متاورس در سال 2022 سر و صدا خواهد کرد


آیا جلسه ای از نشست Future of Work را از دست داده اید؟ برای پخش جریانی به کتابخانه بر اساس تقاضای Future of Work Summit بروید.


به دنبال افزایش علاقه به شرکت‌های بزرگ فناوری مانند مایکروسافت، متا (فیسبوک سابق) و انویدیا، انتظار می‌رود که متاورس در سال 2022 سرفصل‌های بیشتری را به خود اختصاص دهد. رهبران صنایع مختلف – از جمله بلاک چین، بازی، هنر، خرده‌فروشی، مد، مراقبت‌های بهداشتی و غیره – در حال حفاری عمیق برای درک دنیای غوطه ور متاورز و چگونگی قرار گرفتن خود به عنوان بازیگران کلیدی در یک اکوسیستم در حال ظهور هستند.

ماه گذشته، گارتنر متاورس را به عنوان یکی از پنج فناوری تأثیرگذار از فهرست 23 گرایش و فناوری نوظهور در رادار تأثیر فناوری‌های نوظهور و روندها برای سال 2022 فهرست کرد. با تکامل این فناوری‌ها و پذیرش فزاینده، کل هزینه‌های جهانی برای VR/AR تخمین زده می شود که دو فناوری متاورس به آنها متکی است، در سال 2024 به 72.8 میلیارد دلار برسد – از 12 میلیارد دلار در سال 2020.

به گفته گری گروسمن، معاون ارشد فناوری در Edelman و رهبر جهانی مرکز تعالی هوش مصنوعی Edelman، مفهوم متاورس دارای پتانسیل گسترده ای است. گروسمن خاطرنشان کرد که AI، VR، AR، 5G و بلاک چین ممکن است برای تقویت متاورس همگرا شوند – و اضافه کرد که مجموع آن‌ها بسیار بیشتر از بخش‌های این همگرایی خواهد بود. به گفته مارک زاکربرگ، مدیر عامل متا، شرکت‌ها به کاوش در متاورس ادامه می‌دهند تا از آنچه که نسخه بعدی اینترنت یا بهترین چیز بعدی برای یک دستگاه حمل‌ونقل از راه دور نامیده می‌شود، استفاده کنند. اکوسیستم متاورس امسال چگونه خواهد بود؟ بیایید نگاه دقیق تری بیندازیم.

متاورژن وزوز می کند

ابتدا اجازه دهید در مورد وزوز صحبت کنیم. متاورس سال گذشته به یک کلمه کلیدی تبدیل شد، به ویژه پس از اعلام متا برای ایجاد محیط های اجتماعی سه بعدی مرتبط با هدست های Oculus خود به عنوان یک مسیر اصلی شرکت. اما واقعا متاورژن چیست؟ در حالی که گفتگوهای متعددی در مورد متاورس ها و آینده وب 3.0 انجام شده است، اما مطمئناً بحث های بیشتری در سال جاری آغاز می شود زیرا شاهد رویدادهای بیشتری مانند نشست متاورس آینده 2022 هستیم.

اندرو وایت، رئیس تحقیقات، داده‌ها و تحلیل‌های گارتنر در مقاله‌ای با عنوان «واقعاً، متاورز چیست؟» در گارتنر منتشر شد. گفت که متاورژن عملاً دوقلوی دیجیتالی کیهان خواهد بود.

وایت بازی ویدیویی Warcraft – یک بازی نقش‌آفرینی آنلاین انبوه چند نفره (MMORPG) – را به عنوان مثال خوبی از متاورس توصیف کرد و به ماهیت پایدار، نمونه مستقل، آزادی و قابلیت همکاری به عنوان شواهد اشاره کرد. گارتنر با بسط توضیح وایت، متاورس را اینگونه تعریف می کند: «یک محیط دیجیتالی پایدار و غوطه ور از شبکه های مستقل و در عین حال به هم پیوسته که از پروتکل های هنوز تعیین نشده برای ارتباطات استفاده می کند. این محتوای دیجیتالی پایدار، غیرمتمرکز، مشارکتی و تعاملی را امکان پذیر می کند که با محتوای بلادرنگ، فضایی و نمایه شده دنیای فیزیکی تلاقی می کند.

متاورس این فرصت را فراهم می کند تا شاهد حضور مجازی ما مکمل حضور فیزیکی باشیم. در متاورس، به جای حضور فیزیکی در کنفرانس ها، می توانید در دنیای مجازی آنجا باشید. به جای یادگیری تاریخ از یک کتاب، می‌توانید دقیقاً در آنجا شاهد آن باشید که گویی بخشی از رویدادها در زمان واقعی هستید.

