حرکت اروپا در برابر گوگل آنالیتیکس تازه شروع است


تصمیم این سازمان می‌گوید از آنجایی که Google می‌توانست به داده‌ها در متن ساده دسترسی داشته باشد، داده‌ها در برابر نظارت احتمالی محافظت نمی‌شوند. ماتیاس اشمیدل، معاون تنظیم‌کننده داده‌های اتریش، می‌گوید: «این انتقال غیرقانونی بود زیرا سطح حفاظت کافی برای داده‌های شخصی منتقل‌شده وجود نداشت». او اضافه می کند که اپراتورهای وب سایت نمی توانند از Google Analytics استفاده کنند و مطابق با GDPR باشند.

در حال حاضر، این تصمیم فقط در اتریش اعمال می شود و نهایی نیست. وب سایت های سراسر اروپا به طور ناگهانی استفاده از Google Analytics را متوقف نمی کنند. NetDoktor به یک درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد. کنت واکر، معاون ارشد امور جهانی و مدیر حقوقی گوگل، می گوید: «در حالی که این تصمیم مستقیماً تنها یک ناشر خاص و شرایط خاص آن را تحت تأثیر قرار می دهد، ممکن است چالش های گسترده تری را به همراه داشته باشد. در یک پست وبلاگی که در 19 ژانویه منتشر شد، واکر می‌گوید که شرکت معتقد است اقدامات فنی که انجام داده است از داده‌های افراد محافظت می‌کند و این نوع تصمیم می‌تواند بر نحوه جریان داده‌ها در کل «اکوسیستم تجاری اروپا و آمریکا» تأثیر بگذارد.

و این تازه اولشه. هنگامی که noyb شکایت خود را علیه NetDoktor در آگوست 2020 ثبت کرد، همچنین 100 پرونده دیگر را با سایر مقامات حفاظت از داده در سراسر اروپا تشکیل داد. «این مختص Google Analytics نیست. Schrems می گوید که اساساً در مورد برون سپاری به ارائه دهندگان ایالات متحده است.

رگولاتورها در 30 کشور اروپایی در حال حاضر در حال بررسی موارد دیگر هستند که هم استفاده از Google Analytics و هم Facebook Connect را که ابزار این شرکت برای پیوند دادن حساب شما به سایت‌های دیگر است، پوشش می‌دهد. وب‌سایت‌های خاص کشور متعلق به Airbnb، Sky، Ikea و The Huffington Post نیز مشمول شکایت هستند. زانفیر-فورتونا می‌گوید: «اکثر این تصمیم‌ها نتایج یکسان یا مشابهی خواهند داشت. او می‌گوید این احتمالاً وجود دارد، زیرا noyb از همان استدلال‌های قانونی برای همه موارد خود استفاده کرده است و در پاسخ، تنظیم‌کننده‌های حفاظت از داده‌ها یک کارگروه برای بحث در مورد مسائل حقوقی تشکیل داده‌اند. شرمز می‌گوید: «ما انتظار داریم که این امر هر کشور به کشور بسیج شود، هر کجا کاهش یابد.

مرجع حفاظت از داده هلند، Autoriteit Persoonsgegevens، می گوید که در حال تکمیل تحقیقات خود است و احتمال ممنوعیت استفاده از Google Analytics به شکل فعلی آن را رد نکرده است. در آلمان، جایی که مسائل مربوط به داده‌ها بر اساس منطقه تنظیم می‌شود، مقام حفاظت از داده هامبورگ دو شکایت از noyb دریافت کرد و می‌گوید در یک مورد این وب‌سایت Google Analytics را حذف کرده است، بنابراین «در این مورد قصد صدور هیچ دستور یا جریمه‌ای ندارد». پرونده دیگر همچنان در حال بررسی است.

Simon McGarr، مدیر انطباق داده ها برای اروپا در McGarr Solicitors می گوید، علیرغم هماهنگی تنظیم کننده های داده، ممکن است اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد. او می‌گوید: «موقعیت اتریش احتمالاً در یک سر طیف عقاید قرار دارد – و احتمالاً افراطی‌ترین هدف را نشان می‌دهد،» و اضافه می‌کند که سایر نهادهای داده یا این خط استدلال را تأیید، اصلاح یا رد خواهند کرد. اختلاف نظر در بین 27 مجری GDPR اتحادیه اروپا غیرعادی نیست: سال گذشته جریمه سازمان حفاظت از داده های ایرلندی علیه واتس اپ 175 میلیون یورو افزایش یافت، زیرا دیگر تنظیم کنندگان با این تصمیم موافق نبودند. مک‌گار می‌گوید این امکان وجود دارد که سایر تنظیم‌کننده‌های اتحادیه اروپا که به پرونده‌های noyb نگاه می‌کنند، بر اساس حقایق هر مورد به نتایج متفاوتی برسند.