FAA 62 درصد از هواپیماهای آمریکایی را برای فرود با دید کم در بحبوحه عرضه 5G آزاد می کند.


یک بوئینگ 777 در حال پرواز بر فراز ابرها.

اداره هوانوردی فدرال امروز اعلام کرد که 62 درصد از هواپیماهای تجاری ایالات متحده را برای فرود با دید کم در فرودگاه هایی که AT&T و Verizon در این هفته 5G را در طیف باند C مستقر می کنند، مجوز داده است.

چندین شرکت هواپیمایی بین‌المللی قبلاً برخی از پروازهای خود را به ایالات متحده لغو کرده بودند، زیرا بوئینگ توصیه کرد هواپیمای 777 را به فرودگاه‌هایی که شرکت‌های هواپیمایی در آن‌ها شبکه 5G را در باند C مستقر می‌کنند، نرسانند. با این حال، هواپیماهای 777 – یا حداقل آنهایی که دارای ارتفاع سنج قادر به فیلتر کردن انتقال باند C هستند – در لیست جدید هواپیماهای پاکسازی شده FAA قرار داشتند. FAA ابزارهای جایگزین انطباق (AMOC) را به اپراتورهایی با ارتفاع سنج هایی که برای استفاده ایمن هستند اعطا کرده است.

مدل‌های هواپیما با یکی از پنج ارتفاع‌سنج پاک‌شده شامل برخی از بوئینگ‌های 717، 737، 747، 757، 767، 777، MD-10/-11 و ایرباس A300، A310، A319، A320، A330، A340، A30، مدل‌های A330 و A30 می‌شود. FAA در بیانیه ای که اندکی بعد از ساعت 2 بعد از ظهر امروز به وقت شرقی صادر شد، گفت. FAA گفت: این هواپیماها اکنون مجاز به فرود با دید کم در فرودگاه هایی هستند که شرکت های بی سیم از باند C 5G استفاده می کنند. کلمه “some” نشان می دهد که هر هواپیما با شماره مدل ذکر شده ارتفاع سنج تایید شده ندارد.

این رقم 62 درصد نسبت به روز یکشنبه بهبود یافته است، زمانی که FAA گفت “تقریباً 45 درصد از ناوگان تجاری ایالات متحده را برای فرود با دید کم در بسیاری از فرودگاه هایی که باند C 5G در 19 ژانویه در آنها مستقر خواهد شد، پاکسازی کرده است. ” اولین دور تأییدها شامل برخی از مدل‌های بوئینگ 737، 747، 757، 767، و MD-10/-11 و همچنین مدل‌های ایرباس A310، A319، A320، A321، A330 و A350 بود.

پروازهای لغو شده

آسوشیتدپرس امروز گزارش داد خطوط هوایی که برخی از پروازهای خود را به ایالات متحده لغو کرده اند عبارتند از امارات، آل نیپون ایرویز، ایر ایندیا و بریتیش ایرویز. برخی از خطوط هوایی در پروازهایی که در ابتدا قرار بود از بوئینگ 777 استفاده کنند، به هواپیماهای مختلفی روی آوردند.

AP نوشت: “اما ایرفرانس گفت که قصد دارد به پروازهای 777 خود به فرودگاه های آمریکا ادامه دهد. توضیحی نداد که چرا هواپیماهای خود را مانند بسیاری از ناوهای دیگر تغییر نداده است.”

خطوط هوایی بزرگ ایالات متحده روز دوشنبه نامه ای به مقامات دولت ایالات متحده ارسال کردند و در مورد “اختلال فاجعه بار” در سفرهای هوایی هشدار دادند و خواستار ممنوعیت استقرار باند C در فاصله دو مایلی باند فرودگاه شدند. متعاقباً AT&T و Verizon با محدودیت‌های اضافی در اطراف فرودگاه‌ها موافقت کردند.

هشدار بوئینگ

AT&T و Verizon امسال 5G را روی فرکانس‌های باند C بین 3.7 تا 3.8 گیگاهرتز به کار می‌گیرند. اپراتورها مجموعاً 69 میلیارد دلار برای مجوزهای استفاده از طیف بین 3.7 گیگاهرتز تا 3.98 گیگاهرتز هزینه کردند و قصد دارند در سال های آینده از بخش بالایی این فرکانس ها استفاده کنند.

ارتفاع سنج‌های رادیویی که برای تعیین ارتفاع هواپیما استفاده می‌شوند به طیفی از 4.2 گیگاهرتز تا 4.4 گیگاهرتز وابسته هستند. در حالی که اپراتورهای آمریکایی اشاره می کنند که 5G در باند C بدون مشکل در تقریبا 40 کشور جهان مستقر شده است، FAA و خطوط هوایی می گویند که برخی از ارتفاع سنج ها ممکن است نتوانند انتقال 5G را فیلتر کنند.

بوئینگ دوشنبه شب پیامی به اصطلاح چند اپراتوری به شرکت‌های حامل 777 و 747-8 ارسال کرد و به اپراتورها توصیه می‌کند هواپیماهای 777 را هنگام نزدیک شدن و فرود به باندهای ایالات متحده هدایت نکنند، با اخطارهای باند C 5G که از 19 ژانویه شروع می‌شود، مگر اینکه بر اساس گزارش دیروز The Air Current، یک ابزار جایگزین برای انطباق با دستورالعمل‌های FAA وجود دارد.

زمانی که Ars امروز با بوئینگ تماس گرفت، از اظهار نظر خودداری کرد. FAA ما را به بیانیه جدید خود ارجاع داد که تأیید می کند 62 درصد هواپیماها ترخیص شده اند.

FAA در 4 ژانویه موافقت کرد که دیگر به دنبال تأخیر 5G از AT&T و Verizon برای جلوگیری از “هر گونه مشکل ایمنی هوانوردی پیش بینی نشده” نباشد.

FAA گفت: «در طول دو هفته تاخیر در استقرار سرویس جدید 5G، کارشناسان ایمنی تشخیص دادند که تداخل 5G با ارتفاع‌سنج رادیویی هواپیما می‌تواند مانع از انتقال موتور و سیستم‌های ترمز به حالت فرود شود که می‌تواند مانع از توقف هواپیما در باند شود.» در بیانیه 14 ژانویه همچنین آمده است که FAA “از اپراتورهای بوئینگ 787 می خواهد که هنگام فرود بر روی باندهای مرطوب یا برفی در فرودگاه هایی که خدمات باند C 5G در آنها مستقر است، اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام دهند.” 787 در لیست به‌روزرسانی‌شده امروز هواپیماهایی که مجاز به فرود با دید کم در فرودگاه‌هایی هستند که شرکت‌های بی‌سیم باند C 5G را مستقر کرده‌اند، وجود نداشت.

تمام اظهارات اخیر FAA در مورد 5G و ارتفاع سنج ها در این صفحه موجود است.