نبرد غیر متمرکز در مقابل متمرکز

نبرد غیرمتمرکز و متمرکز در حال داغ شدن است زیرا سازمان‌ها برای رهبری در ماوراء جهان رقابت می‌کنند. چندین پروژه غیرمتمرکز ادعا می‌کنند که غول‌های بزرگ فناوری مانند متا تهدیدی برای متاورس باز/غیرمتمرکز هستند، جایی که کاربران در نحوه اجرای پلتفرم‌ها نظر دارند. در حالی که علاقه فزاینده شرکت‌های بزرگ فناوری، هیاهوی متاورس را به شدت افزایش داده است، بسیاری از متاورس‌های غیرمتمرکز مانند The Sandbox، Decentraland، Wilder World، Starlink و دیگران مدت‌ها قبل در حال ساخت پروژه‌های متاورس مختلف بودند.

شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین، IntoTheBlock، در گزارشی اشاره کرد که متاورهای بسته/متمرکز مشمول برخی محدودیت‌های ذاتی حالت وب 2.0 هستند. علاوه بر این، انتظار می رود که آنها منجر به شبکه ای غیر شفاف و کمتر ایمن شوند که در آن ارزش ایجاد شده به کاربران آن تعلق نمی گیرد، همانطور که در مورد پلتفرمی که بر روی یک بلاک چین غیرمتمرکز مانند اتریوم ساخته شده است، صدق می کند.

با این حال، کارشناسان دیگر می‌گویند که چندین پلتفرم متاورس گرد هم می‌آیند تا یک محیط همگرا را تشکیل دهند که در آینده به‌عنوان «متاور واقعی» در نظر گرفته می‌شود.

برترین متاورژن های قابل تماشا در سال 2022

در حالی که چندین پروژه متاورس وجود دارد – از جمله Treeverse، CryptoTanks، Metahero، و دیگران – سرمایه‌گذاران بر اساس ارزش بازار، نوآوری‌های هیجان‌انگیز و بنیان‌گذاران، این سه متاورس را تماشا می‌کنند.

1. جعبه شنی

Sandbox یک متاورس غیرمتمرکز است که یادآور Minecraft ساخته شده بر روی اتریوم است، که در آن کاربران می‌توانند Land را به‌عنوان توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) خریداری کنند که می‌توانند آن‌ها را سفارشی کنند و کسب درآمد کنند. چندین زمین را می توان برای تشکیل املاک و حتی مناطق خریداری کرد.

برخی از نام‌های بزرگ، از جمله Atari و Bored Ape Yacht Club، در حال حاضر شروع به ساخت بر روی The Sandbox کرده‌اند. اسنوپ داگ خواننده رپ آمریکایی اخیراً یک کپی از عمارت خود در Sandbox ساخته و قصد دارد اجرای زنده را در این عمارت دیجیتال برگزار کند.

توکن مرتبط با The Sandbox SAND است، و با ارزش بازار 4.5 میلیارد دلار، و همچنین اخیراً با زمان محدود، آلفای بازی برای کسب درآمد خود در 29 نوامبر راه اندازی شده است، این متاورس یکی از مواردی است که سرمایه گذاران می توانند در سال 2022 مراقب آن باشند.

2. دسنترالند

Decentraland یک متاورس است که بر روی اتریوم ساخته شده است و یادآور The Sims یا Second Life است. توکن مرتبط با Decentraland MANA است و برای تسهیل خریدهای درون بازی استفاده می شود.

به گفته Decentraland، کاربران می توانند قطعه های NFT به نام LAND را خریداری کنند که 33×33 فوت مجازی هستند. ادغام قطعات زمین یک ملک را تشکیل می دهد و چندین مالک زمین با منافع مشابه می توانند یک منطقه را تشکیل دهند. مالکان زمین همچنین می توانند فضای خود را برای رویدادها و کنسرت های ویژه اجاره کنند. تا به حال، گران ترین املاک LAND به قیمت 2.3 میلیون دلار فروخته شده است.

با ارزش بازار تقریباً 5.6 میلیارد دلار، Decentraland در سال 2022 در مرکز بحث های متاورز باقی خواهد ماند.

