچ کد مخربی وجود ندارد و تمام شواهد لازم را جمع آوری خواهیم کرد، کار این سایت ها بازیابی خواهد شد.

این حادثه پس از مذاکرات پرتنش این هفته بین ایالات متحده، ناتو و متحدان غربی و روسیه، با هدف بازدارندگی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از انتخاب تهاجم عمیق تر به اوکراین رخ داد. مسکو در سال 2014 شبه جزیره کریمه اوکراین را ضمیمه کرد.

مقامات اوکراین اخیرا هشدار داده اند که حملات سایبری و سایر تلاش ها برای بی ثبات کردن کشور مقدمه ای برای تجاوز بیشتر خواهد بود. با این حال، مقامات مسئول هجوم جمعه را مقصر نمی دانند.

وزارت خارجه اوکراین اعلام کرد: در نتیجه یک حمله سایبری گسترده، وب‌سایت‌های وزارت امور خارجه و تعدادی دیگر از سازمان‌های دولتی موقتاً از کار افتاده‌اند. متخصصان ما در حال حاضر روی بازگرداندن سیستم‌های فناوری اطلاعات کار می‌کنند و پلیس سایبری تحقیقاتی را آغاز کرده است.»

پیامی که هکرها به زبان‌های اوکراینی، روسی و لهستانی منتشر کرده‌اند، می‌افزاید: «این برای گذشته، حال و آینده شماست. برای Volyn، برای OUN UPA [Organization of Ukrainian Nationalists/Ukrainian Insurgent Army]برای هالیچینا، برای پولیسیا و برای سرزمین های تاریخی.

نظرات در انتهای پیام به جنگجویان شورشی اوکراینی در طول جنگ جهانی دوم اشاره داشت و به نظر می‌رسید اوکراین را به دلیل درگیری‌های قومی و جنایات تنبیه می‌کرد. لهستان و اوکراین یکدیگر را به ارتکاب جنایات در این دوره در منطقه متهم می‌کنند که این کشورها قرن‌هاست که با آن برخورد کرده‌اند.

پست هکرها همچنین شامل تصاویر مخدوش شده از نمادهای ملی اوکراین با خط روی پرچم، نشان رسمی و نقشه این کشور بود.

هنوز مشخص نیست که آیا هکرها لهستانی بودند یا این تلاشی برای ایجاد تفرقه بین اوکراین و لهستان، یکی از قوی‌ترین متحدان اروپایی کیف در مواجهه با تجاوز روسیه بود.

جولیان اسمیت، سفیر ایالات متحده در ناتو، گفت که ایالات متحده منتظر خواهد ماند تا ببیند امروز چه چیزی را می فهمیم. وی افزود که اثبات حمله سایبری روسیه “مطمئنا” به عنوان نمونه ای از تجاوز مجدد علیه اوکراین طبقه بندی می شود که می تواند تحریم های غرب را علیه مسکو ایجاد کند.

او گفت: «ما همه کارهایی را که روسیه قرار است در قبال اوکراین انجام دهد، زیر نظر داریم. ما با برخی از تلاش‌ها برای بی‌ثبات کردن اوکراین از درون هماهنگ هستیم. همه ما می دانیم که مجموعه ای از سناریوها وجود دارد که ممکن است در ارتباط با آنچه بین روسیه و اوکراین اتفاق می افتد، آشکار شود.

جوزپ بورل، دیپلمات ارشد بروکسل، گفت که کمیته سیاسی و امنیتی اتحادیه اروپا و واحدهای سایبری تشکیل جلسه خواهند داد تا ببینند چگونه می توان به کیف کمک کرد.

ما قصد داریم تمام منابع خود را برای کمک به اوکراین برای مقابله با این حمله سایبری بسیج کنیم. به نقل از رویترز، بورل در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در برست، غرب فرانسه، گفت: متأسفانه، ما می‌دانستیم که ممکن است این اتفاق بیفتد. گفتنش سخت است [who is behind it]. من نمی‌توانم کسی را سرزنش کنم زیرا هیچ مدرکی ندارم، اما می‌توانیم تصور کنیم.»

سرویس امنیت دولتی SBU اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد که “پیام های تحریک آمیز در صفحه اصلی این سایت ها ارسال شده است.”

SBU افزود: “محتوای سایت ها تغییر نکرده است و طبق اطلاعات اولیه، نشت داده های شخصی رخ نداده است.”

الکسی دانیلوف، رئیس امنیت ملی اوکراین، اواخر سال گذشته به فایننشال تایمز گفت که اوکراین با حملات سایبری «مداوم» روسیه و سایر تلاش‌ها برای بی‌ثبات کردن کشور از زمانی که مسکو کریمه را ضمیمه کرد و یک جنگ جدایی‌طلب نیابتی را در مناطق شرقی آن سازماندهی کرد، مواجه شد.

وی گفت: “بی ثبات سازی داخلی هدف فوری” روسیه قبل از آغاز یک تهاجم نظامی عمیق تر است، “اول از طریق جنگ سایبری، ایجاد بحران انرژی و جنگ اطلاعاتی.”

حق چاپ The Financial Times Limited 2022

© 2022 Financial Times Ltd. کلیه حقوق محفوظ است به هیچ وجه توزیع، کپی یا اصلاح نشود.