3. دنیای وایلدر

دنیای وایلدر یک متاورس جدیدتر از The Sandbox و Decentraland است. دنیای وایلدر که بر پایه اتریوم، موتور Unreal 5 و شرکت خواهرش ZERO.tech ساخته شده است، یک متاورز مبتنی بر فوتورئالیسم است. تیم Wilder World متشکل از هنرمندان 5 بعدی با تجربه – از جمله بنیانگذار فرانک وایلدر و چاد نایت که قبلاً در نایک بود – که به ایجاد گرافیک عالی درون بازی برای متاورز Wilder World کمک می کند.

اولین شهری که در متاورز دنیای وایلدر ساخته شد #وایامی است که کپی ۱ به ۱ شهر میامی است. مانند میامی در زندگی واقعی، وایلدر ورلد می‌گوید #Wiami آماده تبدیل شدن به مرکز رمزنگاری متاورس است. Wilder World توسط توکن $WILD ارائه می شود که می توان از آن برای خرید NFT مانند wilder.kicks، wilder.wheels و wilder.cribs استفاده کرد. ارزش NFT ها فقط به زیبایی شناسی محدود نمی شود. دارندگان NFT می‌توانند از آیتم‌های خود در بازی استفاده کنند یا از NFT خود برای کسب جوایز بیشتر استفاده کنند.

چندین نام بزرگ در صنایع مختلف، از جمله بارون دیویس، بازیکن سابق NBA، آنتونی پومپ پومپلیانو، کارآفرین و VaynerNFT، قبلاً شروع به راه اندازی فروشگاه در #ویامی کرده اند.

به گفته وایلدر، Wilder World در حال حاضر کسری از ارزش بازار Sandbox و Decentraland را دارد که آن را به یک فرصت سرمایه گذاری عالی برای سرمایه گذاران تبدیل می کند.

دیگر متاورزهای برتری که باید مراقب آنها باشید عبارتند از Axie Infinity، Enjin، و Meta – که همگی پیش‌بینی‌های آینده‌نگر هیجان‌انگیزی را برای متاورس ارائه می‌دهند.

بعدی برای متاورژن چیست؟

در مقاله فوربس، ولاد پانچنکو، مدیر عامل و بنیانگذار DMarket، گفت که متاورز آینده شامل موارد زیر خواهد بود:

  • شبکه های فراگیر
  • بلاک چین با NFT
  • واقعیت توسعه یافته (XR) با VR و AR
  • سایر فناوری های جدیدتر

پاچنکو همچنین اضافه کرد که متاورژن با چندین امکان زنجیره متقابل به جهان هستی رشد خواهد کرد. شرکت تولید کننده تراشه های نیمه هادی اینتل خاطرنشان می کند که متاورس 1000 برابر بیشتر از آنچه در حال حاضر در دسترس است به قدرت محاسباتی نیاز دارد.

راجا کدوری، معاون ارشد اینتل، نوشت: «محاسبات واقعاً پایدار و همه جانبه، در مقیاس و در دسترس میلیاردها انسان در زمان واقعی، حتی بیشتر نیاز دارد: افزایش 1000 برابری راندمان محاسباتی نسبت به وضعیت مدرن امروزی».

اگرچه هنوز در روزهای اولیه است، اما در سال 2022 با ادامه مسیر سازمان‌ها برای پذیرش آینده‌ای اجتناب‌ناپذیر دیجیتال، گفتگوی متاورس قوی‌تر خواهد شد. در حالی که ممکن است سال 2022 دقیقاً سالی نباشد که متاورس به شدت رونق می گیرد، اما به عنوان شروعی محکم برای رونق قریب الوقوع است. همانطور که گروسمن در مقاله خود گفت، “چه سه سال طول بکشد یا 10 سال، حرکت عظیمی در پشت متاورس وجود دارد، با بودجه به ظاهر نامحدود.”

VentureBeat

ماموریت VentureBeat این است که یک میدان شهر دیجیتال برای تصمیم گیرندگان فنی باشد تا دانشی در مورد فناوری تحول آفرین به دست آورند و معاملات انجام دهند. سایت ما اطلاعات ضروری در مورد فن آوری ها و استراتژی های داده را ارائه می دهد تا شما را در حین رهبری سازمان خود راهنمایی کند. ما از شما دعوت می کنیم که عضو انجمن ما شوید، برای دسترسی به:

  • اطلاعات به روز در مورد موضوعات مورد علاقه شما
  • خبرنامه های ما
  • محتویات رهبر فکر و دسترسی با تخفیف به رویدادهای ارزشمند ما، مانند تبدیل 2021: بیشتر بدانید
  • ویژگی های شبکه و موارد دیگر

عضو شوید